VRANCART SA
Str. ECATERINA TEODOROIU, Municipiul Adjud, Vrancea
A primit finanțare publică (5 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 329 mil lei, pierdere netă 48,1 mil lei, 698 angajați.
Despre VRANCART SA
VRANCART SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 februarie 1991 cu numărul J39/239/1991 și codul unic de înregistrare (CUI) 1454846, cu sediul în Adjud, județul Vrancea. Activitatea principală este „Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton” (cod CAEN 1721). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 329 mil lei (-17% față de 2024), o pierdere netă de 48,1 mil lei și 698 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 387 mil lei la 329 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 1454846
- Nr. Registrul Comerțului
- J39/239/1991
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 18 februarie 1991
- EUID
- ROONRC.J39/239/1991
- Cod poștal
- 625100
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 26.09.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 329 mil lei
- Pierdere netă
- 48,1 mil lei
- Angajați (medie)
- 698
- Capitaluri proprii
- 292 mil lei
- Datorii
- 278 mil lei
- Active totale
- 605 mil lei
- Marjă netă
- -14,6%
- Cifră / angajat
- 471 mii lei
-17% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în ultimii doi ani. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 227 mil | 260 mil | 295 mil | 301 mil | 286 mil | 387 mil | 526 mil | 413 mil | 396 mil | 329 mil |
| Venituri totale | 236 mil | 272 mil | 305 mil | 321 mil | 285 mil | 404 mil | 555 mil | 447 mil | 413 mil | 350 mil |
| Cheltuieli totale | 213 mil | 247 mil | 286 mil | 297 mil | 265 mil | 392 mil | 529 mil | 441 mil | 422 mil | 399 mil |
| Profit / pierdere brută | 22,4 mil | 24,9 mil | 19,1 mil | 24,2 mil | 20,8 mil | 11,5 mil | 26,2 mil | 6,2 mil | -9,5 mil | -48,9 mil |
| Profit / pierdere netă | 20,2 mil | 22,3 mil | 17,8 mil | 22,9 mil | 18,5 mil | 9,9 mil | 23,7 mil | 5,6 mil | -11,4 mil | -48,1 mil |
| Număr mediu de angajați | 939 | 1.072 | 1.133 | 1.180 | 1.104 | 1.098 | 1.202 | 1.221 | 1.148 | 698 |
| Active imobilizate | 188 mil | 270 mil | 287 mil | 316 mil | 320 mil | 350 mil | 428 mil | 465 mil | 531 mil | 431 mil |
| Active circulante | 101 mil | 89,9 mil | 102 mil | 121 mil | 112 mil | 147 mil | 175 mil | 168 mil | 184 mil | 172 mil |
| din care stocuri | 27,8 mil | 36,3 mil | 40,2 mil | 52,8 mil | 42,1 mil | 58,6 mil | 61,3 mil | 86,5 mil | 93,5 mil | 80 mil |
| creanțe | 40,1 mil | 51,7 mil | 60 mil | 65,6 mil | 65,7 mil | 87,1 mil | 111 mil | 79,1 mil | 89,9 mil | 90,2 mil |
| casa și conturi la bănci | 33,2 mil | 1,9 mil | 2,1 mil | 2,1 mil | 4,3 mil | 1,5 mil | 3,2 mil | 2,1 mil | 1,1 mil | 1,8 mil |
| Cheltuieli în avans | 739 mii | 665 mii | 836 mii | 802 mii | 761 mii | 517 mii | 1,7 mil | 972 mii | 1,2 mil | 2,1 mil |
| Datorii | 99,3 mil | 147 mil | 171 mil | 197 mil | 188 mil | 239 mil | 274 mil | 259 mil | 296 mil | 278 mil |
| Venituri în avans | 23,9 mil | 20,9 mil | 18,2 mil | 15,7 mil | 13,2 mil | 11 mil | 9 mil | 10,1 mil | 34,6 mil | 34,6 mil |
| Provizioane | 292 mii | 376 mii | 372 mii | 372 mii | 477 mii | 445 mii | 463 mii | 457 mii | 1,4 mil | 680 mii |
| Capitaluri proprii | 166 mil | 193 mil | 201 mil | 225 mil | 231 mil | 248 mil | 321 mil | 364 mil | 384 mil | 292 mil |
| din care capital subscris vărsat | 103 mil | 103 mil | 103 mil | 103 mil | 103 mil | 103 mil | 120 mil | 169 mil | 201 mil | 201 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 11 în județul Vrancea și locul 2 din 458 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1721 – Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton.
