Clasament · bilanțuri 2025
Top 100 firme cu CAEN 4711 după cifra de afaceri
Firmele cu activitatea principală CAEN 4711 („Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun”) care au raportat cifră de afaceri sunt 33.009, cu o cifră de afaceri cumulată de 149,59 mld. lei și 169.768 de angajați. Pe primul loc după cifra de afaceri este LIDL DISCOUNT SRL, cu o cifră de afaceri de 26,66 mld. lei; primele 100 de firme însumează 73,2% din cifra de afaceri totală.
| # | Firma | Localitate | Cifra de afaceri | Profit net | Angajați | An |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | LIDL DISCOUNT SRL | București Sector 1 | 26,66 mld. lei | 1,34 mld. lei | 12.588 | 2025 |
| 02 | KAUFLAND ROMANIA SCS | București Sector 2 | 20,97 mld. lei | 796,9 mil. lei | 15.359 | 2025 |
| 03 | CARREFOUR ROMANIA SA | București Sector 2 | 14,18 mld. lei | -64,4 mil. lei | 12.673 | 2025 |
| 04 | MEGA IMAGE SRL | București Sector 6 | 12,26 mld. lei | 124,8 mil. lei | 10.171 | 2025 |
| 05 | REWE (ROMANIA) SRL | Ștefăneștii De Jos, Ilfov | 10,69 mld. lei | 174,8 mil. lei | 7.776 | 2025 |
| 06 | AUCHAN ROMÂNIA SA | București Sector 6 | 8,22 mld. lei | 25,2 mil. lei | 6.422 | 2025 |
| 07 | TABAC XPRESS SRL | București Sector 1 | 1,24 mld. lei | 63,9 mil. lei | 32 | 2024 |
| 08 | LAGARDERE TRAVEL RETAIL SRL | București Sector 2 | 1,22 mld. lei | 2 mil. lei | 231 | 2025 |
| 09 | SUPECO INVESTMENT SRL | București Sector 2 | 810,6 mil. lei | 30,2 mil. lei | 678 | 2025 |
| 10 | UNICARM SUPERMARKET S.R.L. | Vetiș, Satu Mare | 789,5 mil. lei | -9,3 mil. lei | 1.647 | 2025 |
| 11 | ANNABELLA SRL | Suraia, Vrancea | 752,9 mil. lei | 13,1 mil. lei | 1.409 | 2025 |
| 12 | ROMANIA HYPERMARCHE SA | București Sector 5 | 605,9 mil. lei | 213,4 mil. lei | 804 | 2025 |
| 13 | DIANA COM SRL | Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 492,7 mil. lei | 3,4 mil. lei | 928 | 2025 |
| 14 | UVERTURA COM SRL | Focșani, Vrancea | 464,4 mil. lei | 7,6 mil. lei | 135 | 2025 |
| 15 | EMAG RETAIL S.R.L. | București Sector 2 | 434,9 mil. lei | -59,7 mil. lei | 599 | 2025 |
| 16 | DRINKS BOUTIQUE S.R.L. | Craiova, Dolj | 335,8 mil. lei | 11,8 mil. lei | 141 | 2025 |
| 17 | DANEMAR COMPANY SRL | Băbeni, Vâlcea | 312,5 mil. lei | 16,4 mil. lei | 425 | 2025 |
| 18 | PACO PROD SERV SRL | Odobești, Vrancea | 282,2 mil. lei | -881 mii lei | 450 | 2025 |
| 19 | FROO ROMANIA RETAIL S.R.L. | București Sector 4 | 273,1 mil. lei | -163,5 mil. lei | 109 | 2025 |
| 20 | ABILITY TRADE SRL | Brăila | 244,3 mil. lei | 7,4 mil. lei | 162 | 2025 |
| 21 | ELAN-TRIO SRL | Odorheiu Secuiesc, Harghita | 232,6 mil. lei | -11,5 mil. lei | 402 | 2025 |
