Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA27 ani pe piață

KUMA ROMANIA SRL

CUI 11266580J1998001339298

STUPINI, Sat Bănești, Comuna Bănești, Prahova

A primit finanțare publică (1 proiect)

În 2025: cifra de afaceri 25,7 mil lei, profit net 1,8 mil lei, 98 angajați.

Despre KUMA ROMANIA SRL

KUMA ROMANIA SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 10 decembrie 1998 cu numărul J1998001339298 și codul unic de înregistrare (CUI) 11266580, cu sediul în Bănești, județul Prahova. Activitatea principală este „Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.” (cod CAEN 2399). Firma are 27 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 25,7 mil lei (-9% față de 2024), un profit net de 1,8 mil lei și 98 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 32,6 mil lei la 25,7 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 10 decembrie 1998.

Date de identificare

CUI
11266580
Nr. Registrul Comerțului
J1998001339298
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
10 decembrie 1998
EUID
ROONRC.J1998001339298
Cod poștal
107050

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 10.12.1998

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Înscris
Actualizat
04.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Prahova

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
25,7 mil lei

-9% față de 2024

Profit net
1,8 mil lei
Angajați (medie)
98
Capitaluri proprii
12,8 mil lei
Datorii
6,4 mil lei
Active totale
23 mil lei
Marjă netă
7,1%
Cifră / angajat
262 mii lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 28% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
010 mil20 mil30 mil40 mil2016: cifra de afaceri 17.918.935 lei; profit net 2.209.517 lei20162017: cifra de afaceri 19.345.561 lei; profit net 2.774.118 lei20172018: cifra de afaceri 22.176.162 lei; profit net 3.177.476 lei20182019: cifra de afaceri 27.305.371 lei; profit net 2.840.125 lei20192020: cifra de afaceri 29.627.791 lei; profit net 4.178.679 lei20202021: cifra de afaceri 32.590.792 lei; profit net 5.454.186 lei20212022: cifra de afaceri 35.271.000 lei; profit net 4.814.120 lei20222023: cifra de afaceri 29.997.051 lei; profit net 3.069.002 lei20232024: cifra de afaceri 28.084.749 lei; profit net 1.638.680 lei20242025: cifra de afaceri 25.685.620 lei; profit net 1.817.168 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă17,9 mil19,3 mil22,2 mil27,3 mil29,6 mil32,6 mil35,3 mil30 mil28,1 mil25,7 mil
Venituri totale18,1 mil20 mil22,5 mil27,5 mil30,4 mil34 mil35,5 mil30 mil28,5 mil26,1 mil
Cheltuieli totale15,4 mil16,7 mil18,8 mil23,9 mil25,5 mil27,8 mil30 mil26,5 mil26,6 mil24 mil
Profit / pierdere brută2,6 mil3,3 mil3,6 mil3,6 mil4,9 mil6,2 mil5,6 mil3,5 mil1,9 mil2,1 mil
Profit / pierdere netă2,2 mil2,8 mil3,2 mil2,8 mil4,2 mil5,5 mil4,8 mil3,1 mil1,6 mil1,8 mil
Număr mediu de angajați8910211312914013713711911698
Active imobilizate7,1 mil7 mil7,9 mil9,6 mil10 mil9,7 mil10 mil8,8 mil8,3 mil10,1 mil
Active circulante4,7 mil5,8 mil7,2 mil7,9 mil7,6 mil9,9 mil10,2 mil8,6 mil9,6 mil12,6 mil
din care stocuri1,9 mil2,8 mil3,1 mil3 mil2,7 mil4,3 mil3,8 mil3,5 mil3,9 mil3,2 mil
creanțe1,7 mil1,2 mil2,3 mil2,8 mil1,3 mil1,7 mil2,9 mil2,3 mil2 mil5,9 mil
casa și conturi la bănci1,1 mil1,8 mil1,8 mil2,1 mil3,6 mil3,9 mil3,5 mil1,5 mil2,4 mil2,6 mil
Cheltuieli în avans37 mii41 mii67 mii61 mii62 mii94 mii122 mii136 mii156 mii237 mii
Datorii3,6 mil2,9 mil4,8 mil4,1 mil6,3 mil3,1 mil3,1 mil2,8 mil6,6 mil6,4 mil
Venituri în avans109 mii61 mii29 mii—15 mii—0003,7 mil
Provizioane234 mii233 mii—311 mii568 mii475 mii418 mii289 mii157 mii222 mii
Capitaluri proprii7,9 mil9,7 mil10,3 mil13,2 mil10,7 mil16,1 mil16,8 mil14,4 mil11,2 mil12,8 mil
din care capital subscris vărsat388 mii388 mii388 mii388 mii388 mii388 mii388 mii388 mii388 mii388 mii

