A-E ELECTRONICS SA
Str. CONDORILOR, Municipiul Bacău, Bacău
În 2025: cifra de afaceri 232 mil lei, profit net 6,1 mil lei, 289 angajați.
Despre A-E ELECTRONICS SA
A-E ELECTRONICS SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 martie 1998 cu numărul J1998000298044 și codul unic de înregistrare (CUI) 10372559, cu sediul în Bacău, județul Bacău. Activitatea principală este „Fabricarea subansamblurilor electronice (module)” (cod CAEN 2612). Firma are 28 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 232 mil lei (+25% față de 2024), un profit net de 6,1 mil lei și 289 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 94,6 mil lei la 232 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 30 martie 1998.
Date de identificare
- CUI
- 10372559
- Nr. Registrul Comerțului
- J1998000298044
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 16 martie 1998
- EUID
- ROONRC.J1998000298044
- Cod poștal
- 600302
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 30.03.1998
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Bacău
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 232 mil lei
- Profit net
- 6,1 mil lei
- Angajați (medie)
- 289
- Capitaluri proprii
- 64,7 mil lei
- Datorii
- 88 mil lei
- Active totale
- 154 mil lei
- Marjă netă
- 2,6%
- Cifră / angajat
- 801 mii lei
+25% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 57% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 33,8 mil | 53,9 mil | 46,8 mil | 51,3 mil | 56 mil | 94,6 mil | 92,7 mil | 126 mil | 185 mil | 232 mil |
| Venituri totale | 37,6 mil | 55,2 mil | 48,1 mil | 54,6 mil | 60,7 mil | 99,4 mil | 109 mil | 134 mil | 193 mil | 251 mil |
| Cheltuieli totale | 35,4 mil | 54,2 mil | 45,7 mil | 51,7 mil | 57,9 mil | 94,5 mil | 103 mil | 127 mil | 185 mil | 244 mil |
| Profit / pierdere brută | 2,1 mil | 954 mii | 2,4 mil | 2,9 mil | 2,8 mil | 4,9 mil | 5,3 mil | 6,4 mil | 8 mil | 6,9 mil |
| Profit / pierdere netă | 1,9 mil | 799 mii | 2,2 mil | 2,5 mil | 2,8 mil | 4,4 mil | 4,7 mil | 5,1 mil | 7,7 mil | 6,1 mil |
| Număr mediu de angajați | 205 | 200 | 203 | 206 | 219 | 246 | 265 | 273 | 289 | 289 |
| Active imobilizate | 8,6 mil | 8,2 mil | 9,5 mil | 10,5 mil | 14,8 mil | 15,4 mil | 15 mil | 15 mil | 23,5 mil | 21 mil |
| Active circulante | 26,2 mil | 26,2 mil | 28,4 mil | 26,8 mil | 40,9 mil | 50 mil | 69,1 mil | 71,9 mil | 145 mil | 133 mil |
| din care stocuri | 11,4 mil | 11 mil | 11,9 mil | 10,5 mil | 20,1 mil | 23,8 mil | 41,3 mil | 47,1 mil | 86 mil | 61 mil |
| creanțe | 13 mil | 12,9 mil | 15,3 mil | 14,1 mil | 15,5 mil | 21,5 mil | 25,3 mil | 21,3 mil | 54,5 mil | 66,5 mil |
| casa și conturi la bănci | 1,8 mil | 2,3 mil | 1,2 mil | 2,2 mil | 5,2 mil | 4,7 mil | 2,6 mil | 3,6 mil | 4,6 mil | 5,5 mil |
| Cheltuieli în avans | 94 mii | 82 mii | 93 mii | 155 mii | 184 mii | 219 mii | 225 mii | 325 mii | 311 mii | 402 mii |
| Datorii | 7,3 mil | 5,8 mil | 7,4 mil | 5,2 mil | 21,9 mil | 26,4 mil | 40,4 mil | 37,4 mil | 108 mil | 88 mil |
| Venituri în avans | 537 mii | 450 mii | 363 mii | 283 mii | 224 mii | 294 mii | 209 mii | 123 mii | 81 mii | 229 mii |
| Provizioane | 230 mii | 529 mii | 337 mii | 323 mii | 569 mii | 1,3 mil | 1,5 mil | 2,4 mil | 2 mil | 1,4 mil |
| Capitaluri proprii | 26,9 mil | 27,7 mil | 29,9 mil | 31,6 mil | 33,2 mil | 37,6 mil | 42,3 mil | 47,4 mil | 58,6 mil | 64,7 mil |
| din care capital subscris vărsat | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 4 în județul Bacău și locul 14 din 118 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2612 – Fabricarea subansamblurilor electronice (module).