| 22 | DARINA COM SRL | Târgu Mureș, Mureș | 229,5 mil. lei | 12,2 mil. lei | 383 | 2025 |
| 23 | LT RETAIL SRL | Constanța | 209,8 mil. lei | 2,8 mil. lei | 107 | 2025 |
| 24 | RAIMAN SRL | Pielești, Dolj | 206,9 mil. lei | 3 mil. lei | 26 | 2025 |
| 25 | SEZAMO S.R.L. | Ștefăneștii De Jos, Ilfov | 206,1 mil. lei | -42,1 mil. lei | 0 | 2025 |
| 26 | PAN-AGAPE SRL | Sibiu | 190,9 mil. lei | 3,3 mil. lei | 253 | 2025 |
| 27 | PALAS COM SRL | Târgu Mureș, Mureș | 190,7 mil. lei | 16,4 mil. lei | 358 | 2025 |
| 28 | METRO CONVENIENCE ROMANIA S.R.L. | București Sector 3 | 180,5 mil. lei | -74,9 mil. lei | 347 | 2025 |
| 29 | DACIA SA | Alba Iulia | 178,2 mil. lei | 12,5 mil. lei | 200 | 2025 |
| 30 | HARGHITA RETAIL SRL | Miercurea Ciuc, Harghita | 170,6 mil. lei | 1,7 mil. lei | 254 | 2025 |
| 31 | SANTEC SRL | Satu Mare | 166,6 mil. lei | 1,3 mil. lei | 433 | 2025 |
| 32 | MARIGAB COM SRL | Turceni, Gorj | 166,2 mil. lei | 10,1 mil. lei | 226 | 2025 |
| 33 | SALES CONSULTING SRL | Craiova, Dolj | 160,2 mil. lei | 6,2 mil. lei | 134 | 2025 |
| 34 | SILVICOM IMPEX 95 SRL | Lipia (com. Gruiu), Ilfov | 159 mil. lei | 3,1 mil. lei | 23 | 2025 |
| 35 | TOTUL LANGA TINE S.R.L. | Voluntari, Ilfov | 151,8 mil. lei | 4,3 mil. lei | 213 | 2025 |
| 36 | TORGSERVICE RM SRL | București Sector 1 | 150,4 mil. lei | 4,3 mil. lei | 116 | 2025 |
| 37 | COLLINI COM SRL | Bocșa, Caraș-Severin | 149,2 mil. lei | 756 mii lei | 84 | 2025 |
| 38 | TEGROSTAR SRL | Tutova, Vaslui | 142,2 mil. lei | 3,2 mil. lei | 18 | 2025 |
| 39 | FOIȘOR COM SRL | Medgidia, Constanța | 131,5 mil. lei | 4,4 mil. lei | 221 | 2025 |
| 40 | SIMOS COM SRL | Fălticeni, Suceava | 125,5 mil. lei | 5,7 mil. lei | 249 | 2025 |
| 41 | CLEOPATRA CENTER SRL | Bârlad, Vaslui | 122,9 mil. lei | 1,2 mil. lei | 181 | 2025 |
| 42 | MERCUR RETAIL S.R.L. | Târgoviște, Dâmbovița | 122,3 mil. lei | 4,6 mil. lei | 88 | 2025 |
| 43 | LORIMER SRL | Pașcani, Iași | 118,4 mil. lei | 994 mii lei | 186 | 2025 |
| 44 | RADI UNITED SRL | București Sector 5 | 112,3 mil. lei | 8,2 mil. lei | 14 | 2025 |
| 45 | VIOSAND TRICOTEXT SRL | Pașcani, Iași | 111,6 mil. lei | 6,7 mil. lei | 113 | 2025 |
| 46 | FOREVER LIVING PRODUCTS ROMANIA SRL | București Sector 1 | 111,4 mil. lei | 520 mii lei | 55 | 2025 |
| 47 | IMPERIAL CM SRL | Moldova Veche (oraș Moldova Nouă), Caraș-Severin | 108,2 mil. lei | 4,5 mil. lei | 140 | 2025 |
| 48 | MEGANOVA SRL | Brașov | 107 mil. lei | 2,4 mil. lei | 260 | 2025 |
| 49 | IONTON DALI DANS SRL | Topoloveni, Argeș | 104,3 mil. lei | 10,8 mil. lei | 101 | 2025 |
| 50 | AUTO IMPEX PRIMA SRL | Topoloveni, Argeș | 103,9 mil. lei | 3,5 mil. lei | 167 | 2025 |
| 51 | TRITON IMPEX SRL | Buzău | 101,9 mil. lei | 4,6 mil. lei | 75 | 2025 |