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 1 din 4 în județul Prahova și locul 10 din 72 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2399 – Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a..

Firme similare din județul Prahova

Dosare în instanță

4 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 1851/105/202628.04.2026

    acţiune în răspundere patrimonială

    Tribunalul Prahova · Fond · Litigii de muncă · calitate: Reclamant

  • 663/108/2025/a126.03.2025

    deschiderea procedurii la cererea debitorului

    Curtea de Apel Timisoara · Apel · Faliment · calitate: Intimat Creditor

  • 663/108/2025/a117.03.2025

    cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 663/108/202520.02.2025

    cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 17.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 2399 – Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.

  • 2223 Fabricarea de uși și ferestre din material plastic
  • 2224 Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții
  • 2225 Prelucrarea și finisarea articolelor din material plastic
  • 2331 Fabricarea plăcilor și dalelor din ceramică
  • 2341 Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental
  • 2342 Fabricarea de obiecte sanitare din ceramică
  • 2399 Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.
  • 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
  • 3100 Fabricarea de mobilă
  • 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
  • 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
  • 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
  • 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
  • 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
  • 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
  • 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
  • 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
  • 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
  • 4792 Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 5210 Depozitări
  • 5224 Manipulări
  • 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
  • 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
  • 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
  • 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
  • 7411 Activități de design industrial și vestimentar
  • 7412 Design grafic și activități de comunicare vizuală
  • 7413 Activități de design de interior
  • 7414 Alte activități de design specializat
  • 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
  • 7740 Leasing cu bunuri intangibile (cu excepția lucrărilor care fac obiectul drepturilor de autor)
  • 7752 Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul altor bunuri corporale și bunuri intangibile (exceptând financiare)
  • 8009 Alte activități de protecție n.c.a.
  • 8130 Activități de întreținere peisagistică
  • 8210 Activități de secretariat și servicii suport
  • 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
  • 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
  • 8292 Activități de ambalare
  • 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
  • 9524 Repararea și întreținerea mobilei și a furniturilor casnice
  • 9699 Alte servicii personale n.c.a.

Întrebări frecvente despre KUMA ROMANIA SRL

Care este CUI-ul firmei KUMA ROMANIA SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei KUMA ROMANIA SRL este 11266580, iar codul de TVA este RO11266580. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1998001339298, iar codul EUID este ROONRC.J1998001339298.

Unde are sediul KUMA ROMANIA SRL?

Sediul social al firmei KUMA ROMANIA SRL este în STUPINI, Sat Bănești, Comuna Bănești, Prahova, județul Prahova, cod poștal 107050, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are KUMA ROMANIA SRL?

Activitatea principală a firmei KUMA ROMANIA SRL este „Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.”, cod CAEN 2399. În Registrul Comerțului are autorizate în total 43 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată KUMA ROMANIA SRL?

KUMA ROMANIA SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 10 decembrie 1998, deci are 27 ani de activitate.

Cum pot contacta firma KUMA ROMANIA SRL?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0244 *** 596). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are KUMA ROMANIA SRL?

În 2025, KUMA ROMANIA SRL a raportat o cifră de afaceri de 25,7 mil lei și un profit net de 1,8 mil lei, cu 98 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este KUMA ROMANIA SRL plătitoare de TVA?

Da. KUMA ROMANIA SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 10 decembrie 1998. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.

Explorează