Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVATVA la încasare28 ani pe piață

PENICO SRL

CUI 10600436J1998000117527

BABA NOVAC, Sat Novaci, Oraș Mihăilești, Giurgiu

În 2025: cifra de afaceri 274 mii lei, profit net 131 mii lei, 1 angajați.

Despre PENICO SRL

PENICO SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 15 mai 1998 cu numărul J1998000117527 și codul unic de înregistrare (CUI) 10600436, cu sediul în Sat Novaci, Oraș Mihăilești, județul Giurgiu. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun” (cod CAEN 4711). Firma are 28 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 274 mii lei (+9% față de 2024), un profit net de 131 mii lei și 1 angajat (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 164 mii lei la 274 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1999 și aplică sistemul TVA la încasare.

Date de identificare

CUI
10600436
Nr. Registrul Comerțului
J1998000117527
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
15 mai 1998
EUID
ROONRC.J1998000117527
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 01.07.1999

TVA la încasare
Da

din 01.01.2013

Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Neînscris
Actualizat
09.10.2026

Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Mihăileşti

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
274 mii lei

+9% față de 2024

Profit net
131 mii lei
Angajați (medie)
1
Capitaluri proprii
193 mii lei
Datorii
158 mii lei
Active totale
351 mii lei
Marjă netă
47,8%
Cifră / angajat
274 mii lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 45% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
-100 mii0100 mii200 mii300 mii2016: cifra de afaceri 176.171 lei; pierdere netă 552 lei20162017: cifra de afaceri 172.041 lei; pierdere netă 235 lei20172018: cifra de afaceri 146.859 lei; pierdere netă 8.186 lei20182019: cifra de afaceri 135.869 lei; profit net 158.701 lei20192020: cifra de afaceri 123.106 lei; pierdere netă 14.409 lei20202021: cifra de afaceri 164.244 lei; profit net 29.209 lei20212022: cifra de afaceri 176.463 lei; profit net 12.484 lei20222023: cifra de afaceri 264.183 lei; profit net 94 lei20232024: cifra de afaceri 251.938 lei; profit net 55.563 lei20242025: cifra de afaceri 274.240 lei; profit net 131.123 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă176 mii172 mii147 mii136 mii123 mii164 mii176 mii264 mii252 mii274 mii
Venituri totale177 mii174 mii148 mii312 mii125 mii186 mii201 mii278 mii252 mii274 mii
Cheltuieli totale174 mii172 mii155 mii151 mii139 mii153 mii186 mii276 mii195 mii141 mii
Profit / pierdere brută3.7051.502-6.702162 mii-13 mii33 mii14 mii2.20158 mii134 mii
Profit / pierdere netă-552-235-8.186159 mii-14 mii29 mii12 mii9456 mii131 mii
Număr mediu de angajați11111111—1
Active imobilizate28 mii23 mii18 mii13 mii8.5453.735-1.075-5.885—34 mii
Active circulante109 mii106 mii106 mii124 mii146 mii154 mii181 mii156 mii211 mii317 mii
din care stocuri104 mii103 mii104 mii119 mii138 mii145 mii169 mii149 mii202 mii285 mii
creanțe5.0482.9702.5595.2638.4628.92611 mii7.3945.6407.684
casa și conturi la bănci5——29—1—3013.38924 mii
Datorii308 mii301 mii304 mii159 mii191 mii164 mii174 mii145 mii150 mii158 mii
Capitaluri proprii-171 mii-171 mii-180 mii-22 mii-36 mii-6.7385.7465.84061 mii193 mii
din care capital subscris vărsat200200200200200200200200200200

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 363 din 695 în județul Giurgiu și locul 17.989 din 32.877 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4711 – Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun.

Firme similare din județul Giurgiu

Dosare în instanță

4 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 16865/212/202618.05.2026

    cerere de valoare redusă

    Judecătoria Constanta · Fond · Civil · calitate: Pârât

  • 39583/245/202511.11.2025

    validare poprire

    Judecătoria Iasi · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit

  • 5968/192/202431.07.2024

    cerere de valoare redusă

    Judecătoria Bolintinvale · Fond · Civil · calitate: Pârât

  • 5057/192/202309.08.2023

    actiune in regres

    Judecătoria Bolintinvale · Fond · Civil · calitate: Pârât

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 09.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 4711 – Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

  • 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
  • 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
  • 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
  • 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
  • 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
  • 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
  • 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
  • 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
  • 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
  • 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
  • 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
  • 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
  • 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
  • 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
  • 4763 Comerț cu amănuntul al echipamentelor sportive
  • 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
  • 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
  • 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
  • 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
  • 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
  • 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
  • 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
  • 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor

Întrebări frecvente despre PENICO SRL

Care este CUI-ul firmei PENICO SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei PENICO SRL este 10600436, iar codul de TVA este RO10600436. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1998000117527, iar codul EUID este ROONRC.J1998000117527.

Unde are sediul PENICO SRL?

Sediul social al firmei PENICO SRL este în BABA NOVAC, Sat Novaci, Oraș Mihăilești, Giurgiu, județul Giurgiu, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are PENICO SRL?

Activitatea principală a firmei PENICO SRL este „Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun”, cod CAEN 4711. În Registrul Comerțului are autorizate în total 23 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată PENICO SRL?

PENICO SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 15 mai 1998, deci are 28 ani de activitate.

Cum pot contacta firma PENICO SRL?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0721 *** 773). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are PENICO SRL?

În 2025, PENICO SRL a raportat o cifră de afaceri de 274 mii lei și un profit net de 131 mii lei, cu 1 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este PENICO SRL plătitoare de TVA?

Da. PENICO SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1999 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 9 octombrie 2026.

Explorează