| 52 | MIHAK & TIBAK SRL | Lunca Cetățuii (com. Ciurea), Iași | 101,4 mil. lei | 171 mii lei | 126 | 2025 |
| 53 | NICK ACTIV TOTAL S.R.L. | Buzău | 97,8 mil. lei | 2,7 mil. lei | 1 | 2025 |
| 54 | IANATETI IMPEX SRL | Beiuș, Bihor | 97,2 mil. lei | 2,6 mil. lei | 107 | 2025 |
| 55 | ALIMTEX SRL | Ploiești, Prahova | 96,7 mil. lei | 2,2 mil. lei | 48 | 2025 |
| 56 | SAFEWAY STORES SRL | Cluj-Napoca | 93,9 mil. lei | 2 mil. lei | 132 | 2025 |
| 57 | INDPRODCOM SRL | Sat Sântandrei, Oraș Simeria, Hunedoara | 90,3 mil. lei | 4,7 mil. lei | 144 | 2024 |
| 58 | PARABOMIR SRL | Valiug, Caraș-Severin | 89,6 mil. lei | 499 mii lei | 132 | 2025 |
| 59 | CORALIA COM SRL | Sighișoara, Mureș | 88,7 mil. lei | 1,9 mil. lei | 159 | 2025 |
| 60 | CRISMAN CASH & CARRY SRL | Ploiești, Prahova | 87,9 mil. lei | 1,1 mil. lei | 21 | 2025 |
| 61 | BANESTO SRL | Piatra Neamț, Neamț | 87,5 mil. lei | 2,5 mil. lei | 40 | 2025 |
| 62 | INFACO SRL | București Sector 6 | 86,1 mil. lei | 1,3 mil. lei | 86 | 2025 |
| 63 | MCA COMERCIAL SRL | Râmnicu Sărat, Buzău | 86,1 mil. lei | 919 mii lei | 118 | 2025 |
| 64 | GHIOCELA PROD COM SRL | Motru, Gorj | 85,8 mil. lei | 503 mii lei | 214 | 2025 |
| 65 | MIOCODIS SRL | Bârlad, Vaslui | 83,9 mil. lei | 609 mii lei | 44 | 2025 |
| 66 | HARIVEX COM SRL | Șcheia, Suceava | 83,9 mil. lei | 1,1 mil. lei | 63 | 2025 |
| 67 | CERES COM SRL | Caracal, Olt | 83,6 mil. lei | 6 mil. lei | 99 | 2025 |
| 68 | DANIOFAN IMPEX SRL | Brăila | 82,2 mil. lei | 678 mii lei | 89 | 2025 |
| 69 | BAROSAN SERVCOM SRL | Oradea, Bihor | 81,1 mil. lei | 8 mil. lei | 32 | 2025 |
| 70 | SUPER DETAILS SRL | Craiova, Dolj | 80 mil. lei | 2,4 mil. lei | 8 | 2025 |
| 71 | BERLIN SRL | Bârlad, Vaslui | 79,3 mil. lei | 3,5 mil. lei | 110 | 2025 |
| 72 | SCANDIA RETAIL S.R.L. | Oarda (mun. Alba Iulia), Alba | 79 mil. lei | 3,1 mil. lei | 119 | 2025 |
| 73 | NOVA MIRO SRL | Târgu Frumos, Iași | 73,7 mil. lei | 2,7 mil. lei | 114 | 2025 |
| 74 | FRAHER RETAIL SRL | Tulcea | 73,2 mil. lei | 2 mil. lei | 138 | 2025 |
| 75 | VARODIMEX SRL | Bistrița, Bistrița-Năsăud | 72,6 mil. lei | 2,9 mil. lei | 92 | 2025 |
| 76 | FLANA MARKET SRL | Arad | 71 mil. lei | 5,3 mil. lei | 101 | 2025 |
| 77 | BI. MARKET SRL | Craiova, Dolj | 70,8 mil. lei | 1 mil. lei | 27 | 2024 |
| 78 | UNIVERSAL LE BIG SRL | Buzău | 70,2 mil. lei | 37 mii lei | 133 | 2025 |
| 79 | SABCO-S SRL | Dorohoi, Botoșani | 69,6 mil. lei | 367 mii lei | 86 | 2025 |
| 80 | UNIVERSAL CRIS SRL | Chișineu-Criș, Arad | 69,5 mil. lei | 994 mii lei | 80 | 2025 |
| 81 | SUPER SPLENDID SRL | Dorohoi, Botoșani | 69,5 mil. lei | 3,6 mil. lei | 107 | 2025 |
| 82 | ENESCU SRL | Dragodana, Dâmbovița | 68,2 mil. lei | 6,3 mil. lei | 73 | 2025 |
