XS IT SRL
Str. PENEȘ CURCANUL, sc. 1, et. P, ap. 2, Municipiul Focșani, Vrancea
În 2025: cifra de afaceri 1,3 mil lei, profit net 73 mii lei, 3 angajați.
Despre XS IT SRL
XS IT SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 februarie 2003 cu numărul J2003000086395 și codul unic de înregistrare (CUI) 15206972, cu sediul în Focșani, județul Vrancea. Activitatea principală este „Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul” (cod CAEN 6220). Firma are 23 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 1,3 mil lei (+3% față de 2024), un profit net de 73 mii lei și 3 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 632 mii lei la 1,3 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 2003 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 15206972
- Nr. Registrul Comerțului
- J2003000086395
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 12 februarie 2003
- EUID
- ROONRC.J2003000086395
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 06.10.2026
din 01.07.2003
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Vrancea
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 1,3 mil lei
- Profit net
- 73 mii lei
- Angajați (medie)
- 3
- Capitaluri proprii
- 358 mii lei
- Datorii
- 222 mii lei
- Active totale
- 580 mii lei
- Marjă netă
- 5,7%
- Cifră / angajat
- 430 mii lei
+3% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 38% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 617 mii | 573 mii | 692 mii | 694 mii | 596 mii | 632 mii | 748 mii | 981 mii | 1,3 mil | 1,3 mil |
| Venituri totale | 619 mii | 585 mii | 771 mii | 703 mii | 610 mii | 648 mii | 782 mii | 1 mil | 1,3 mil | 1,4 mil |
| Cheltuieli totale | 613 mii | 574 mii | 775 mii | 619 mii | 567 mii | 600 mii | 741 mii | 850 mii | 1,2 mil | 1,3 mil |
| Profit / pierdere brută | 6.681 | 11 mii | -3.471 | 84 mii | 43 mii | 48 mii | 41 mii | 158 mii | 129 mii | 87 mii |
| Profit / pierdere netă | 5.612 | 5.789 | -10 mii | 77 mii | 38 mii | 44 mii | 35 mii | 150 mii | 113 mii | 73 mii |
| Număr mediu de angajați | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 4 | 3 | 4 | 3 |
| Active imobilizate | 20 mii | 14 mii | 15 mii | 13 mii | 11 mii | 10 mii | 9.926 | — | 112 mii | 142 mii |
| Active circulante | 294 mii | 308 mii | 292 mii | 410 mii | 369 mii | 382 mii | 361 mii | 334 mii | 412 mii | 437 mii |
| din care stocuri | 201 mii | 205 mii | 233 mii | 232 mii | 260 mii | 260 mii | 279 mii | 239 mii | 303 mii | 307 mii |
| creanțe | 33 mii | 29 mii | 35 mii | 74 mii | 42 mii | 45 mii | 25 mii | 28 mii | 44 mii | 45 mii |
| casa și conturi la bănci | 60 mii | 74 mii | 24 mii | 104 mii | 67 mii | 76 mii | 57 mii | 67 mii | 65 mii | 85 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | 223 | — | 2.051 | 2.051 | — | — | — |
| Datorii | 300 mii | 302 mii | 298 mii | 337 mii | 276 mii | 284 mii | 229 mii | 77 mii | 195 mii | 222 mii |
| Capitaluri proprii | 14 mii | 20 mii | 9.435 | 87 mii | 104 mii | 110 mii | 144 mii | 257 mii | 329 mii | 358 mii |
| din care capital subscris vărsat | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 | 8.000 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 3 din 18 în județul Vrancea și locul 551 din 3.467 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 6220 – Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul.
Firme similare din județul Vrancea
- SOLENOID CONCEPT SRL · Focșani1,8 mil lei · 3 ang.
- PROGRAMMING YOUR WORLD S.R.L. · Focșani473 mii lei · 1 ang.
- PAF ITPRO S.R.L. · Câmpineanca429 mii lei · 1 ang.
- SMARTCOS ELECTRONIC S.R.L. · Movilița336 mii lei · 1 ang.
- ATUBI SOFT S.R.L. · Focșani281 mii lei · 1 ang.
- MICROSTAR SERVICE SRL · Focșani218 mii lei · 1 ang.
- TRIGGERED S.R.L. · Râmniceni (com. Măicănești)206 mii lei · 1 ang.
- GREENCAT ENGINEERING S.R.L. · Coroteni (com. Slobozia Bradului)190 mii lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 06.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 6220 – Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 2620 Fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4650 Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4689 Comerț cu ridicata specializat al altor produse n.c.a.
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4740 Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
- 6120 Activități de revânzare a serviciilor de telecomunicații și servicii de intermediere pentru telecomunicații
- 6190 Alte activități de telecomunicații
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6220 Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6391 Activități ale portalurilor web
- 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 7911 Activități ale agențiilor turistice
- 7990 Alte servicii de rezervare și asistență turistică
- 8110 Activități de servicii suport combinate
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 9510 Repararea și întreținerea calculatoarelor și a echipamentelor de comunicații
Întrebări frecvente despre XS IT SRL
Care este CUI-ul firmei XS IT SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei XS IT SRL este 15206972, iar codul de TVA este RO15206972. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2003000086395, iar codul EUID este ROONRC.J2003000086395.
Unde are sediul XS IT SRL?
Sediul social al firmei XS IT SRL este în Str. PENEȘ CURCANUL, sc. 1, et. P, ap. 2, Municipiul Focșani, Vrancea, județul Vrancea, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are XS IT SRL?
Activitatea principală a firmei XS IT SRL este „Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul”, cod CAEN 6220. În Registrul Comerțului are autorizate în total 46 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată XS IT SRL?
XS IT SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 februarie 2003, deci are 23 ani de activitate.
Cum pot contacta firma XS IT SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0237 *** 377). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are XS IT SRL?
În 2025, XS IT SRL a raportat o cifră de afaceri de 1,3 mil lei și un profit net de 73 mii lei, cu 3 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este XS IT SRL plătitoare de TVA?
Da. XS IT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 2003 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 6 octombrie 2026.