MENAC PRESTSERV SRL
SMÎRDAN, Sat Smârdan, Comuna Smârdan, Galați
A primit finanțare publică (5 proiecte)În 2024: cifra de afaceri 1,4 mil lei, pierdere netă 654 mii lei, 2 angajați.
Despre MENAC PRESTSERV SRL
MENAC PRESTSERV SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 13 februarie 2012 cu numărul J2012000143175 și codul unic de înregistrare (CUI) 29683564, cu sediul în Smârdan, județul Galați. Activitatea principală este „Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase” (cod CAEN 0111). Firma are 14 ani de la înființare. În 2024, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 1,4 mil lei (-42% față de 2023), o pierdere netă de 654 mii lei și 2 angajați (număr mediu). Între 2020 și 2024, cifra de afaceri a crescut (de la 748 mii lei la 1,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 2 martie 2012.
Date de identificare
- CUI
- 29683564
- Nr. Registrul Comerțului
- J2012000143175
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 13 februarie 2012
- EUID
- ROONRC.J2012000143175
- Cod poștal
- 807275
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 06.10.2026
din 02.03.2012
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Galaţi
Date financiare 2024
- Cifra de afaceri
- 1,4 mil lei
- Pierdere netă
- 654 mii lei
- Angajați (medie)
- 2
- Capitaluri proprii
- -1,8 mil lei
- Datorii
- 5,6 mil lei
- Active totale
- 3,8 mil lei
- Marjă netă
- -45,4%
- Cifră / angajat
- 720 mii lei
-42% față de 2023
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii negative; pierdere în ultimii doi ani; datorii mai mari decât activele (147%); cifra de afaceri a scăzut cu 42% față de 2023. Calcul orientativ din bilanțul 2024, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 1,6 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | 748 mii | 2,2 mil | 678 mii | 2,5 mil | 1,4 mil |
| Venituri totale | 1,7 mil | 2 mil | 1,9 mil | 1,4 mil | 1,5 mil | 3,6 mil | 1,8 mil | 2,5 mil | 2,2 mil |
| Cheltuieli totale | 1,5 mil | 2,1 mil | 1,9 mil | 2 mil | 1,7 mil | 2,7 mil | 3,3 mil | 2,7 mil | 2,9 mil |
| Profit / pierdere brută | 284 mii | -179 mii | 19 mii | -622 mii | -262 mii | 883 mii | -1,5 mil | -252 mii | -654 mii |
| Profit / pierdere netă | 284 mii | -179 mii | 5.485 | -634 mii | -270 mii | 854 mii | -1,5 mil | -277 mii | -654 mii |
| Număr mediu de angajați | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 |
| Active imobilizate | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | 1,5 mil | 1,6 mil | 3 mil | 3,3 mil | 3,1 mil | 3 mil |
| Active circulante | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,4 mil | 766 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 2 mil | 1,1 mil | 717 mii |
| din care stocuri | 476 mii | 413 mii | 738 mii | 589 mii | 736 mii | 775 mii | 1,7 mil | 874 mii | 570 mii |
| creanțe | 356 mii | 284 mii | 57 mii | 100 mii | 136 mii | 88 mii | 148 mii | 205 mii | 110 mii |
| casa și conturi la bănci | 314 mii | 443 mii | 607 mii | 77 mii | 278 mii | 251 mii | 117 mii | 52 mii | 36 mii |
| Cheltuieli în avans | 0 | — | 9.372 | 9.372 | 9.372 | — | — | 49 mii | 70 mii |
| Datorii | 2,1 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 2,1 mil | 2,8 mil | 3,4 mil | 6,1 mil | 5,5 mil | 5,6 mil |
| Capitaluri proprii | 687 mii | 516 mii | 790 mii | 241 mii | -29 mii | 688 mii | -882 mii | -1,2 mil | -1,8 mil |
| din care capital subscris vărsat | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 116 din 366 în județul Galați și locul 3.477 din 8.990 în România după cifra de afaceri (2024), între firmele cu activitatea principală 0111 – Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase.
Firme similare din județul Galați
- CRESACTIV SRL · Galați1,5 mil lei · 5 ang.
- AGRIECO SRL · Galați1,5 mil lei · 7 ang.
- AIRAMI SRL · Tecuci1,5 mil lei · 1 ang.
- PRODMIXT SRL · Tălpigi (com. Ghidigeni)1,4 mil lei · 5 ang.
- TERAGASPARDO S.R.L. · Furcenii Vechi (com. Cosmești)1,4 mil lei · 2 ang.
- SAT - FEB SRL · Slobozia Oancea (com. Oancea)1,4 mil lei · 2 ang.
- LANUL AURIU SRL · Negrilești1,4 mil lei · 2 ang.
- AGROBRATU SERV SRL · Tulucești1,4 mil lei · 1 ang.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 0111 – Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase
- 0111 Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 5210 Depozitări
Întrebări frecvente despre MENAC PRESTSERV SRL
Care este CUI-ul firmei MENAC PRESTSERV SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei MENAC PRESTSERV SRL este 29683564, iar codul de TVA este RO29683564. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2012000143175, iar codul EUID este ROONRC.J2012000143175.
Unde are sediul MENAC PRESTSERV SRL?
Sediul social al firmei MENAC PRESTSERV SRL este în SMÎRDAN, Sat Smârdan, Comuna Smârdan, Galați, județul Galați, cod poștal 807275, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are MENAC PRESTSERV SRL?
Activitatea principală a firmei MENAC PRESTSERV SRL este „Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase”, cod CAEN 0111. În Registrul Comerțului are autorizate în total 3 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată MENAC PRESTSERV SRL?
MENAC PRESTSERV SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 13 februarie 2012, deci are 14 ani de activitate.
Cum pot contacta firma MENAC PRESTSERV SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0756 *** 930). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are MENAC PRESTSERV SRL?
În 2024, MENAC PRESTSERV SRL a raportat o cifră de afaceri de 1,4 mil lei și o pierdere netă de 654 mii lei, cu 2 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este MENAC PRESTSERV SRL plătitoare de TVA?
Da. MENAC PRESTSERV SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 2 martie 2012. Datele au fost verificate la ANAF pe 6 octombrie 2026.
Explorează
- Firme din Smârdan
- Firme cu CAEN 0111 din județul Galați
- CAEN 0111 – Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase
- Top firme din județul Galați
- Top firme cu CAEN 0111
- Firme noi din județul Galați
- Beneficiari de fonduri din județul Galați
- Compară MENAC PRESTSERV SRL cu alte firme