HIDROTERRA SA
Sat Slobozia Sucevei, Comuna Grănicești, Suceava
A primit finanțare publică (4 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 22,7 mil lei, profit net 270 mii lei, 67 angajați.
Despre HIDROTERRA SA
HIDROTERRA SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 27 mai 1991 cu numărul J1991000389330 și codul unic de înregistrare (CUI) 715617, cu sediul în Slobozia Sucevei (com. Grănicești), județul Suceava. Activitatea principală este „Construcții hidrotehnice” (cod CAEN 4291). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 22,7 mil lei (-9% față de 2024), un profit net de 270 mii lei și 67 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 16,4 mil lei la 22,7 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 715617
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991000389330
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 27 mai 1991
- EUID
- ROONRC.J1991000389330
- Cod poștal
- 727296
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Suceava
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 22,7 mil lei
- Profit net
- 270 mii lei
- Angajați (medie)
- 67
- Capitaluri proprii
- 5 mil lei
- Datorii
- 4,9 mil lei
- Active totale
- 13,6 mil lei
- Marjă netă
- 1,2%
- Cifră / angajat
- 340 mii lei
-9% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 36% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 13,5 mil | 7,8 mil | 12,2 mil | 17,2 mil | 18,1 mil | 16,4 mil | 12,9 mil | 16,9 mil | 25,1 mil | 22,7 mil |
| Venituri totale | 17,9 mil | 10,3 mil | 15,7 mil | 22 mil | 26 mil | 24,4 mil | 19,5 mil | 27,4 mil | 37,2 mil | 33,9 mil |
| Cheltuieli totale | 16,9 mil | 10,2 mil | 15,3 mil | 21,4 mil | 24,3 mil | 24,3 mil | 19,5 mil | 27,2 mil | 36,7 mil | 33,6 mil |
| Profit / pierdere brută | 948 mii | 115 mii | 447 mii | 630 mii | 1,6 mil | 63 mii | 75 mii | 158 mii | 526 mii | 319 mii |
| Profit / pierdere netă | 820 mii | 98 mii | 374 mii | 533 mii | 1,4 mil | 52 mii | 50 mii | 135 mii | 440 mii | 270 mii |
| Număr mediu de angajați | 73 | 79 | 68 | 79 | 79 | 94 | 77 | 56 | 76 | 67 |
| Active imobilizate | 5,3 mil | 4,4 mil | 4 mil | 3,3 mil | 3,1 mil | 4,1 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | 2,1 mil |
| Active circulante | 8,3 mil | 7 mil | 7,5 mil | 8 mil | 11,1 mil | 11,4 mil | 8,9 mil | 9,3 mil | 12,2 mil | 11,4 mil |
| din care stocuri | 518 mii | 1,2 mil | 352 mii | 372 mii | 876 mii | 2,8 mil | 2,7 mil | 2,2 mil | 1,9 mil | 3,7 mil |
| creanțe | 3,1 mil | 2,8 mil | 4,7 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | 3,6 mil | 4,4 mil | 4,7 mil | 7 mil | 3,4 mil |
| casa și conturi la bănci | 4,7 mil | 3 mil | 2,5 mil | 3,7 mil | 6,4 mil | 5 mil | 1,8 mil | 2,4 mil | 3,3 mil | 4,2 mil |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | — | — | — | 95 mii | 72 mii | 78 mii | 100 mii |
| Datorii | 2,9 mil | 1,2 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 1,3 mil | 4,8 mil | 4,5 mil | 4,6 mil | 4,8 mil | 4,9 mil |
| Venituri în avans | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2.839 |
| Provizioane | 1,4 mil | 815 mii | — | — | 2,1 mil | 837 mii | 613 mii | 838 mii | 3 mil | 3,8 mil |
| Capitaluri proprii | 9,3 mil | 9,4 mil | 9,7 mil | 9,8 mil | 10,7 mil | 9,8 mil | 6,4 mil | 6,5 mil | 6,9 mil | 5 mil |
| din care capital subscris vărsat | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 2 din 6 în județul Suceava și locul 18 din 126 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4291 – Construcții hidrotehnice.
