Sari la conținut
Date și statistici

Câte firme se înființează lunar în România: date lunare 2025–2026, pe județe și activități

Aproximativ 7.100 de firme noi pe lună: evoluția lunară iunie 2025 – septembrie 2026, sezonalitate, județe, activități și câte au telefon la ANAF.

De echipa BazaDate.roActualizat 8 min de citit

În România se înființează în prezent aproximativ 7.000–7.500 de firme (persoane juridice) pe lună. În ultimele 12 luni complete, septembrie 2025 – august 2026, registrul BazaDate.ro numără 85.463 de firme noi încă active, adică în medie circa 7.120 pe lună, cu un vârf de 10.115 în iulie 2025 și cu luni mai slabe în ianuarie și în perioada de vară.

Mai jos găsești datele lună de lună, sezonalitatea, județele și activitățile în care apar cele mai multe firme noi, plus limitele datelor, care sunt importante pentru o interpretare corectă.

Sursa și metodologia

Cifrele provin din registrul BazaDate.ro (date ONRC/ANAF/Ministerul Finanțelor, septembrie 2026). Am numărat persoanele juridice după data înregistrării, doar pe cele active azi; PFA, II și IF nu sunt incluse. Activitatea este cea principală, în CAEN rev. 3. Firmele noi intră în registrul nostru zilnic, din serviciul public ANAF, de obicei la 1–2 zile după înregistrare.

Limitele datelor:

  • Firmele radiate nu apar, deci anii și lunile mai vechi sunt subestimate: o parte din firmele înființate atunci au fost între timp închise.
  • Exportul ONRC are o lipsă de date pentru august 2024 – aprilie 2025, motiv pentru care comparăm doar lunile complete începând cu iunie 2025.
  • Ultimele 1–2 luni sunt incomplete, pentru că o parte din firme apar la ANAF cu întârziere. August 2026 este încă incomplet, iar septembrie 2026 include doar zilele până la 25 septembrie.

ONRC publică pe onrc.ro statistici oficiale lunare privind înmatriculările; acestea pot diferi de ale noastre, pentru că includ și persoanele fizice autorizate și nu scad firmele radiate ulterior.

Firme noi pe luni: iunie 2025 – septembrie 2026

LunaFirme noi (încă active)Cu telefon la ANAF% cu telefon
Iunie 20257.1285.37075,3%
Iulie 202510.1157.81677,3%
August 20257.2155.38374,6%
Septembrie 20258.7356.61375,7%
Octombrie 20258.9586.91077,1%
Noiembrie 20259.2837.14276,9%
Decembrie 20257.1475.33174,6%
Ianuarie 20266.1614.61574,9%
Februarie 20266.8655.03373,3%
Martie 20267.9015.83273,8%
Aprilie 20267.0095.19674,1%
Mai 20266.9665.29276,0%
Iunie 20266.1364.70176,6%
Iulie 20265.9394.51176,0%
August 2026 (incompletă)4.3633.24874,4%
Septembrie 2026 (până la 25.09)3.373––

Pentru cele 12 luni complete, septembrie 2025 – august 2026, totalul este de 85.463 de firme noi, dintre care 64.424 (circa 75%) au telefon declarat la ANAF. Media este de aproximativ 7.120 de firme pe lună. Pentru că august 2026 și, într-o măsură mai mică, iulie 2026 sunt încă în curs de completare, media reală e probabil puțin mai mare: dacă iei doar cele zece luni septembrie 2025 – iunie 2026, media urcă la circa 7.520 de firme pe lună.

Ponderea firmelor cu telefon este remarcabil de stabilă, între 73% și 77% în fiecare lună. Pentru comparație, în întregul registru doar aproximativ 51% dintre firmele active au telefon la ANAF; firmele noi își completează datele de contact mult mai des decât cele vechi.

