SANOFI ROMANIA SRL
Gara Herăstrău, et. 9, București Sectorul 2, București
În 2025: cifra de afaceri 1,21 mld lei, profit net 28,9 mil lei, 157 angajați.
Despre SANOFI ROMANIA SRL
SANOFI ROMANIA SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 28 octombrie 1998 cu numărul J1998010940409 și codul unic de înregistrare (CUI) 11147490, cu sediul în București Sector 2, municipiul București. Activitatea principală este „Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale” (cod CAEN 4646). Firma are 27 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 1,21 mld lei (+6% față de 2024), un profit net de 28,9 mil lei și 157 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 1,21 mld lei la 1,21 mld lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 5 noiembrie 1998.
Date de identificare
- CUI
- 11147490
- Nr. Registrul Comerțului
- J1998010940409
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 28 octombrie 1998
- EUID
- ROONRC.J1998010940409
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 03.10.2026
din 05.11.1998
Organ fiscal competent: Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 1,21 mld lei
- Profit net
- 28,9 mil lei
- Angajați (medie)
- 157
- Capitaluri proprii
- 313 mil lei
- Datorii
- 365 mil lei
- Active totale
- 678 mil lei
- Marjă netă
- 2,4%
- Cifră / angajat
- 7,7 mil lei
+6% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 54% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 957 mil | 1,1 mld | 1,21 mld | 1,06 mld | 1,26 mld | 1,21 mld | 972 mil | 1,1 mld | 1,14 mld | 1,21 mld |
| Venituri totale | 970 mil | 1,1 mld | 1,25 mld | 1,06 mld | 1,26 mld | 1,21 mld | 974 mil | 1,12 mld | 1,39 mld | 1,22 mld |
| Cheltuieli totale | 916 mil | 1,03 mld | 1,16 mld | 999 mil | 1,13 mld | 1,12 mld | 910 mil | 1,03 mld | 1,26 mld | 1,17 mld |
| Profit / pierdere brută | 53,6 mil | 72,8 mil | 93,3 mil | 62,6 mil | 130 mil | 94,4 mil | 64 mil | 94,4 mil | 126 mil | 48,1 mil |
| Profit / pierdere netă | 42,1 mil | 59,1 mil | 76,8 mil | 55,5 mil | 117 mil | 78,5 mil | 54 mil | 85,1 mil | 114 mil | 28,9 mil |
| Număr mediu de angajați | 158 | 170 | 215 | 208 | 224 | 215 | 175 | 173 | 162 | 157 |
| Active imobilizate | 3,3 mil | 16,4 mil | 11,4 mil | 7,9 mil | 4,7 mil | 146 mil | 147 mil | 147 mil | 3,1 mil | 2,6 mil |
| Active circulante | 513 mil | 542 mil | 557 mil | 613 mil | 591 mil | 441 mil | 528 mil | 585 mil | 730 mil | 675 mil |
| din care stocuri | 93,1 mil | 143 mil | 106 mil | 163 mil | 210 mil | 136 mil | 141 mil | 134 mil | 210 mil | 173 mil |
| creanțe | 418 mil | 398 mil | 449 mil | 448 mil | 371 mil | 297 mil | 386 mil | 444 mil | 511 mil | 501 mil |
| casa și conturi la bănci | 1,9 mil | 1,4 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 10,1 mil | 7,9 mil | 1,6 mil | 7,4 mil | 9,4 mil | 1 mil |
| Cheltuieli în avans | 931 mii | 2,2 mil | 2,2 mil | 1,2 mil | 1,3 mil | 1,3 mil | 1,3 mil | 1,3 mil | 955 mii | 929 mii |
| Datorii | 328 mil | 347 mil | 326 mil | 320 mil | 228 mil | 225 mil | 259 mil | 232 mil | 317 mil | 365 mil |
| Provizioane | 47,1 mil | 47,1 mil | 47,1 mil | 48,8 mil | — | — | — | — | 1,9 mil | 743 mii |
| Capitaluri proprii | 142 mil | 166 mil | 197 mil | 253 mil | 370 mil | 363 mil | 417 mil | 502 mil | 415 mil | 313 mil |
| din care capital subscris vărsat | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil | 75,8 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 8 din 635 în județul București și locul 11 din 1.411 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4646 – Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale.
