IRIS COM SRL
BERLIȘTE, Sat Berliște, Comuna Berliște, Caraș-Severin
În 2025: cifra de afaceri 234 mii lei, pierdere netă 33 mii lei, 1 angajați.
Despre IRIS COM SRL
IRIS COM SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 1 iulie 1992 cu numărul J1992000805110 și codul unic de înregistrare (CUI) 1058159, cu sediul în Berliște, județul Caraș-Severin. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun” (cod CAEN 4711). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 234 mii lei (-31% față de 2024), o pierdere netă de 33 mii lei și 1 angajat (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 274 mii lei la 234 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 2025.
Date de identificare
- CUI
- 1058159
- Nr. Registrul Comerțului
- J1992000805110
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 01 iulie 1992
- EUID
- ROONRC.J1992000805110
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 01.01.2025
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Oraviţa
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 234 mii lei
- Pierdere netă
- 33 mii lei
- Angajați (medie)
- 1
- Capitaluri proprii
- 8.431 lei
- Datorii
- 60 mii lei
- Active totale
- 68 mii lei
- Marjă netă
- -14,1%
- Cifră / angajat
- 234 mii lei
-31% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în ultimii doi ani; datorii de 88% din active; cifra de afaceri a scăzut cu 31% față de 2024. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 146 mii | 197 mii | 221 mii | 231 mii | 266 mii | 274 mii | 275 mii | 263 mii | 339 mii | 234 mii |
| Venituri totale | 146 mii | 197 mii | 221 mii | 231 mii | 266 mii | 274 mii | 275 mii | 263 mii | 339 mii | 244 mii |
| Cheltuieli totale | 133 mii | 178 mii | 202 mii | 217 mii | 244 mii | 250 mii | 257 mii | 289 mii | 364 mii | 274 mii |
| Profit / pierdere brută | 13 mii | 19 mii | 20 mii | 14 mii | 22 mii | 25 mii | 18 mii | -27 mii | -26 mii | -31 mii |
| Profit / pierdere netă | 11 mii | 17 mii | 17 mii | 11 mii | 20 mii | 22 mii | 15 mii | -29 mii | -30 mii | -33 mii |
| Număr mediu de angajați | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Active imobilizate | 1.034 | 1.034 | 1.034 | 1.034 | 1.034 | 1.034 | 1.034 | 107 mii | 76 mii | — |
| Active circulante | 55 mii | 71 mii | 90 mii | 108 mii | 129 mii | 97 mii | 114 mii | 59 mii | 44 mii | 68 mii |
| din care stocuri | 47 mii | 48 mii | 52 mii | 49 mii | 50 mii | 49 mii | 56 mii | 51 mii | 42 mii | 59 mii |
| creanțe | — | — | 910 | — | 3 | 395 | 6.125 | 1.125 | 1.040 | 8.934 |
| casa și conturi la bănci | 8.524 | 23 mii | 37 mii | 58 mii | 79 mii | 47 mii | 52 mii | 6.786 | 539 | 11 |
| Datorii | 59 mii | 58 mii | 59 mii | 65 mii | 67 mii | 12 mii | 14 mii | 95 mii | 79 mii | 60 mii |
| Capitaluri proprii | -2.545 | 14 mii | 32 mii | 43 mii | 63 mii | 85 mii | 101 mii | 72 mii | 41 mii | 8.431 |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 232 din 374 în județul Caraș-Severin și locul 19.749 din 32.876 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4711 – Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun.
Firme similare din județul Caraș-Severin
- BALCUTACOM SRL · Reșița241 mii lei · 0 ang.
- MARCEA SHOPPING S.R.L. · Eftimie Murgu239 mii lei · 1 ang.
- COMINDAL SRL · Reșița239 mii lei · 1 ang.
- AMERICANUL 2001 SRL · Zervești (com. Turnu Ruieni)238 mii lei · 1 ang.
- CHISELENA 2004 SRL · Moldova Nouă238 mii lei · 1 ang.
- DINI DIALMARO SRL · Biniș (com. Doclin)231 mii lei · 1 ang.
- TRIO-TAC PROD SRL · Zervești (com. Turnu Ruieni)231 mii lei · 0 ang.
- LA TREI PAȘI ÎN CENTRU S.R.L. · Rusca (com. Teregova)229 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
7 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 1358/103/2016/a3104.08.2025
antrenare raspundere
Curtea de Apel Bacau · Apel · Faliment · calitate: Creditor
- 1358/103/2016/a3117.07.2025
deschiderea procedurii la cererea debitorului
Tribunalul Neamt · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 1149/85/202324.02.2025
anulare act administrativ
Curtea de Apel Albaiulia · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Recurent Reclamant
- 1149/85/2023/a116.08.2023
suspendare executare act administrativ
Curtea de Apel Albaiulia · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat Reclamant
- 1149/85/2023/a110.08.2023
anulare act administrativ recurs împ. hot. 314/03.07.2023
Tribunalul Sibiu · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 1638/93/202328.06.2023
deschiderea procedurii la cererea creditorului
Tribunalul Ilfov · Fond · Faliment · calitate: Debitor
- 1149/85/202310.05.2023
anulare act administrativ
Tribunalul Sibiu · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4711 – Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 5210 Depozitări
Întrebări frecvente despre IRIS COM SRL
Care este CUI-ul firmei IRIS COM SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei IRIS COM SRL este 1058159, iar codul de TVA este RO1058159. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1992000805110, iar codul EUID este ROONRC.J1992000805110.
Unde are sediul IRIS COM SRL?
Sediul social al firmei IRIS COM SRL este în BERLIȘTE, Sat Berliște, Comuna Berliște, Caraș-Severin, județul Caraș-Severin, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are IRIS COM SRL?
Activitatea principală a firmei IRIS COM SRL este „Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun”, cod CAEN 4711. În Registrul Comerțului are autorizate în total 4 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată IRIS COM SRL?
IRIS COM SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 1 iulie 1992, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma IRIS COM SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0255 *** 285). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are IRIS COM SRL?
În 2025, IRIS COM SRL a raportat o cifră de afaceri de 234 mii lei și o pierdere netă de 33 mii lei, cu 1 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este IRIS COM SRL plătitoare de TVA?
Da. IRIS COM SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 2025. Datele au fost verificate la ANAF pe 5 octombrie 2026.