Firme similare din județul Bacău
- AKRON RO S.R.L. · Mărgineni58,6 mil lei · 124 ang.
- SOLERS SRL · Bacău49,6 mil lei · 170 ang.
- FRACTAL LOGIC S.R.L. · Bogdan Vodă (com. Săucești)132 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 03.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2612 – Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
- 2530 Fabricarea armamentului și muniției
- 2612 Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
- 2620 Fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice
- 2630 Fabricarea echipamentelor de comunicații
- 2640 Fabricarea produselor electronice de larg consum
- 2651 Fabricarea de instrumente și dispozitive pentru măsură, verificare, control, navigație
- 2670 Fabricarea de instrumente optice, suporți magnetici și optici; fabricarea de echipamente fotografice
- 2711 Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice
- 2712 Fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității
- 2731 Fabricarea de cabluri cu fibră optică
- 2732 Fabricarea altor fire și cabluri electrice și electronice
- 2790 Fabricarea altor echipamente electrice
- 2823 Fabricarea mașinilor și echipamentelor de birou (exceptând fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice)
- 2829 Fabricarea altor mașini și utilaje de utilizare generală n.c.a.
- 2899 Fabricarea altor mașini și utilaje specifice n.c.a.
- 2931 Fabricarea de echipamente electrice și electronice pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 3313 Repararea și întreținerea echipamentelor electronice și optice
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4650 Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6220 Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6492 Alte activități de creditare
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 7752 Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul altor bunuri corporale și bunuri intangibile (exceptând financiare)
- 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8422 Activități de apărare națională
- 9510 Repararea și întreținerea calculatoarelor și a echipamentelor de comunicații
- 9540 Servicii de intermediere pentru repararea și întreținerea calculatoarelor, a articolelor personale și de uz gospodăresc, a autovehiculelor și motocicletelor
Întrebări frecvente despre A-E ELECTRONICS SA
Care este CUI-ul firmei A-E ELECTRONICS SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei A-E ELECTRONICS SA este 10372559, iar codul de TVA este RO10372559. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1998000298044, iar codul EUID este ROONRC.J1998000298044.
Unde are sediul A-E ELECTRONICS SA?
Sediul social al firmei A-E ELECTRONICS SA este în Str. CONDORILOR, Municipiul Bacău, Bacău, județul Bacău, cod poștal 600302, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are A-E ELECTRONICS SA?
Activitatea principală a firmei A-E ELECTRONICS SA este „Fabricarea subansamblurilor electronice (module)”, cod CAEN 2612. În Registrul Comerțului are autorizate în total 35 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată A-E ELECTRONICS SA?
A-E ELECTRONICS SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 martie 1998, deci are 28 ani de activitate.
Cum pot contacta firma A-E ELECTRONICS SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0234 *** 900). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are A-E ELECTRONICS SA?
În 2025, A-E ELECTRONICS SA a raportat o cifră de afaceri de 232 mil lei și un profit net de 6,1 mil lei, cu 289 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este A-E ELECTRONICS SA plătitoare de TVA?
Da. A-E ELECTRONICS SA este înregistrată în scopuri de TVA din 30 martie 1998. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.