Sezonalitate: când se înființează cele mai multe firme

Din datele de mai sus se văd câteva tipare, pe care le prezentăm cu prudență, pentru că avem doar o perioadă de 15 luni complete:

  • Iulie 2025 a fost vârful, cu 10.115 firme. Este o valoare mult peste lunile vecine (7.128 în iunie, 7.215 în august). Nu putem spune din aceste date dacă este un efect sezonier obișnuit sau unul punctual, de exemplu legat de schimbări fiscale anunțate în acea perioadă.
  • Toamna este puternică: septembrie–noiembrie 2025 au avut între 8.735 și 9.283 de firme pe lună, cele mai ridicate valori după iulie.
  • Decembrie și ianuarie sunt slabe: 7.147, respectiv 6.161 de firme, sărbătorile și zilele libere reducând numărul de zile lucrătoare.
  • Primăvara revine, cu 7.901 firme în martie 2026.
  • August este de regulă mai slab decât iulie (7.215 față de 10.115 în 2025). Cifra de 4.363 pentru august 2026 este însă incompletă și nu trebuie comparată direct.

Scăderea aparentă din vara lui 2026 (6.136 în iunie, 5.939 în iulie) trebuie privită cu atenție: o parte vine din întârzierea cu care apar firmele la ANAF, iar o parte poate fi reală. Vom putea spune mai multe după ce lunile se completează.

În ce zile ale săptămânii se înregistrează firmele

Înregistrările se fac aproape exclusiv în zilele lucrătoare. În cele 12 luni analizate, marțea și miercurea au fost zilele cu cele mai multe firme noi (aproximativ 18.000 fiecare), iar vinerea ziua cu cele mai puține dintre zilele lucrătoare (aproximativ 15.300). Luni și joi împreună adună restul, adică în jur de 34.000. Sâmbăta și duminica practic nu apar înregistrări.

Pentru tine, ca furnizor, asta înseamnă că listele de firme noi „cresc” cel mai mult la mijlocul săptămânii, iar o verificare săptămânală, de exemplu joia sau vinerea, prinde aproape tot ce s-a înregistrat în săptămâna respectivă.

Unde se înființează firmele noi: top județe

JudețFirme noi (sept. 2025 – aug. 2026)Pondere în totalRaportat la firmele active din județ
București19.12822,4%6,5%
Ilfov7.0378,2%8,9%
Cluj4.5745,4%6,2%
Timiș3.9794,7%6,5%
Iași3.1543,7%6,9%
Constanța3.0673,6%6,3%
Bihor2.7683,2%6,5%
Brașov2.6383,1%6,0%
Dolj2.3852,8%6,5%
Prahova2.3112,7%6,1%

Ultima coloană compară firmele noi din 12 luni cu numărul total de firme active din județ. Majoritatea județelor mari stau în jurul a 6–7%, dar Ilfovul iese în evidență cu aproape 9%: zona din jurul Capitalei atrage atât locuințe noi, cât și sedii de firme. Lista actualizată zilnic a firmelor noi din Capitală este pe pagina firme noi din București.

Ce activități au firmele noi

Cod CAENActivitate principalăFirme noi (12 luni)
4100Construcții de clădiri5.773
6210Realizare de soft la comandă3.300
4712Comerț nespecializat, predominant nealimentar3.251
4941Transport rutier de mărfuri3.131
4933Transport pasageri cu șofer, pe bază de comandă3.037
7020Consultanță în afaceri și management2.441
5611Restaurante2.318
9531Repararea autovehiculelor2.266
4791Intermedieri în comerțul cu amănuntul2.179
4711Comerț alimentar2.067
7311Publicitate1.403
7112Inginerie și consultanță tehnică1.267
5630Baruri1.191
9621Coafură și frizerie1.159

Construcțiile de clădiri conduc clar, cu aproximativ 6,8% din toate firmele noi. Interesant este și raportul față de stocul existent: cele 5.773 de firme noi cu codul 4100 înseamnă circa 27% din cele 21.301 firme active cu acest cod principal, iar cele 3.037 de firme noi de transport de pasageri la comandă (4933, activitate asociată cu platformele de ride-sharing) reprezintă circa 26% din totalul de 11.623. În schimb, transportul de mărfuri are 3.131 de firme noi la un stoc de 48.435, adică doar aproximativ 6,5% – un sector matur. O precizare: codurile noi din CAEN rev. 3 (în vigoare din 2025) sunt folosite direct de firmele nou înființate, în timp ce la firmele vechi am adus codurile rev. 2 la echivalentul rev. 3, deci comparația e orientativă.