Firme similare din județul București
- NOVO NORDISK FARMA SRL · București Sector 11,46 mld lei · 107 ang.
- PFIZER ROMANIA SRL · București Sector 11,39 mld lei · 290 ang.
- ROCHE ROMANIA SRL · București Sector 11,26 mld lei · 195 ang.
- NOVARTIS PHARMA SERVICES ROMANIA SRL · București Sector 21,15 mld lei · 179 ang.
- SERMEDIC SRL · București Sector 1943 mil lei · 16 ang.
- BRISTOL-MYERS SQUIBB ROMANIA S.R.L. · București Sector 1753 mil lei · 4 ang.
- ROMASTRU TRADING SRL · București Sector 1722 mil lei · 105 ang.
- BGP PRODUCTS SRL · București Sector 2704 mil lei · 149 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 17 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 2521/110/202606.07.2026
contestaţie decizie de concediere
Tribunalul Bacau · Fond · Litigii de muncă · calitate: Intimat
- 7736/2/202515.12.2025
suspendare executare act administrativ DEC.DNSC -RD 50112/12/11/2025
Curtea de Apel Bucuresti · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 7691/2/202512.12.2025
anulare act administrativ decizia nr. RD-50112/12.11.2025
Curtea de Apel Bucuresti · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 1408/85/2016/a5719.11.2025
contestaţie Împotriva Planului de distribuire nr. 7
Tribunalul Sibiu · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 1408/85/2016/a5625.08.2025
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar
Curtea de Apel Albaiulia · Apel · Faliment · calitate: Intimat Pârât
- 101/36/202506.03.2025
anulare act administrativ Act nr. 1819/01.07.2015
Curtea de Apel Constanta · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat Pârât
- 3074/300/202510.02.2025
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Judecătoria Sectorul 2 Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Debitor
- 145/113/202530.01.2025
acţiune în constatare
Tribunalul Braila · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 8289/118/202429.01.2025
anulare act administrativ Act nr. 1819/01.07.2015
Curtea de Apel Constanta · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat Pârât
- 1408/85/2016/a5622.11.2024
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar
Tribunalul Sibiu · Fond · Faliment · calitate: Intimat
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 04.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4646 – Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
Întrebări frecvente despre SANOFI ROMANIA SRL
Care este CUI-ul firmei SANOFI ROMANIA SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei SANOFI ROMANIA SRL este 11147490, iar codul de TVA este RO11147490. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1998010940409, iar codul EUID este ROONRC.J1998010940409.
Unde are sediul SANOFI ROMANIA SRL?
Sediul social al firmei SANOFI ROMANIA SRL este în Gara Herăstrău, et. 9, București Sectorul 2, București, București Sector 2, municipiul București, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are SANOFI ROMANIA SRL?
Activitatea principală a firmei SANOFI ROMANIA SRL este „Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale”, cod CAEN 4646. În Registrul Comerțului are autorizate în total 2 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată SANOFI ROMANIA SRL?
SANOFI ROMANIA SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 28 octombrie 1998, deci are 27 ani de activitate.
Cum pot contacta firma SANOFI ROMANIA SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0729 *** 744). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are SANOFI ROMANIA SRL?
În 2025, SANOFI ROMANIA SRL a raportat o cifră de afaceri de 1,21 mld lei și un profit net de 28,9 mil lei, cu 157 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este SANOFI ROMANIA SRL plătitoare de TVA?
Da. SANOFI ROMANIA SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 5 noiembrie 1998. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.