BERG BANAT SRL
Calea SAGULUI, Municipiul Timișoara, Timiș
În 2025: cifra de afaceri 125 mil lei, profit net 7,3 mil lei, 261 angajați.
Despre BERG BANAT SRL
BERG BANAT SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 7 februarie 1991 cu numărul J1991000029353 și codul unic de înregistrare (CUI) 1815100, cu sediul în Timișoara, județul Timiș. Activitatea principală este „Acoperirea metalelor” (cod CAEN 2551). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 125 mil lei (+3% față de 2024), un profit net de 7,3 mil lei și 261 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 70,6 mil lei la 125 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 1815100
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991000029353
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 07 februarie 1991
- EUID
- ROONRC.J1991000029353
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 01.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Timiş
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 125 mil lei
- Profit net
- 7,3 mil lei
- Angajați (medie)
- 261
- Capitaluri proprii
- 56 mil lei
- Datorii
- 42,4 mil lei
- Active totale
- 99,5 mil lei
- Marjă netă
- 5,8%
- Cifră / angajat
- 480 mii lei
+3% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 43% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 36,7 mil | 46,5 mil | 54,4 mil | 62,2 mil | 57,8 mil | 70,6 mil | 88,2 mil | 107 mil | 122 mil | 125 mil |
| Venituri totale | 37,9 mil | 48,4 mil | 55,6 mil | 63,9 mil | 60,1 mil | 76,3 mil | 92,8 mil | 111 mil | 125 mil | 126 mil |
| Cheltuieli totale | 34,4 mil | 45,4 mil | 49,3 mil | 67,7 mil | 52,1 mil | 66 mil | 84,1 mil | 101 mil | 112 mil | 118 mil |
| Profit / pierdere brută | 3,5 mil | 3 mil | 6,3 mil | -3,7 mil | 8 mil | 10,3 mil | 8,7 mil | 10,1 mil | 12,7 mil | 8,6 mil |
| Profit / pierdere netă | 3,4 mil | 2,5 mil | 5,3 mil | -3,7 mil | 7,4 mil | 8,9 mil | 8,6 mil | 8,6 mil | 11,1 mil | 7,3 mil |
| Număr mediu de angajați | 167 | 165 | 181 | 205 | 211 | 214 | 228 | 242 | 260 | 261 |
| Active imobilizate | 19,6 mil | 20,6 mil | 31,5 mil | 36,2 mil | 42,1 mil | 55,6 mil | 63,7 mil | 62,8 mil | 62 mil | 56,9 mil |
| Active circulante | 11,7 mil | 12,4 mil | 14,9 mil | 23,7 mil | 22 mil | 23,6 mil | 29,5 mil | 35,9 mil | 37,8 mil | 42,6 mil |
| din care stocuri | 5,5 mil | 6,5 mil | 6,6 mil | 14,6 mil | 13,2 mil | 15,2 mil | 19,5 mil | 20 mil | 20,4 mil | 19,1 mil |
| creanțe | 6,2 mil | 5,7 mil | 7,9 mil | 8,5 mil | 6,7 mil | 7,9 mil | 9,9 mil | 13,5 mil | 14,6 mil | 16,4 mil |
| casa și conturi la bănci | 104 mii | 251 mii | 309 mii | 660 mii | 2,1 mil | 470 mii | 74 mii | 2,4 mil | 2,8 mil | 7,1 mil |
| Datorii | 9 mil | 9,1 mil | 18,3 mil | 37,1 mil | 34,6 mil | 42,3 mil | 49,9 mil | 47,6 mil | 41,4 mil | 42,4 mil |
| Venituri în avans | 199 mii | 182 mii | 164 mii | 146 mii | 128 mii | 110 mii | 92 mii | 594 mii | 525 mii | 456 mii |
| Provizioane | — | — | — | — | — | — | 298 mii | 404 mii | 533 mii | 639 mii |
| Capitaluri proprii | 22,1 mil | 23,7 mil | 27,9 mil | 22,7 mil | 29,4 mil | 36,8 mil | 42,9 mil | 50,1 mil | 57,4 mil | 56 mil |
| din care capital subscris vărsat | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 7 în județul Timiș și locul 1 din 141 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2551 – Acoperirea metalelor.
Firme similare din județul Timiș
- VOESTALPINE ROTEC COATING SRL · Timișoara25,4 mil lei · 166 ang.
- R-COATING SRL · Timișoara5,8 mil lei · 3 ang.
- BARUM TECHNIK SRL · Timișoara3,6 mil lei · 1 ang.
- ADE GALVANO - TIM SRL · Timișoara1,9 mil lei · 5 ang.
- VIMEX SRL · Giroc1,1 mil lei · 7 ang.
- VOPSITORIE ELECTROSTATICA BĂLĂTESCU S.R.L. · Săcălaz912 mii lei · 2 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 45 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 5569/97/2012/a16.109.09.2026
incompatibilitate
Curtea de Apel Albaiulia · Recurs · Faliment · calitate: Creditor
- 32/1259/2025/a529.07.2026
intrare/trecere faliment la cererea creditorului
Curtea de Apel Pitesti · Apel · Faliment · calitate: Intimat Creditor
- 32/1259/2025/a528.07.2026
intrare/trecere faliment la cererea creditorului
Tribunalul Comercial Arges · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 4785/62/201522.07.2026
închiderea procedurii
Curtea de Apel Brasov · Apel · Faliment · calitate: Intimat
- 26884/325/202623.06.2026
pretenţii
Judecătoria Timisoara · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 5569/97/2012/a1604.06.2026
intrare/trecere faliment la cererea creditorului
Curtea de Apel Albaiulia · Recurs · Faliment · calitate: Creditor
- 9435/325/2026/a303.06.2026
îndreptare eroare materială (art.278 NCPP)
Judecătoria Timisoara · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată
- 5569/97/2012/a1629.05.2026
procedura insolvenţei – societăţi pe acţiuni
Tribunalul Hunedoara · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 1277/30/202616.03.2026
anulare act administrativ
Tribunalul Timis · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 9435/325/202610.03.2026
furtul calificat (art.229 NCP)
Judecătoria Timisoara · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 09.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2551 – Acoperirea metalelor
- 2551 Acoperirea metalelor
- 3700 Colectarea și epurarea apelor uzate
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre BERG BANAT SRL
Care este CUI-ul firmei BERG BANAT SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei BERG BANAT SRL este 1815100, iar codul de TVA este RO1815100. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991000029353, iar codul EUID este ROONRC.J1991000029353.
Unde are sediul BERG BANAT SRL?
Sediul social al firmei BERG BANAT SRL este în Calea SAGULUI, Municipiul Timișoara, Timiș, județul Timiș, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are BERG BANAT SRL?
Activitatea principală a firmei BERG BANAT SRL este „Acoperirea metalelor”, cod CAEN 2551. În Registrul Comerțului are autorizate în total 13 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată BERG BANAT SRL?
BERG BANAT SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 7 februarie 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma BERG BANAT SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0256 *** 910). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are BERG BANAT SRL?
În 2025, BERG BANAT SRL a raportat o cifră de afaceri de 125 mil lei și un profit net de 7,3 mil lei, cu 261 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este BERG BANAT SRL plătitoare de TVA?
Da. BERG BANAT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 1 octombrie 2026.