GIOVANI CONSTRUCT SRL
PLANTELOR, Sat Dumbrava Roșie, Comuna Dumbrava Roșie, Neamț
A primit finanțare publică (11 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 9,9 mil lei, profit net 243 mii lei, 17 angajați.
Despre GIOVANI CONSTRUCT SRL
GIOVANI CONSTRUCT SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 31 ianuarie 2008 cu numărul J2008000178279 și codul unic de înregistrare (CUI) 23156182, cu sediul în Dumbrava Roșie, județul Neamț. Activitatea principală este „Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale” (cod CAEN 3320). Firma are 18 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 9,9 mil lei (-23% față de 2024), un profit net de 243 mii lei și 17 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 20,2 mil lei la 9,9 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 2009.
Date de identificare
- CUI
- 23156182
- Nr. Registrul Comerțului
- J2008000178279
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 31 ianuarie 2008
- EUID
- ROONRC.J2008000178279
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 01.01.2009
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Neamţ
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 9,9 mil lei
- Profit net
- 243 mii lei
- Angajați (medie)
- 17
- Capitaluri proprii
- 4,8 mil lei
- Datorii
- 6,9 mil lei
- Active totale
- 11,7 mil lei
- Marjă netă
- 2,5%
- Cifră / angajat
- 582 mii lei
-23% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 59% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 1,8 mil | 4,4 mil | 9,4 mil | 13,7 mil | 12,5 mil | 20,2 mil | 28,6 mil | 24,8 mil | 12,9 mil | 9,9 mil |
| Venituri totale | 1,8 mil | 4,4 mil | 9,9 mil | 14,7 mil | 12,9 mil | 20,8 mil | 30 mil | 22,9 mil | 12 mil | 10,4 mil |
| Cheltuieli totale | 1,3 mil | 4,2 mil | 9,1 mil | 13,2 mil | 12,4 mil | 18,7 mil | 26,5 mil | 21,1 mil | 10,8 mil | 10 mil |
| Profit / pierdere brută | 510 mii | 238 mii | 868 mii | 1,5 mil | 541 mii | 2,2 mil | 3,4 mil | 1,8 mil | 1,2 mil | 348 mii |
| Profit / pierdere netă | 453 mii | 215 mii | 827 mii | 1,4 mil | 451 mii | 1,9 mil | 3,1 mil | 1,3 mil | 968 mii | 243 mii |
| Număr mediu de angajați | 4 | 12 | 37 | 45 | 41 | 44 | 44 | 35 | 24 | 17 |
| Active imobilizate | 807 mii | 743 mii | 848 mii | 1,1 mil | 1,5 mil | 3,3 mil | 4,5 mil | 7,4 mil | 7,2 mil | 6,5 mil |
| Active circulante | 863 mii | 2,5 mil | 3,7 mil | 6,2 mil | 6,4 mil | 9,2 mil | 10,4 mil | 11 mil | 8,2 mil | 5,2 mil |
| din care stocuri | 24 mii | 235 mii | 358 mii | 2,3 mil | 2,9 mil | 4,4 mil | 4,2 mil | 4 mil | 2,3 mil | 2 mil |
| creanțe | 829 mii | 2,1 mil | 3,4 mil | 3,8 mil | 2,8 mil | 4,4 mil | 5,8 mil | 6,7 mil | 5,7 mil | 3 mil |
| casa și conturi la bănci | 10 mii | 201 mii | 11 mii | 153 mii | 749 mii | 407 mii | 448 mii | 351 mii | 144 mii | 173 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | 184 mii | 82 mii | — | — | — | — | — |
| Datorii | 1,2 mil | 2,6 mil | 3,8 mil | 5,4 mil | 5,4 mil | 8,8 mil | 9,1 mil | 13,5 mil | 9,8 mil | 6,9 mil |
| Capitaluri proprii | 454 mii | 669 mii | 836 mii | 2,2 mil | 2,6 mil | 3,6 mil | 5,8 mil | 4,9 mil | 5,6 mil | 4,8 mil |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 690 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 2 din 16 în județul Neamț și locul 38 din 765 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 3320 – Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale.
Firme similare din județul Neamț
- BARBICIP SRL · Piatra Neamț18 mil lei · 27 ang.
- GIOVANNI PONTEGGI SRL · Săvinești6,3 mil lei · 11 ang.
- GRIMATEC SYSTEMS S.R.L. · Roman3,7 mil lei · 11 ang.
- TRI ROM CONSULT SRL · Cordun2,3 mil lei · 5 ang.
- ONU INDUSTRIAL S.R.L. · Săvinești2,2 mil lei · 10 ang.
- VIDIS MONTAGE STEEL S.R.L. · Vânători-Neamț2 mil lei · 4 ang.
- A-Z TERRA TECH S.R.L. · Soci (com. Ștefan Cel Mare)1,5 mil lei · 1 ang.
- AIRTERM SRL · Piatra Neamț615 mii lei · 0 ang.
Dosare în instanță
7 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 3889/279/202602.04.2026
acţiune în anulare
Judecătoria Piatraneamt · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 1223/279/202609.02.2026
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Judecătoria Piatraneamt · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Creditor
- 172/103/202429.01.2024
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Tribunalul Neamt · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 17/188/202405.01.2024
cerere de valoare redusă
Judecătoria Bicaz · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 3163/279/202315.12.2023
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Neamt · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant Petent
- 8722/279/202316.08.2023
validare poprire ds.ex. 1423/2022
Judecătoria Piatraneamt · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Terţ poprit
- 3163/279/202323.03.2023
plângere contravenţională OUG 195/2005 - GNM 005103 /7.03.2023
Judecătoria Piatraneamt · Fond · Civil · calitate: Petent
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 08.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 3320 – Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 0121 Cultivarea strugurilor
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
- 1611 Tăierea și rindeluirea lemnului
- 1612 Prelucrarea și finisarea lemnului
- 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
- 1624 Fabricarea ambalajelor din lemn
- 1625 Fabricarea de uși și ferestre din lemn
- 1626 Fabricarea de combustibili solizi din biomasă vegetală
- 1627 Finisarea articolelor din lemn
- 1628 Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 3100 Fabricarea de mobilă
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 5231 Activități de intermediere pentru transportul de marfă
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 8122 Activități specializate de curățenie
Întrebări frecvente despre GIOVANI CONSTRUCT SRL
Care este CUI-ul firmei GIOVANI CONSTRUCT SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei GIOVANI CONSTRUCT SRL este 23156182, iar codul de TVA este RO23156182. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2008000178279, iar codul EUID este ROONRC.J2008000178279.
Unde are sediul GIOVANI CONSTRUCT SRL?
Sediul social al firmei GIOVANI CONSTRUCT SRL este în PLANTELOR, Sat Dumbrava Roșie, Comuna Dumbrava Roșie, Neamț, județul Neamț, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are GIOVANI CONSTRUCT SRL?
Activitatea principală a firmei GIOVANI CONSTRUCT SRL este „Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale”, cod CAEN 3320. În Registrul Comerțului are autorizate în total 46 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată GIOVANI CONSTRUCT SRL?
GIOVANI CONSTRUCT SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 31 ianuarie 2008, deci are 18 ani de activitate.
Cum pot contacta firma GIOVANI CONSTRUCT SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0749 *** 922). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are GIOVANI CONSTRUCT SRL?
În 2025, GIOVANI CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 9,9 mil lei și un profit net de 243 mii lei, cu 17 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este GIOVANI CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?
Da. GIOVANI CONSTRUCT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 2009. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.