| 83 | NORTIA RETAIL SRL | București Sector 2 | 65,7 mil. lei | 429 mii lei | 13 | 2024 |
| 84 | ISSA INTERNET SRL | București Sector 2 | 65,4 mil. lei | 2,1 mil. lei | 106 | 2025 |
| 85 | ALFA BETA SRL | Constanța | 65,3 mil. lei | -2,6 mil. lei | 127 | 2025 |
| 86 | PETRY RETAIL SRL | Târgu Mureș, Mureș | 63 mil. lei | 89 mii lei | 152 | 2025 |
| 87 | PRAXIS SRL | Pitești, Argeș | 62,6 mil. lei | 3,8 mil. lei | 81 | 2025 |
| 88 | ABA - FLOR PROD COM SRL | Baia Mare, Maramureș | 62,3 mil. lei | -504 mii lei | 141 | 2025 |
| 89 | GAJ COMIMPEX SRL | Baia Mare, Maramureș | 61,9 mil. lei | -210 mii lei | 86 | 2025 |
| 90 | BESTOIL ENERGY NONSTOP S.R.L. | Viișoara (mun. Bistrița), Bistrița-Năsăud | 60,6 mil. lei | 1,5 mil. lei | 26 | 2025 |
| 91 | DTL SOLUTIONS SRL | Iași | 58,5 mil. lei | 2,3 mil. lei | 110 | 2024 |
| 92 | IRIMIAS TRADING SRL | Călărași | 56,8 mil. lei | 3,5 mil. lei | 33 | 2025 |
| 93 | BEST PAY QUICK SRL | Craiova, Dolj | 56,8 mil. lei | 1,5 mil. lei | 87 | 2025 |
| 94 | AVANTGARDE SRL | Onești, Bacău | 56,2 mil. lei | 214 mii lei | 34 | 2024 |
| 95 | ALIPAN TUR SRL | Bolotești, Vrancea | 56,1 mil. lei | 2,2 mil. lei | 99 | 2025 |
| 96 | DOVA & PORUȚ SRL | Alexandria, Teleorman | 55,9 mil. lei | 168 mii lei | 49 | 2025 |
| 97 | SOFIMAR IMOBILIARE SRL | Tămășeni, Neamț | 53,4 mil. lei | 1,5 mil. lei | 74 | 2025 |
| 98 | INFRASTRUCTURE TELECOM SRL | București Sector 1 | 52,4 mil. lei | 7,8 mil. lei | 7 | 2025 |
| 99 | FIRST HAND SRL | Geoagiu, Hunedoara | 52,3 mil. lei | 2 mil. lei | 72 | 2025 |
| 100 | BEREZKA STORES SRL | București Sector 1 | 52,1 mil. lei | 3,4 mil. lei | 80 | 2025 |
Vrei lista completă, cu telefon, în Excel?
Firmele cu CAEN 4711 cu cifra de afaceri peste 10 mil. lei, sau toate, gata de descărcat.
Mai multe despre cod: CAEN 4711 – Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Sursa: situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro) și Registrul Comerțului (ONRC). Sunt incluse firmele active; pentru fiecare firmă se folosește cel mai recent bilanț disponibil (coloana „An”). Codul CAEN este activitatea principală (ANAF sau, în lipsă, cea declarată în bilanț), adusă la CAEN rev. 3. Clasamentele se actualizează după fiecare import de bilanțuri.
Nou · Beneficiari de fonduri
Firme care au primit fonduri europene și PNRR — și au bani de cheltuit acum.
Echipamente, construcții, software, consultanță: firmele cu proiecte în derulare cumpără acum. Vezi gratuit cifrele; lista firmelor, cu telefon și proiectele lor, costă 1 leu / firmă.
- 4.662
- firme cu proiecte în implementare acum
- 766,6 mld. lei
- bani publici primiți, în total
- 92.645
- firme private finanțate