RECON SRL
Str. MELODIEI, bl. PALTIN 1, sc. 3, et. 2, ap. 36, Municipiul Galați, Galați
A primit finanțare publică (1 proiect)În 2025: cifra de afaceri 701 mii lei, profit net 167 mii lei, 1 angajați.
Despre RECON SRL
RECON SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 4 martie 1992 cu numărul J17/508/1992 și codul unic de înregistrare (CUI) 5113540, cu sediul în Galați, județul Galați. Activitatea principală este „Activități auxiliare pentru producția vegetală” (cod CAEN 0161). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 701 mii lei (+44% față de 2024), un profit net de 167 mii lei și 1 angajat (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 1,2 mil lei la 701 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 2008 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 5113540
- Nr. Registrul Comerțului
- J17/508/1992
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 04 martie 1992
- EUID
- ROONRC.J17/508/1992
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 01.11.2008
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Galaţi
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 701 mii lei
- Profit net
- 167 mii lei
- Angajați (medie)
- 1
- Capitaluri proprii
- 611 mii lei
- Datorii
- 379 mii lei
- Active totale
- 989 mii lei
- Marjă netă
- 23,8%
- Cifră / angajat
- 701 mii lei
+44% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 38% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 486 mii | 492 mii | 324 mii | 405 mii | 375 mii | 1,2 mil | 598 mii | 503 mii | 488 mii | 701 mii |
| Venituri totale | 846 mii | 797 mii | 668 mii | 571 mii | 652 mii | 1,2 mil | 865 mii | 614 mii | 865 mii | 756 mii |
| Cheltuieli totale | 660 mii | 654 mii | 781 mii | 738 mii | 965 mii | 702 mii | 674 mii | 773 mii | 810 mii | 557 mii |
| Profit / pierdere brută | 187 mii | 144 mii | -113 mii | -167 mii | -313 mii | 491 mii | 191 mii | -159 mii | 55 mii | 199 mii |
| Profit / pierdere netă | 161 mii | 137 mii | -117 mii | -172 mii | -315 mii | 482 mii | 187 mii | -162 mii | 52 mii | 167 mii |
| Număr mediu de angajați | 0 | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Active imobilizate | 532 mii | 1,3 mil | 1,1 mil | 878 mii | 679 mii | 591 mii | 553 mii | 522 mii | 497 mii | 466 mii |
| Active circulante | 387 mii | 534 mii | 577 mii | 630 mii | 484 mii | 814 mii | 787 mii | 527 mii | 652 mii | 508 mii |
| din care stocuri | 180 mii | 309 mii | 448 mii | 434 mii | 255 mii | 370 mii | 310 mii | 298 mii | 334 mii | 317 mii |
| creanțe | 14 mii | 67 mii | 53 mii | 108 mii | 150 mii | 192 mii | 139 mii | 130 mii | 161 mii | 146 mii |
| casa și conturi la bănci | 193 mii | 159 mii | 76 mii | 89 mii | 79 mii | 251 mii | 339 mii | 100 mii | 157 mii | 45 mii |
| Cheltuieli în avans | 6.784 | 29 mii | 32 mii | 12 mii | 12 mii | 4.175 | 4.175 | 11 mii | 15 mii | 15 mii |
| Datorii | 368 mii | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 836 mii | 584 mii | 561 mii | 666 mii | 379 mii |
| Capitaluri proprii | 558 mii | 695 mii | 578 mii | 406 mii | 92 mii | 574 mii | 760 mii | 500 mii | 498 mii | 611 mii |
| din care capital subscris vărsat | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 2.000 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 16 din 29 în județul Galați și locul 334 din 970 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 0161 – Activități auxiliare pentru producția vegetală.
Firme similare din județul Galați
- AGRICAMILIV SRL · Oancea1,2 mil lei · 3 ang.
- MARSIM B SRL · Galați1,1 mil lei · 1 ang.
- DRONICAN SRL · Galați645 mii lei · 6 ang.
- AGRIVISTO SRL · Blânzi (com. Corod)643 mii lei · 2 ang.
- PAUNUL A.N. SRL · Șivița (com. Tulucești)439 mii lei · 1 ang.
- VALFORJ PREST SRL · Cărăpcești (com. Corod)301 mii lei · 1 ang.
- AGRO 73 GAVRILIU S.R.L. · Tămăoani (com. Frumușița)231 mii lei · 1 ang.
- TRANS ROAGRO S.R.L. · Tudor Vladimirescu229 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 117 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 31035/197/202623.09.2026
anulare incident plată
Judecătoria Brasov · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat
- 37238/325/202627.08.2026
cerere de valoare redusă RECON SILV SRL
Judecătoria Timisoara · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 7602/327/202625.08.2026
plângere contravenţională SERIA GNM NR.002805
Judecătoria Tulcea · Fond · Civil · calitate: Petent
- 1145/54/202617.08.2026
Plângere împotriva deciziei CNSC nr. 2384/C2/2764/23.07.2026
Curtea de Apel Craiova · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 1557/63/2025/a317.08.2026
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Tribunalul Dolj · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 29553/300/202607.08.2026
obligaţie de a face
Judecătoria Sectorul 2 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 29554/300/202607.08.2026
asigurare dovezi
Judecătoria Sectorul 2 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 543/54/2026/a124.07.2026
Plângere împotriva deciziei CNSC cerere de restituire cautiune
Curtea de Apel Craiova · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 27728/299/2026/a119.06.2026
îndreptare eroare materială
Judecătoria Sectorul 1 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Creditor
- 21008/325/202620.05.2026
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Judecătoria Timisoara · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Creditor
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 02.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 0161 – Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0111 Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculilor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 1051 Fabricarea produselor lactate și a brânzeturilor
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete, în magazine specializate
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 8292 Activități de ambalare
Întrebări frecvente despre RECON SRL
Care este CUI-ul firmei RECON SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei RECON SRL este 5113540, iar codul de TVA este RO5113540. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J17/508/1992, iar codul EUID este ROONRC.J17/508/1992.
Unde are sediul RECON SRL?
Sediul social al firmei RECON SRL este în Str. MELODIEI, bl. PALTIN 1, sc. 3, et. 2, ap. 36, Municipiul Galați, Galați, județul Galați, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are RECON SRL?
Activitatea principală a firmei RECON SRL este „Activități auxiliare pentru producția vegetală”, cod CAEN 0161. În Registrul Comerțului are autorizate în total 12 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată RECON SRL?
RECON SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 4 martie 1992, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma RECON SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0236 *** 162). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are RECON SRL?
În 2025, RECON SRL a raportat o cifră de afaceri de 701 mii lei și un profit net de 167 mii lei, cu 1 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este RECON SRL plătitoare de TVA?
Da. RECON SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 2008 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.