ERA DRIVE SRL
CASTANILOR, bl. IIIG, sc. 3, ap. 21, Municipiul Cluj-Napoca, Cluj
În 2025: cifra de afaceri 2,3 mil lei, profit net 1 mil lei, 4 angajați.
Despre ERA DRIVE SRL
ERA DRIVE SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 28 februarie 2011 cu numărul J12/417/2011 și codul unic de înregistrare (CUI) 28098368, cu sediul în Cluj-Napoca, județul Cluj. Activitatea principală este „Transporturi rutiere de mărfuri” (cod CAEN 4941). Firma are 15 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 2,3 mil lei (+41% față de 2024), un profit net de 1 mil lei și 4 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 468 mii lei la 2,3 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 3 martie 2011 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 28098368
- Nr. Registrul Comerțului
- J12/417/2011
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 28 februarie 2011
- EUID
- ROONRC.J12/417/2011
- Cod poștal
- 400341
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 08.10.2026
din 03.03.2011
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Cluj
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 2,3 mil lei
- Profit net
- 1 mil lei
- Angajați (medie)
- 4
- Capitaluri proprii
- 1 mil lei
- Datorii
- 499 mii lei
- Active totale
- 1,5 mil lei
- Marjă netă
- 44,1%
- Cifră / angajat
- 567 mii lei
+41% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 33% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 239 mii | 313 mii | 422 mii | 484 mii | 399 mii | 468 mii | 472 mii | 1 mil | 1,6 mil | 2,3 mil |
| Venituri totale | 239 mii | 352 mii | 430 mii | 484 mii | 406 mii | 468 mii | 494 mii | 1 mil | 1,6 mil | 2,3 mil |
| Cheltuieli totale | 161 mii | 255 mii | 298 mii | 314 mii | 280 mii | 315 mii | 355 mii | 481 mii | 698 mii | 1,1 mil |
| Profit / pierdere brută | 79 mii | 97 mii | 132 mii | 170 mii | 126 mii | 153 mii | 139 mii | 567 mii | 913 mii | 1,2 mil |
| Profit / pierdere netă | 71 mii | 89 mii | 128 mii | 165 mii | 122 mii | 149 mii | 134 mii | 557 mii | 865 mii | 1 mil |
| Număr mediu de angajați | — | 1 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 4 |
| Active imobilizate | 1.945 | 11 mii | 54 mii | 69 mii | 54 mii | 53 mii | 21 mii | 19 mii | 14 mii | 194 mii |
| Active circulante | 116 mii | 115 mii | 109 mii | 117 mii | 119 mii | 115 mii | 124 mii | 628 mii | 960 mii | 1,3 mil |
| din care stocuri | 41 mii | — | — | 0 | 0 | 485 | 0 | — | — | — |
| creanțe | 43 mii | 76 mii | 72 mii | 77 mii | 92 mii | 44 mii | 33 mii | 600 mii | 778 mii | 1,1 mil |
| casa și conturi la bănci | 32 mii | 39 mii | 37 mii | 40 mii | 27 mii | 71 mii | 91 mii | 28 mii | 182 mii | 198 mii |
| Datorii | 103 mii | 22 mii | 35 mii | 20 mii | 23 mii | 19 mii | 10 mii | 90 mii | 109 mii | 499 mii |
| Capitaluri proprii | 15 mii | 104 mii | 128 mii | 165 mii | 150 mii | 149 mii | 135 mii | 558 mii | 865 mii | 1 mil |
| din care capital subscris vărsat | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 284 din 1.588 în județul Cluj și locul 5.485 din 35.552 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4941 – Transporturi rutiere de mărfuri.
Firme similare din județul Cluj
- MORA TRANSEXPRESS SRL · Gherla2,3 mil lei · 7 ang.
- RCH TRANS SRL · Cluj-Napoca2,3 mil lei · 5 ang.
- MCA TRUCK INVEST SRL · Cluj-Napoca2,3 mil lei · 6 ang.
- AUTOSMART SRL · Cluj-Napoca2,3 mil lei · 3 ang.
- BRARO IMPEX SRL · Turda2,3 mil lei · 5 ang.
- ION SI NICU SPEDITION SRL · Saradis (com. Feleacu)2,2 mil lei · 11 ang.
- TALIFLOR SRL · Gherla2,2 mil lei · 4 ang.
- VAN DUUREN ROMANIA S.R.L. · Florești2,2 mil lei · 12 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 08.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4941 – Transporturi rutiere de mărfuri
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Întrebări frecvente despre ERA DRIVE SRL
Care este CUI-ul firmei ERA DRIVE SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei ERA DRIVE SRL este 28098368, iar codul de TVA este RO28098368. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J12/417/2011, iar codul EUID este ROONRC.J12/417/2011.
Unde are sediul ERA DRIVE SRL?
Sediul social al firmei ERA DRIVE SRL este în CASTANILOR, bl. IIIG, sc. 3, ap. 21, Municipiul Cluj-Napoca, Cluj, județul Cluj, cod poștal 400341, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are ERA DRIVE SRL?
Activitatea principală a firmei ERA DRIVE SRL este „Transporturi rutiere de mărfuri”, cod CAEN 4941.
Când a fost înființată ERA DRIVE SRL?
ERA DRIVE SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 28 februarie 2011, deci are 15 ani de activitate.
Cum pot contacta firma ERA DRIVE SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0748 *** 856). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are ERA DRIVE SRL?
În 2025, ERA DRIVE SRL a raportat o cifră de afaceri de 2,3 mil lei și un profit net de 1 mil lei, cu 4 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este ERA DRIVE SRL plătitoare de TVA?
Da. ERA DRIVE SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 3 martie 2011 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 8 octombrie 2026.