BRAS SRL
SPICULUI, Sat Izvoare, Comuna Dumbrava Roșie, Neamț
În 2025: cifra de afaceri 3,3 mil lei, profit net 43 mii lei, 13 angajați.
Despre BRAS SRL
BRAS SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 25 noiembrie 1991 cu numărul J27/1822/1991 și codul unic de înregistrare (CUI) 2005543, cu sediul în Izvoare (com. Dumbrava Roșie), județul Neamț. Activitatea principală este „Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții” (cod CAEN 2223). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 3,3 mil lei (-24% față de 2024), un profit net de 43 mii lei și 13 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 2,4 mil lei la 3,3 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 1994.
Date de identificare
- CUI
- 2005543
- Nr. Registrul Comerțului
- J27/1822/1991
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 25 noiembrie 1991
- EUID
- ROONRC.J27/1822/1991
- Cod poștal
- 617019
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 26.09.2026
din 01.11.1994
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Neamţ
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 3,3 mil lei
- Profit net
- 43 mii lei
- Angajați (medie)
- 13
- Capitaluri proprii
- 465 mii lei
- Datorii
- 2,8 mil lei
- Active totale
- 4,3 mil lei
- Marjă netă
- 1,3%
- Cifră / angajat
- 256 mii lei
-24% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 66% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 1,4 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | 3,7 mil | 5,3 mil | 4,4 mil | 3,3 mil |
| Venituri totale | 1,4 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | 2,7 mil | 2,2 mil | 2,7 mil | 3,5 mil | 5,3 mil | 4,9 mil | 5 mil |
| Cheltuieli totale | 1,4 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | 2,7 mil | 2,2 mil | 2,7 mil | 3,5 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,9 mil |
| Profit / pierdere brută | 3.896 | 4.065 | 13 mii | 5.688 | 10 mii | 22 mii | 9.472 | 489 mii | 62 mii | 64 mii |
| Profit / pierdere netă | 2.142 | 655 | 2.280 | 627 | 5.814 | 4.229 | 3.280 | 420 mii | 43 mii | 43 mii |
| Număr mediu de angajați | 9 | 6 | 5 | 7 | 9 | 13 | 15 | 15 | 16 | 13 |
| Active imobilizate | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 662 mii | 581 mii | 563 mii | 602 mii | 710 mii | 1,1 mil | 1,6 mil |
| Active circulante | 389 mii | 386 mii | 555 mii | 573 mii | 727 mii | 1,3 mil | 1,5 mil | 1,7 mil | 2 mil | 2,7 mil |
| din care stocuri | 163 mii | 140 mii | 192 mii | 318 mii | 434 mii | 878 mii | 807 mii | 778 mii | 800 mii | 1,6 mil |
| creanțe | 221 mii | 200 mii | 303 mii | 247 mii | 238 mii | 348 mii | 588 mii | 855 mii | 1,1 mil | 1 mil |
| casa și conturi la bănci | 4.299 | 46 mii | 59 mii | 7.717 | 55 mii | 38 mii | 74 mii | 69 mii | 42 mii | 47 mii |
| Cheltuieli în avans | 5.173 | 27 mii | 43 mii | 32 mii | 29 mii | 24 mii | 93 mii | 288 mii | 289 mii | 43 mii |
| Datorii | 1,8 mil | 1,7 mil | 2 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,4 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | 2,5 mil | 2,8 mil |
| Venituri în avans | 44 mii | 60 mii | 43 mii | 39 mii | 97 mii | 314 mii | 261 mii | 327 mii | 336 mii | 1 mil |
| Capitaluri proprii | 42 mii | 93 mii | 95 mii | 96 mii | 102 mii | 106 mii | 109 mii | 529 mii | 573 mii | 465 mii |
| din care capital subscris vărsat | 320 | 50 mii | 50 mii | 50 mii | 50 mii | 50 mii | 50 mii | 50 mii | 50 mii | 50 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 8 din 25 în județul Neamț și locul 204 din 1.256 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2223 – Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții.
