VERNICOLOR S.A.
SÂNTANDREI, Sat Sântandrei, Comuna Sântandrei, Bihor
În 2025: cifra de afaceri 224 mil lei, profit net 11 mil lei, 675 angajați.
Despre VERNICOLOR S.A.
VERNICOLOR S.A. este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 31 mai 2006 cu numărul J2006001138050 și codul unic de înregistrare (CUI) 18720420, cu sediul în Sântandrei, județul Bihor. Activitatea principală este „Fabricarea altor produse din material plastic” (cod CAEN 2226). Firma are 20 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 224 mil lei (+1% față de 2024), un profit net de 11 mil lei și 675 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 183 mil lei la 224 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 2 iunie 2006.
Date de identificare
- CUI
- 18720420
- Nr. Registrul Comerțului
- J2006001138050
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 31 mai 2006
- EUID
- ROONRC.J2006001138050
- Cod poștal
- 417515
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 02.06.2006
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Bihor
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 224 mil lei
- Profit net
- 11 mil lei
- Angajați (medie)
- 675
- Capitaluri proprii
- 66,1 mil lei
- Datorii
- 69 mil lei
- Active totale
- 141 mil lei
- Marjă netă
- 4,9%
- Cifră / angajat
- 332 mii lei
+1% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 49% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 139 mil | 176 mil | 160 mil | 180 mil | 158 mil | 183 mil | 188 mil | 197 mil | 221 mil | 224 mil |
| Venituri totale | 142 mil | 180 mil | 163 mil | 182 mil | 169 mil | 188 mil | 195 mil | 198 mil | 222 mil | 226 mil |
| Cheltuieli totale | 132 mil | 157 mil | 148 mil | 173 mil | 157 mil | 182 mil | 189 mil | 191 mil | 204 mil | 214 mil |
| Profit / pierdere brută | 10,2 mil | 23 mil | 15,5 mil | 8,1 mil | 12,7 mil | 5,7 mil | 5,9 mil | 7 mil | 17,5 mil | 12,5 mil |
| Profit / pierdere netă | 9,5 mil | 19,9 mil | 14,3 mil | 7,4 mil | 11,3 mil | 5,1 mil | 5,4 mil | 6,4 mil | 16,6 mil | 11 mil |
| Număr mediu de angajați | 564 | 782 | 636 | 752 | 550 | 649 | 648 | 658 | 663 | 675 |
| Active imobilizate | 25,7 mil | 25,4 mil | 37,1 mil | 39,6 mil | 37,5 mil | 36,1 mil | 34,6 mil | 40,6 mil | 38,9 mil | 36,9 mil |
| Active circulante | 49,3 mil | 52,1 mil | 55,5 mil | 66,1 mil | 77,2 mil | 80,8 mil | 82,8 mil | 91,8 mil | 100 mil | 99 mil |
| din care stocuri | 9,7 mil | 11,5 mil | 10,7 mil | 13,5 mil | 18,6 mil | 29,6 mil | 38 mil | 32,3 mil | 28,8 mil | 29,9 mil |
| creanțe | 36,2 mil | 38 mil | 33,8 mil | 45,4 mil | 50,1 mil | 45,8 mil | 44,2 mil | 52,1 mil | 66,7 mil | 63,9 mil |
| casa și conturi la bănci | 3,4 mil | 2,6 mil | 10,9 mil | 7,1 mil | 8,5 mil | 5,3 mil | 553 mii | 7,4 mil | 4,4 mil | 5,2 mil |
| Cheltuieli în avans | 3,3 mil | 393 mii | 471 mii | -40 mii | 3,3 mil | 2,4 mil | 3,1 mil | 4,4 mil | 3,4 mil | 5,4 mil |
| Datorii | 55,5 mil | 37,4 mil | 42 mil | 52 mil | 51,7 mil | 55,4 mil | 59,5 mil | 71,5 mil | 67,2 mil | 69 mil |
| Venituri în avans | — | — | — | — | 1,2 mil | 1,1 mil | 545 mii | 3,6 mil | 3,2 mil | 6,1 mil |
| Provizioane | — | — | — | — | 111 mii | 111 mii | 317 mii | 111 mii | 111 mii | 111 mii |
| Capitaluri proprii | 22,8 mil | 40,4 mil | 51 mil | 53,7 mil | 64,9 mil | 62,7 mil | 60,1 mil | 61,5 mil | 71,7 mil | 66,1 mil |
| din care capital subscris vărsat | 10 mil | 11,4 mil | 11,4 mil | 11,6 mil | 11,6 mil | 11,6 mil | 11,6 mil | 11,6 mil | 11,6 mil | 11,6 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 17 în județul Bihor și locul 6 din 263 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2226 – Fabricarea altor produse din material plastic.
Firme similare din județul Bihor
- PLASTOR SA · Oradea131 mil lei · 433 ang.
- DRAKUPLAST S.R.L. · Oradea113 mil lei · 142 ang.
- ICOFORM S.R.L. · Oradea83,2 mil lei · 114 ang.
- EUROCIERE SRL · Oradea58,2 mil lei · 69 ang.
- QAPIROM PLAST S.R.L. · Borș35,9 mil lei · 84 ang.
- MONITA SRL · Oradea17,3 mil lei · 122 ang.
- PLASTIT PARTS ROMANIA S.R.L. · Oradea12,3 mil lei · 17 ang.
- PLASTIC CRISANA SRL · Oradea12,1 mil lei · 18 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 13.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2226 – Fabricarea altor produse din material plastic
- 2229 Fabricarea altor produse din material plastic
- 2932 Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
Întrebări frecvente despre VERNICOLOR S.A.
Care este CUI-ul firmei VERNICOLOR S.A.?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei VERNICOLOR S.A. este 18720420, iar codul de TVA este RO18720420. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2006001138050, iar codul EUID este ROONRC.J2006001138050.
Unde are sediul VERNICOLOR S.A.?
Sediul social al firmei VERNICOLOR S.A. este în SÂNTANDREI, Sat Sântandrei, Comuna Sântandrei, Bihor, județul Bihor, cod poștal 417515, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are VERNICOLOR S.A.?
Activitatea principală a firmei VERNICOLOR S.A. este „Fabricarea altor produse din material plastic”, cod CAEN 2226. În Registrul Comerțului are autorizate în total 2 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată VERNICOLOR S.A.?
VERNICOLOR S.A. a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 31 mai 2006, deci are 20 ani de activitate.
Cum pot contacta firma VERNICOLOR S.A.?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0758 *** 020). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are VERNICOLOR S.A.?
În 2025, VERNICOLOR S.A. a raportat o cifră de afaceri de 224 mil lei și un profit net de 11 mil lei, cu 675 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este VERNICOLOR S.A. plătitoare de TVA?
Da. VERNICOLOR S.A. este înregistrată în scopuri de TVA din 2 iunie 2006. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.