METROTEX SRL
STR. REPUBLICII, Municipiul Beiuș, Bihor
În 2025: cifra de afaceri 1,1 mil lei, profit net 128 mii lei, 4 angajați.
Despre METROTEX SRL
METROTEX SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 20 decembrie 1991 cu numărul J05/2658/1991 și codul unic de înregistrare (CUI) 87750, cu sediul în Beiuș, județul Bihor. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul al textilelor, în magazine specializate” (cod CAEN 4751). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 1,1 mil lei (-7% față de 2024), un profit net de 128 mii lei și 4 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 1 mil lei la 1,1 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 87750
- Nr. Registrul Comerțului
- J05/2658/1991
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 20 decembrie 1991
- EUID
- ROONRC.J05/2658/1991
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 08.10.2026
din 01.07.1993
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Beiuş
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 1,1 mil lei
- Profit net
- 128 mii lei
- Angajați (medie)
- 4
- Capitaluri proprii
- 730 mii lei
- Datorii
- 490 mii lei
- Active totale
- 1,2 mil lei
- Marjă netă
- 11,5%
- Cifră / angajat
- 280 mii lei
-7% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 40% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 921 mii | 923 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 993 mii | 1 mil | 982 mii | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,1 mil |
| Venituri totale | 925 mii | 923 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 1 mil | 1 mil | 986 mii | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,1 mil |
| Cheltuieli totale | 829 mii | 878 mii | 937 mii | 974 mii | 932 mii | 966 mii | 861 mii | 915 mii | 1,1 mil | 968 mii |
| Profit / pierdere brută | 96 mii | 44 mii | 147 mii | 94 mii | 88 mii | 70 mii | 124 mii | 147 mii | 153 mii | 156 mii |
| Profit / pierdere netă | 80 mii | 35 mii | 136 mii | 83 mii | 80 mii | 63 mii | 117 mii | 139 mii | 122 mii | 128 mii |
| Număr mediu de angajați | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Active imobilizate | 326 mii | 321 mii | 316 mii | 195 mii | 198 mii | 194 mii | 192 mii | 192 mii | 184 mii | 183 mii |
| Active circulante | 387 mii | 445 mii | 539 mii | 619 mii | 718 mii | 781 mii | 784 mii | 820 mii | 888 mii | 1 mil |
| din care stocuri | 350 mii | 372 mii | 381 mii | 397 mii | 397 mii | 433 mii | 480 mii | 534 mii | 485 mii | 496 mii |
| creanțe | 3.473 | -5.110 | 1.213 | 6.143 | 14 mii | 21 mii | 19 mii | 22 mii | 6.556 | 20 mii |
| casa și conturi la bănci | 33 mii | 78 mii | 157 mii | 215 mii | 307 mii | 327 mii | 85 mii | 165 mii | 397 mii | 221 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | — | 949 | — | — | — | — | — |
| Datorii | 166 mii | 180 mii | 132 mii | 133 mii | 156 mii | 151 mii | 536 mii | 433 mii | 371 mii | 490 mii |
| Capitaluri proprii | 548 mii | 586 mii | 723 mii | 681 mii | 761 mii | 824 mii | 440 mii | 580 mii | 701 mii | 730 mii |
| din care capital subscris vărsat | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 | 3.820 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 6 din 42 în județul Bihor și locul 135 din 1.246 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4751 – Comerț cu amănuntul al textilelor, în magazine specializate.
Firme similare din județul Bihor
- RALUCA COM SRL · Oradea1,3 mil lei · 5 ang.
- METROTEX REMDAN SRL · Oradea910 mii lei · 4 ang.
- FLAMADAR SRL · Oradea908 mii lei · 0 ang.
- ARTILY TEXTIL S.R.L. · Săcueni717 mii lei · 2 ang.
- ZIMT SRL · Salonta705 mii lei · 1 ang.
- SALVENA PROD SRL · Oradea682 mii lei · 8 ang.
- VINNY'S STYLE S.R.L. · Oradea671 mii lei · 2 ang.
- ALEDA COM SRL · Oradea660 mii lei · 3 ang.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4751 – Comerț cu amănuntul al textilelor, în magazine specializate
Registrul Comerțului nu are alte coduri CAEN autorizate pentru această firmă.
Întrebări frecvente despre METROTEX SRL
Care este CUI-ul firmei METROTEX SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei METROTEX SRL este 87750, iar codul de TVA este RO87750. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J05/2658/1991, iar codul EUID este ROONRC.J05/2658/1991.
Unde are sediul METROTEX SRL?
Sediul social al firmei METROTEX SRL este în STR. REPUBLICII, Municipiul Beiuș, Bihor, județul Bihor, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are METROTEX SRL?
Activitatea principală a firmei METROTEX SRL este „Comerț cu amănuntul al textilelor, în magazine specializate”, cod CAEN 4751.
Când a fost înființată METROTEX SRL?
METROTEX SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 20 decembrie 1991, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma METROTEX SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0294 *** 495). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are METROTEX SRL?
În 2025, METROTEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 1,1 mil lei și un profit net de 128 mii lei, cu 4 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este METROTEX SRL plătitoare de TVA?
Da. METROTEX SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 8 octombrie 2026.