Firme similare din județul Neamț
- DUMITRIU CONSTRUCT SRL · Roznov3,6 mil lei · 10 ang.
- ROM AGATOM SRL · Piatra Neamț3,5 mil lei · 10 ang.
- CELENA COM SRL · Bistrița (com. Alexandru Cel Bun)3,1 mil lei · 13 ang.
- GLASS COMFORT SRL · Bistrița (com. Alexandru Cel Bun)2,1 mil lei · 5 ang.
- PC IZOELA S.R.L. · Tămășeni1,9 mil lei · 1 ang.
- REDQUALITY SRL · Gherăești1,9 mil lei · 3 ang.
- FEREASTRA RELAX S.R.L. · Gherăești1,3 mil lei · 3 ang.
- KMK INTERIM SRL · Piatra Neamț1,1 mil lei · 2 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 43 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 41498/245/202601.10.2026
cerere de valoare redusă
Judecătoria Iasi · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 5864/99/2012/a2728.09.2026
contestaţie
Curtea de Apel Iasi · Recurs · Faliment · calitate: Intimat creditor
- 597/1371/2017/a1113.08.2026
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar
Curtea de Apel Targumures · Apel · Faliment · calitate: Intimat Creditor
- 2461/99/2026/a422.07.2026
contestaţie tabel preliminar
Tribunalul Iasi · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 2461/99/2026/a320.07.2026
contestaţie tabel preliminar - BPI 18262/13.07.2026 - creditoare contestată PAPILA CATERING SRL
Tribunalul Iasi · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 1450/103/202620.07.2026
deschiderea procedurii la cererea creditorului
Tribunalul Neamt · Fond · Faliment · calitate: Debitor
- 2461/99/2026/a217.07.2026
contestaţie tabel preliminar-BPI 18262/13.07.2026 - CREDITOR CONTESTAT SC BEST CITY INVEST
Tribunalul Iasi · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 262/99/2022/a1108.07.2026
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată cerere de suspendare - camera de consiliu
Curtea de Apel Iasi · Apel · Faliment · calitate: Intimat
- 262/99/2022/a1218.06.2026
contestaţie tabel suplimentar -BPI 11.06.2026 - creditor contestat PRIMĂRIA BÂRNOVA
Tribunalul Iasi · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 262/99/2022/a1318.06.2026
contestaţie tabel suplimentar -BPI 11.06.2026 - creditor contestat AJFP Iaşi
Tribunalul Iasi · Fond · Faliment · calitate: Creditor
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 05.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2223 – Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții
- 2223 Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4391 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 6810 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7022 Activități de consultanță pentru afaceri și management
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7721 Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
Întrebări frecvente despre BRAS SRL
Care este CUI-ul firmei BRAS SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei BRAS SRL este 2005543, iar codul de TVA este RO2005543. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J27/1822/1991, iar codul EUID este ROONRC.J27/1822/1991.
Unde are sediul BRAS SRL?
Sediul social al firmei BRAS SRL este în SPICULUI, Sat Izvoare, Comuna Dumbrava Roșie, Neamț, Izvoare (com. Dumbrava Roșie), județul Neamț, cod poștal 617019, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are BRAS SRL?
Activitatea principală a firmei BRAS SRL este „Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții”, cod CAEN 2223. În Registrul Comerțului are autorizate în total 10 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată BRAS SRL?
BRAS SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 25 noiembrie 1991, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma BRAS SRL?
Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru BRAS SRL. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Izvoare (com. Dumbrava Roșie) sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.
Ce cifră de afaceri are BRAS SRL?
În 2025, BRAS SRL a raportat o cifră de afaceri de 3,3 mil lei și un profit net de 43 mii lei, cu 13 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este BRAS SRL plătitoare de TVA?
Da. BRAS SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 1994. Datele au fost verificate la ANAF pe 26 septembrie 2026.