Comparația cu 2024 și seria pe ani

Pentru ianuarie–iulie 2024 avem date din exportul ONRC, tot pentru firmele încă active:

Luna20242026
Ianuarie7.6836.161
Februarie8.8086.865
Martie8.6277.901
Aprilie8.3497.009
Mai6.8406.966
Iunie6.4146.136
Iulie4.8785.939
Total51.59946.977

La prima vedere, 2026 are cu circa 9% mai puține firme noi în primele șapte luni. Comparația are însă limite: cifrele din 2024 vin din altă sursă (exportul ONRC, nu fluxul zilnic ANAF), iar valoarea foarte mică din iulie 2024 poate fi afectată de momentul exportului. Pe de altă parte, firmele din 2024 au avut doi ani în plus în care să fie radiate, ceea ce le subestimează. Concluzia prudentă: în prima parte a lui 2026 ritmul pare ceva mai mic decât în 2024, dar nu dramatic.

Pe termen lung, numărul de firme înființate într-un an și încă active azi arată așa:

Anul înființăriiFirme încă active
201540.406
201649.490
201765.789
201864.197
201969.646
202061.239
202182.318
202294.231
202384.956

Atenție la citire: creșterea aparentă din 2015 spre 2022 este în mare parte un efect de supraviețuire. Din firmele înființate în 2015 au rămas active doar cele care au rezistat 11 ani, în timp ce din cele din 2022 au avut timp să se închidă mult mai puține. Tabelul nu arată deci câte firme s-au înființat în fiecare an, ci câte mai există azi. Se vede totuși că 2020, anul pandemiei, a fost mai slab decât 2019 și 2021.

Cum folosești aceste date

Firmele noi sunt clienți buni pentru contabilitate, bănci, software de facturare, telefonie, echipamente sau servicii de marketing, pentru că își aleg furnizorii în primele luni. Am descris abordarea pas cu pas în ghidul despre cum transformi firmele nou înființate în clienți.

  • Pe pagina de firme noi vezi zilnic firmele înregistrate recent, filtrabile după județ și domeniu.
  • Dacă vrei să le preiei automat în CRM, API-ul de date despre firme are un endpoint dedicat firmelor noi (ultimele 1–30 de zile), filtrabil după județ și cod CAEN.

Cu aproximativ 7.000 de firme noi pe lună, dintre care trei sferturi cu telefon, chiar și un singur județ îți poate da câteva sute de contacte noi lunar.

Întrebări frecvente

Câte firme noi se înființează pe lună în România?

În ultimele 12 luni complete (septembrie 2025 – august 2026), registrul BazaDate.ro numără 85.463 de firme noi încă active, adică în medie circa 7.120 pe lună. Lunile variază între aproximativ 6.000 și peste 10.000.

În ce lună se înființează cele mai multe firme?

În perioada analizată, vârful a fost iulie 2025, cu 10.115 firme noi, urmat de lunile de toamnă (septembrie–noiembrie). Ianuarie și decembrie sunt de regulă mai slabe.

Câte dintre firmele noi au telefon?

Aproximativ 75% dintre firmele noi au un număr de telefon declarat la ANAF, o pondere stabilă de la lună la lună. În întregul registru, ponderea este de circa 51%.

De ce ultimele luni au mai puține firme?

Firmele apar în datele ANAF cu întârziere, așa că ultimele una-două luni se completează treptat. Cifrele pentru august și septembrie 2026 vor crește în următoarele săptămâni.

Includ aceste cifre PFA-urile?

Nu. Numărăm doar persoanele juridice (SRL, SA etc.) înființate în lunile respective și încă active. PFA, II și IF sunt persoane fizice și nu sunt incluse.

Surse

Despre autor

Echipa BazaDate.ro construiește și întreține registrul firmelor active din România pe baza datelor oficiale: Registrul Comerțului (ONRC, prin data.gov.ro), ANAF și situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Cifrele din articole provin din aceste date, la data actualizării. Articolele sunt informative și nu țin loc de consultanță juridică sau fiscală. Ai o corectură? Scrie-ne.

Ghidurile de prospectare B2B, pe email

Linkurile către ghidurile noastre: lista de clienți pe domeniu și oraș, prospectarea telefonică, emailul B2B legal, GDPR și firmele nou înființate.

Caută în registrul firmelor

Fișa oricărei firme e gratuită: CUI, bilanțuri, TVA, dosare. Listele după domeniu și oraș le descarci în Excel.

Caută firme

Articole înrudite