Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA33 ani pe piață

URSA MARE SRL

CUI 4004927J1993001108242

Str. OLTENIEI, ap. 50, Municipiul Baia Mare, Maramureș

În 2025: cifra de afaceri 2,7 mil lei, profit net 59 mii lei, 6 angajați.

Despre URSA MARE SRL

URSA MARE SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 6 mai 1993 cu numărul J1993001108242 și codul unic de înregistrare (CUI) 4004927, cu sediul în Baia Mare, județul Maramureș. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun” (cod CAEN 4711). Firma are 33 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 2,7 mil lei (+15% față de 2024), un profit net de 59 mii lei și 6 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 2,6 mil lei la 2,7 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 septembrie 2007.

Date de identificare

CUI
4004927
Nr. Registrul Comerțului
J1993001108242
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
06 mai 1993
EUID
ROONRC.J1993001108242
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 01.09.2007

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Neînscris
Actualizat
04.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Maramureş

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
2,7 mil lei

+15% față de 2024

Profit net
59 mii lei
Angajați (medie)
6
Capitaluri proprii
927 mii lei
Datorii
863 mii lei
Active totale
1,8 mil lei
Marjă netă
2,2%
Cifră / angajat
448 mii lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 47% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
-1 mil01 mil2 mil3 mil2016: cifra de afaceri 1.624.385 lei; profit net 10.644 lei20162017: cifra de afaceri 1.940.358 lei; profit net 1.185 lei20172018: cifra de afaceri 1.775.862 lei; profit net 91.738 lei20182019: cifra de afaceri 2.373.138 lei; profit net 65.026 lei20192020: cifra de afaceri 2.322.930 lei; profit net 133.647 lei20202021: cifra de afaceri 2.628.680 lei; profit net 180.753 lei20212022: cifra de afaceri 2.992.492 lei; profit net 144.291 lei20222023: cifra de afaceri 2.442.761 lei; profit net 50.603 lei20232024: cifra de afaceri 2.330.848 lei; pierdere netă 9.937 lei20242025: cifra de afaceri 2.685.206 lei; profit net 59.315 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă1,6 mil1,9 mil1,8 mil2,4 mil2,3 mil2,6 mil3 mil2,4 mil2,3 mil2,7 mil
Venituri totale1,6 mil2 mil1,8 mil2,5 mil2,5 mil2,8 mil3,2 mil2,5 mil2,4 mil2,8 mil
Cheltuieli totale1,6 mil2 mil1,7 mil2,4 mil2,3 mil2,6 mil3 mil2,5 mil2,4 mil2,7 mil
Profit / pierdere brută11 mii5.937111 mii96 mii154 mii209 mii167 mii59 mii-6.19374 mii
Profit / pierdere netă11 mii1.18592 mii65 mii134 mii181 mii144 mii51 mii-9.93759 mii
Număr mediu de angajați8864567666
Active imobilizate500 mii540 mii510 mii571 mii535 mii492 mii662 mii625 mii588 mii526 mii
Active circulante424 mii434 mii736 mii865 mii1 mil1,3 mil1,5 mil1,7 mil1,8 mil1,3 mil
din care stocuri403 mii425 mii654 mii769 mii755 mii923 mii1 mil1,4 mil1,6 mil1,3 mil
creanțe18 mii5.20271 mii29 mii51 mii318 mii271 mii203 mii39 mii4.659
casa și conturi la bănci3.0303.67511 mii68 mii203 mii101 mii171 mii94 mii162 mii37 mii
Cheltuieli în avans274263364727994208773.4963.4942.190
Datorii714 mii763 mii944 mii1,1 mil1 mil1,2 mil1,2 mil1,4 mil1,4 mil863 mii
Venituri în avans——————50 mii45 mii40 mii35 mii
Capitaluri proprii210 mii211 mii303 mii368 mii502 mii682 mii827 mii877 mii867 mii927 mii
din care capital subscris vărsat301 mii301 mii301 mii301 mii301 mii301 mii301 mii301 mii301 mii301 mii

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 78 din 538 în județul Maramureș și locul 3.598 din 32.877 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4711 – Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun.

Firme similare din județul Maramureș

Dosare în instanță

Cele mai recente 10 din 18 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 5172/314/202624.04.2026

    plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)

    Judecătoria Suceava · Fond · Penal · calitate: Intimat

  • 1170/86/2025/a211.03.2026

    contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar

    Tribunalul Suceava · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 1636/314/2024/a205.11.2025

    obligaţie de a face recurs impotriva incheierii de suspendare

    Tribunalul Suceava · Recurs · Civil · calitate: Recurent Reclamant

  • 1636/314/2024/a204.11.2025

    obligaţie de a face recurs

    Judecătoria Suceava · Fond · Civil · calitate: Reclamant

  • 3758/314/2025/a101.08.2025

    măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară

    Tribunalul Suceava · Contestaţie(NCPP) · Penal · calitate: Intimat Parte vătămată

  • 1374/40/2024/a117.07.2025

    deschiderea procedurii la cererea creditorului contestaţie tabel preliminar

    Curtea de Apel Suceava · Apel · Faliment · calitate: Intimat

  • 3758/314/202515.04.2025

    infracţiuni la alte legi speciale

    Judecătoria Suceava · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată av. Solcanu Simona

  • 3758/314/2025/a115.04.2025

    măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară

    Judecătoria Suceava · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată

  • 1170/86/202508.04.2025

    procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată

    Tribunalul Suceava · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 1636/314/2024/a121.11.2024

    abţinere

    Judecătoria Suceava · Fond · Civil · calitate: Reclamant

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 04.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 4711 – Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

  • 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
  • 9522 Repararea dispozitivelor de uz gospodăresc și a echipamentelor pentru casă și grădină

Întrebări frecvente despre URSA MARE SRL

Care este CUI-ul firmei URSA MARE SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei URSA MARE SRL este 4004927, iar codul de TVA este RO4004927. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1993001108242, iar codul EUID este ROONRC.J1993001108242.

Unde are sediul URSA MARE SRL?

Sediul social al firmei URSA MARE SRL este în Str. OLTENIEI, ap. 50, Municipiul Baia Mare, Maramureș, județul Maramureș, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are URSA MARE SRL?

Activitatea principală a firmei URSA MARE SRL este „Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun”, cod CAEN 4711. În Registrul Comerțului are autorizate în total 2 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată URSA MARE SRL?

URSA MARE SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 6 mai 1993, deci are 33 ani de activitate.

Cum pot contacta firma URSA MARE SRL?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0262 *** 566). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are URSA MARE SRL?

În 2025, URSA MARE SRL a raportat o cifră de afaceri de 2,7 mil lei și un profit net de 59 mii lei, cu 6 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este URSA MARE SRL plătitoare de TVA?

Da. URSA MARE SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 septembrie 2007. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.

Explorează