RINGIER ROMANIA SRL
DIMITRIE POMPEIU, București Sectorul 2, București
În 2025: cifra de afaceri 109 mil lei, pierdere netă 4,9 mil lei, 211 angajați.
Despre RINGIER ROMANIA SRL
RINGIER ROMANIA SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 24 decembrie 1996 cu numărul J1996010882402 și codul unic de înregistrare (CUI) 9060359, cu sediul în București Sector 2, municipiul București. Activitatea principală este „Activități de editare a ziarelor” (cod CAEN 5812). Firma are 29 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 109 mil lei (-2% față de 2024), o pierdere netă de 4,9 mil lei și 211 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 98,4 mil lei la 109 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 13 ianuarie 1997.
Date de identificare
- CUI
- 9060359
- Nr. Registrul Comerțului
- J1996010882402
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 24 decembrie 1996
- EUID
- ROONRC.J1996010882402
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 13.01.1997
Organ fiscal competent: Direcţia Generală a Finanţelor Publice Municipiul Bucureşti
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 109 mil lei
- Pierdere netă
- 4,9 mil lei
- Angajați (medie)
- 211
- Capitaluri proprii
- -34,1 mil lei
- Datorii
- 68,7 mil lei
- Active totale
- 38,5 mil lei
- Marjă netă
- -4,6%
- Cifră / angajat
- 515 mii lei
-2% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii negative; pierdere în 2025; datorii mai mari decât activele (178%). Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 147 mil | 113 mil | 86,6 mil | 85,9 mil | 80,8 mil | 98,4 mil | 112 mil | 106 mil | 111 mil | 109 mil |
| Venituri totale | 148 mil | 115 mil | 87,5 mil | 88,1 mil | 81,5 mil | 101 mil | 113 mil | 106 mil | 112 mil | 109 mil |
| Cheltuieli totale | 151 mil | 136 mil | 94,3 mil | 93,4 mil | 83,7 mil | 98,7 mil | 113 mil | 115 mil | 110 mil | 114 mil |
| Profit / pierdere brută | -3,7 mil | -21,1 mil | -6,9 mil | -5,3 mil | -2,2 mil | 2,3 mil | -67 mii | -8,3 mil | 2,1 mil | -4,9 mil |
| Profit / pierdere netă | -3,7 mil | -21,1 mil | -6,9 mil | -5,3 mil | -2,2 mil | 2,3 mil | -67 mii | -8,3 mil | 1,8 mil | -4,9 mil |
| Număr mediu de angajați | 301 | 305 | 252 | 253 | 195 | 200 | 202 | 204 | 192 | 211 |
| Active imobilizate | 30,5 mil | 11,9 mil | 8,1 mil | 5,6 mil | 3 mil | 2,6 mil | 2,8 mil | 2,3 mil | 1,4 mil | 1,8 mil |
| Active circulante | 39,8 mil | 28,1 mil | 27,6 mil | 24,9 mil | 30,5 mil | 35,4 mil | 36,9 mil | 31,6 mil | 33,3 mil | 35,7 mil |
| din care stocuri | 8,7 mil | 5 mil | 6,5 mil | 5,1 mil | 7,3 mil | 9,2 mil | 11 mil | 7,5 mil | 9,9 mil | 12,3 mil |
| creanțe | 21,5 mil | 18,7 mil | 16,3 mil | 13 mil | 13,1 mil | 13,2 mil | 16,5 mil | 17,8 mil | 14,4 mil | 19,1 mil |
| casa și conturi la bănci | 9,6 mil | 4,4 mil | 4,8 mil | 6,8 mil | 10 mil | 13 mil | 9,4 mil | 6,3 mil | 9 mil | 4,4 mil |
| Cheltuieli în avans | 680 mii | 1,1 mil | 867 mii | 482 mii | 267 mii | 378 mii | 460 mii | 644 mii | 419 mii | 1 mil |
| Datorii | 58,8 mil | 45,4 mil | 48,5 mil | 51,4 mil | 54,7 mil | 57,4 mil | 60,9 mil | 64,1 mil | 62 mil | 68,7 mil |
| Venituri în avans | 784 mii | 805 mii | 1 mil | 1,2 mil | 3 mil | 1,9 mil | 572 mii | 703 mii | 534 mii | 754 mii |
| Provizioane | 967 mii | 5,5 mil | 4,6 mil | 1,1 mil | 1 mil | 1,8 mil | 1,5 mil | 694 mii | 1,7 mil | 3,2 mil |
| Capitaluri proprii | 10,4 mil | -10,6 mil | -17,5 mil | -22,8 mil | -25 mil | -22,7 mil | -22,7 mil | -31 mil | -29,2 mil | -34,1 mil |
| din care capital subscris vărsat | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil | 31 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 27 în județul București și locul 1 din 222 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 5812 – Activități de editare a ziarelor.