Firme similare din județul Suceava
- CONHIDRO S.R.L. · Iacobești (com. Grănicești)22,9 mil lei · 39 ang.
- DUAL DRIVER S.R.L. · Giulești (com. Boroaia)8,9 mil lei · 39 ang.
- ZIPCONSTRUCȚII S.R.L. · Giulești (com. Boroaia)5,9 mil lei · 47 ang.
- SAVIROD SRL · Suceava2,3 mil lei · 7 ang.
- PRESTADOR CONSTRUCT SRL · Sat Doroteia, Oraș Frasin518 mii lei · 1 ang.
- COMIMEX SRL · Suceava0 lei · 1 ang.
- GREEN DAMS S.R.L. · Suceava0 lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 55 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 414/39/202615.06.2026
contestaţie creanţe
Curtea de Apel Suceava · Contestaţie în anulare - Apel · Faliment · calitate: Intimat Contestator
- 3541/285/202512.06.2026
anulare proces verbal de contravenţie plângere la OUG 41/2022-proces verbal de contravenţie seria AVR nr. 0002383/4 Iunie 2025
Tribunalul Suceava · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat Petent
- 4547/86/2024/a401.04.2026
contestaţie creanţe
Curtea de Apel Suceava · Apel · Faliment · calitate: Intimat Contestator
- 1570/285/202526.03.2026
obligatia de a face obligarea de a depune/transmite documente şi situaţii financiare pentru anul 2023
Tribunalul Suceava · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 1075/40/2024/a210.02.2026
recuzare
Tribunalul Botosani · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat Reclamant
- 982/86/2022/a207.11.2025
abţinere +recuzare
Curtea de Apel Suceava · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat Reclamant
- 3541/285/2025/a119.09.2025
reexaminare anulare cerere
Judecătoria Radauti · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 3024/86/202511.09.2025
pretenţii
Tribunalul Suceava · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 202/86/202420.08.2025
reconstituire vechime
Curtea de Apel Suceava · Apel · Litigii de muncă · calitate: Intimat Pârât
- 2673/86/202519.08.2025
acţiune în constatare
Tribunalul Suceava · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4291 – Construcții hidrotehnice
- 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
- 0899 Alte activități extractive n.c.a.
- 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor
- 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
- 2363 Fabricarea betonului
- 2364 Fabricarea mortarului
- 2399 Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4323 Lucrări de izolații
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4932 Transporturi terestre de pasageri, ocazionale
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
- 9112 Activități ale arhivelor
- 9531 Repararea și întreținerea autovehiculelor
Întrebări frecvente despre HIDROTERRA SA
Care este CUI-ul firmei HIDROTERRA SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei HIDROTERRA SA este 715617, iar codul de TVA este RO715617. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991000389330, iar codul EUID este ROONRC.J1991000389330.
Unde are sediul HIDROTERRA SA?
Sediul social al firmei HIDROTERRA SA este în Sat Slobozia Sucevei, Comuna Grănicești, Suceava, Slobozia Sucevei (com. Grănicești), județul Suceava, cod poștal 727296, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are HIDROTERRA SA?
Activitatea principală a firmei HIDROTERRA SA este „Construcții hidrotehnice”, cod CAEN 4291. În Registrul Comerțului are autorizate în total 38 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată HIDROTERRA SA?
HIDROTERRA SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 27 mai 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma HIDROTERRA SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0755 *** 988). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are HIDROTERRA SA?
În 2025, HIDROTERRA SA a raportat o cifră de afaceri de 22,7 mil lei și un profit net de 270 mii lei, cu 67 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este HIDROTERRA SA plătitoare de TVA?
Da. HIDROTERRA SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.