UAMT SA
STR. UZINELOR, Municipiul Oradea, Bihor
A primit finanțare publică (2 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 14,1 mil lei, profit net 3.448 lei, 67 angajați.
Despre UAMT SA
UAMT SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 25 februarie 1991 cu numărul J1991000173050 și codul unic de înregistrare (CUI) 54620, cu sediul în Oradea, județul Bihor. Activitatea principală este „Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule” (cod CAEN 2932). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 14,1 mil lei (-36% față de 2024), un profit net de 3.448 lei și 67 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 66,3 mil lei la 14,1 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 54620
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991000173050
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 25 februarie 1991
- EUID
- ROONRC.J1991000173050
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 01.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Bihor
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 14,1 mil lei
- Profit net
- 3.448 lei
- Angajați (medie)
- 67
- Capitaluri proprii
- 67,3 mil lei
- Datorii
- 22,3 mil lei
- Active totale
- 92,1 mil lei
- Marjă netă
- 0%
- Cifră / angajat
- 210 mii lei
-36% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Cifra de afaceri a scăzut cu 36% față de 2024. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 122 mil | 145 mil | 170 mil | 152 mil | 82,2 mil | 66,3 mil | 74,6 mil | 36,8 mil | 22,1 mil | 14,1 mil |
| Venituri totale | 123 mil | 156 mil | 171 mil | 159 mil | 86,5 mil | 70,1 mil | 81,5 mil | 42,1 mil | 33,5 mil | 21,9 mil |
| Cheltuieli totale | 117 mil | 149 mil | 168 mil | 157 mil | 99,8 mil | 78,1 mil | 81,2 mil | 42 mil | 33,5 mil | 21,9 mil |
| Profit / pierdere brută | 6,7 mil | 7,1 mil | 2,5 mil | 1,8 mil | -13,4 mil | -8 mil | 302 mii | 85 mii | 26 mii | 10 mii |
| Profit / pierdere netă | 5,7 mil | 5,8 mil | 2 mil | 1,7 mil | -13,4 mil | -8 mil | 302 mii | 85 mii | 26 mii | 3.448 |
| Număr mediu de angajați | 488 | 526 | 474 | 400 | 327 | 237 | 201 | 132 | 82 | 67 |
| Active imobilizate | 61,1 mil | 78,4 mil | 82,9 mil | 77,5 mil | 67,6 mil | 61,3 mil | 53,5 mil | 54,7 mil | 50,4 mil | 46,9 mil |
| Active circulante | 80,2 mil | 85 mil | 92,9 mil | 79,6 mil | 60,2 mil | 53,8 mil | 42 mil | 35,6 mil | 36,5 mil | 45,2 mil |
| din care stocuri | 16,7 mil | 28 mil | 33,1 mil | 29,7 mil | 26 mil | 29,4 mil | 19,5 mil | 23,3 mil | 31 mil | 37,4 mil |
| creanțe | 30,3 mil | 47,7 mil | 50,1 mil | 39 mil | 20,4 mil | 18,8 mil | 13,9 mil | 7,9 mil | 5,2 mil | 6,2 mil |
| casa și conturi la bănci | 33,1 mil | 9,3 mil | 9,7 mil | 10,9 mil | 13,7 mil | 5,6 mil | 8,6 mil | 4,4 mil | 353 mii | 1,5 mil |
| Cheltuieli în avans | 0 | — | — | 1,2 mil | 0 | — | — | — | — | — |
| Datorii | 48,2 mil | 59,8 mil | 71,5 mil | 53,6 mil | 43,6 mil | 39,7 mil | 27,3 mil | 22,5 mil | 19,3 mil | 22,3 mil |
| Venituri în avans | 6,1 mil | 4,9 mil | 3,7 mil | 2,5 mil | 1,4 mil | 538 mii | 427 mii | 427 mii | 427 mii | 2,5 mil |
| Capitaluri proprii | 87 mil | 98,6 mil | 101 mil | 102 mil | 82,7 mil | 74,8 mil | 67,8 mil | 67,4 mil | 67,3 mil | 67,3 mil |
| din care capital subscris vărsat | 17,8 mil | 17,8 mil | 17,8 mil | 17,8 mil | 17,8 mil | — | 17,8 mil | 17,8 mil | 17,8 mil | 17,8 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 10 din 19 în județul Bihor și locul 125 din 262 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2932 – Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule.
Firme similare din județul Bihor
- CAVALLI WOOD INTERIORS SRL · Oradea19,6 mil lei · 108 ang.
- VALTRYP SRL · Oradea15,9 mil lei · 160 ang.
- MICRODECO RO SRL · Nojorid6,8 mil lei · 31 ang.
- CAB STAR SRL · Sântion (com. Borș)3,5 mil lei · 12 ang.
- MECORD SIROCO SA · Oradea1,1 mil lei · 12 ang.
- R.A.T.Z. TRANS SRL · Oradea853 mii lei · 3 ang.
- EUROVOL SRL · Oradea650 mii lei · 4 ang.
- FIXTROMECH S.R.L. · Sântandrei295 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 39 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 18650/271/202622.09.2026
pretenţii
Judecătoria Oradea · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 18492/271/202618.09.2026
contestaţie la executare 54620/5/35/1/2026/66106
Judecătoria Oradea · Fond · Civil · calitate: Contestator
- 3651/111/202618.09.2026
suspendare executare act administrativ Decizia nr. 52731283/2026
Tribunalul Bihor · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 3526/117/2026/a124.07.2026
reexaminare taxe de timbru
Tribunalul Cluj · Fond · Civil · calitate: Petent
- 3526/117/202603.07.2026
actiune in raspundere contractuala
Tribunalul Cluj · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 11980/271/202616.06.2026
plângere contravenţională 4948/22.05.2026
Judecătoria Oradea · Fond · Civil · calitate: Petent
- 14017/271/202528.05.2026
anulare proces verbal de contravenţie GNM 019110
Tribunalul Bihor · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 851/111/202610.03.2026
anulare act administrativ ACT 35670/2025
Tribunalul Bihor · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 2832/111/202526.02.2026
obligaţie de a face
Curtea de Apel Oradea · Apel · Litigii de muncă · calitate: Apelant
- 72/271/202524.02.2026
pretenţii
Tribunalul Bihor · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Apelant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 10.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2932 – Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 2453 Turnarea metalelor neferoase ușoare
- 2561 Tratarea și acoperirea metalelor
- 2932 Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 3511 Producția de energie electrică
- 3822 Tratarea și eliminarea deșeurilor periculoase
- 4677 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7211 Cercetare- dezvoltare în biotehnologie
- 7219 Cercetare- dezvoltare în alte științe naturale și inginerie
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Întrebări frecvente despre UAMT SA
Care este CUI-ul firmei UAMT SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei UAMT SA este 54620, iar codul de TVA este RO54620. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991000173050, iar codul EUID este ROONRC.J1991000173050.
Unde are sediul UAMT SA?
Sediul social al firmei UAMT SA este în STR. UZINELOR, Municipiul Oradea, Bihor, județul Bihor, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are UAMT SA?
Activitatea principală a firmei UAMT SA este „Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule”, cod CAEN 2932. În Registrul Comerțului are autorizate în total 12 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată UAMT SA?
UAMT SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 25 februarie 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma UAMT SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0259 *** 026). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are UAMT SA?
În 2025, UAMT SA a raportat o cifră de afaceri de 14,1 mil lei și un profit net de 3.448 lei, cu 67 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este UAMT SA plătitoare de TVA?
Da. UAMT SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.