Firme similare din județul București
- MONITORUL OFICIAL RA · București Sector 1105 mil lei · 264 ang.
- RINGIER SPORTAL S.R.L. · București Sector 253,9 mil lei · 56 ang.
- ARC MEDIA PUBLISHING S.R.L. · București Sector 247,4 mil lei · 108 ang.
- TITLURI QUALITY S.R.L. · București Sector 227,5 mil lei · 24 ang.
- EDITURA EVENIMENTUL ȘI CAPITAL SRL · București Sector 18,6 mil lei · 8 ang.
- G4 GLOBAL JOURNALISM S.R.L. · București Sector 27,4 mil lei · 8 ang.
- INTERNATIONAL ALEXANDER MEDIA S.R.L. · București Sector 17 mil lei · 14 ang.
- CASA EDITORIALA MAGAZIN SRL · București Sector 11,2 mil lei · 4 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 87 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 41152/3/202601.10.2026
contestaţie decizie de concediere
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 3761/251/202516.09.2026
acţiune în constatare
Curtea de Apel Targumures · Apel · Civil · calitate: Intimat Pârât
- 38657/3/202616.09.2026
contestaţie decizie de concediere
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 30936/3/202628.07.2026
actiune in raspundere delictuala
Tribunalul Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 30073/3/202622.07.2026
pretentii
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 6287/189/202609.07.2026
comisie rogatorie audiere martor
Judecătoria Barlad · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 25532/301/202609.07.2026
pretenţii 300.000 RON
Judecătoria Sectorul 3 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 4025/2/202626.06.2026
conflict de competenţă
Curtea de Apel Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 3761/251/202526.06.2026
acţiune în constatare
Tribunalul Mures · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 23129/3/202610.06.2026
actiune in raspundere delictuala
Tribunalul Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 08.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 5812 – Activități de editare a ziarelor
- 1811 Tipărirea ziarelor
- 1812 Alte activități de tipărire n.c.a.
- 1813 Servicii pregătitoare pentru pretipărire
- 1814 Legătorie și servicii conexe
- 1820 Reproducerea înregistrărilor
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4740 Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4763 Comerț cu amănuntul al echipamentelor sportive
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4769 Comerț cu amănuntul de bunuri culturale și recreative n.c.a.
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4792 Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat
- 5811 Activități de editare a cărților
- 5812 Activități de editare a ziarelor
- 5819 Alte activități de editare
- 5821 Activități de editare a jocurilor de calculator
- 5829 Activități de editare a altor produse software
- 5911 Activități de producție cinematografică, video și de programe de televiziune
- 5912 Activități post-producție cinematografică, video și de programe de televiziune
- 5920 Activități de realizare a înregistrărilor audio și activități de editare muzicală
- 6010 Activități radiodifuziune, activități de distribuție de programe audio
- 6020 Activități de difuzare a programelor de televiziune, activități de distribuție de programe video
- 6039 Activități de distribuție a altor conținuturi
- 6120 Activități de revânzare a serviciilor de telecomunicații și servicii de intermediere pentru telecomunicații
- 6190 Alte activități de telecomunicații
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6391 Activități ale portalurilor web
- 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7312 Servicii de reprezentare media
- 7420 Activități fotografice
- 7430 Activități de traducere scrisă și orală (interpreți)
- 7733 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
- 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 9011 Activități de creație literară și compoziție muzicală
- 9012 Activități de creație în domeniul artelor vizuale
- 9013 Alte activități de creație artistică
- 9020 Activități de interpretare artistică (spectacole)
- 9039 Alte activități suport pentru creație și interpretare artistică
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Întrebări frecvente despre RINGIER ROMANIA SRL
Care este CUI-ul firmei RINGIER ROMANIA SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei RINGIER ROMANIA SRL este 9060359, iar codul de TVA este RO9060359. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1996010882402, iar codul EUID este ROONRC.J1996010882402.
Unde are sediul RINGIER ROMANIA SRL?
Sediul social al firmei RINGIER ROMANIA SRL este în DIMITRIE POMPEIU, București Sectorul 2, București, București Sector 2, municipiul București, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are RINGIER ROMANIA SRL?
Activitatea principală a firmei RINGIER ROMANIA SRL este „Activități de editare a ziarelor”, cod CAEN 5812. În Registrul Comerțului are autorizate în total 53 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată RINGIER ROMANIA SRL?
RINGIER ROMANIA SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 24 decembrie 1996, deci are 29 ani de activitate.
Cum pot contacta firma RINGIER ROMANIA SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0729 *** 744). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are RINGIER ROMANIA SRL?
În 2025, RINGIER ROMANIA SRL a raportat o cifră de afaceri de 109 mil lei și o pierdere netă de 4,9 mil lei, cu 211 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este RINGIER ROMANIA SRL plătitoare de TVA?
Da. RINGIER ROMANIA SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 13 ianuarie 1997. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.