Firme similare din județul Vrancea
- KEMN PACK SRL · Focșani28,4 mil lei · 42 ang.
- CERASELA COMIXT SRL · Focșani6,8 mil lei · 13 ang.
- COMINS SERVICE SRL · Adjud2,7 mil lei · 5 ang.
- COMUNIVERS 912 SRL · Golești2,2 mil lei · 6 ang.
- PROD DURPAK TOTAL SRL · Lămotești (com. Milcovul)1,7 mil lei · 1 ang.
- BOX CARTON MODELING SRL · Focșani625 mii lei · 5 ang.
- ALBUȘTEANU BRAD SRL · Panciu556 mii lei · 1 ang.
- TUB CARTON TRANS SRL · Focșani450 mii lei · 6 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 90 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 42455/3/202608.10.2026
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Debitor
- 3324/173/202624.09.2026
cerere de valoare redusă
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 336/1371/2019/a2116.09.2026
alte cereri Cerere aprobare valorificare bunuri
Tribunalul Comercial Mures · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 3126/173/202608.09.2026
validare poprire
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 11339/315/202627.08.2026
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Judecătoria Targoviste · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Debitor
- 2583/173/202622.07.2026
confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Judecătoria Adjud · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată
- 13383/271/202606.07.2026
cerere de valoare redusă
Judecătoria Oradea · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 3392/173/202517.06.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Vrancea · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 48697/3/2024/a112.06.2026
completare dispozitiv
Curtea de Apel Bucuresti · Apel · Litigii de muncă · calitate: Intimat
- 855/121/2014/a1928.04.2026
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată SUPLIMENT A8
Curtea de Apel Galati · Apel · Faliment · calitate: Intimat
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 11.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 1721 – Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
- 1624 Fabricarea ambalajelor din lemn
- 1712 Fabricarea hârtiei și cartonului
- 1721 Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
- 1722 Fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar, din hârtie sau carton
- 3311 Repararea articolelor fabricate din metal
- 3312 Repararea mașinilor
- 3314 Repararea echipamentelor electrice
- 3319 Repararea altor echipamente
- 3511 Producția de energie electrică
- 3512 Transportul energiei electrice
- 3513 Distribuția energiei electrice
- 3514 Comercializarea energiei electrice
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3821 Tratarea și eliminarea deșeurilor nepericuloase
- 3831 Demontarea (dezasamblarea) mașinilor și echipamentelor scoase din uz pentru recuperarea materialelor
- 3832 Recuperarea materialelor reciclabile sortate
- 4520 Întreținerea și repararea autovehiculelor
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4677 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4711 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie, în magazine specializate
- 4920 Transporturi de marfă pe calea ferată
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 5229 Alte activități anexe transporturilor
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 5629 Alte servicii de alimentație n.c.a.
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7490 Alte activități profesionale, științifice și tehnice n.c.a.
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
Întrebări frecvente despre VRANCART SA
Care este CUI-ul firmei VRANCART SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei VRANCART SA este 1454846, iar codul de TVA este RO1454846. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J39/239/1991, iar codul EUID este ROONRC.J39/239/1991.
Unde are sediul VRANCART SA?
Sediul social al firmei VRANCART SA este în Str. ECATERINA TEODOROIU, Municipiul Adjud, Vrancea, județul Vrancea, cod poștal 625100, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are VRANCART SA?
Activitatea principală a firmei VRANCART SA este „Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton”, cod CAEN 1721. În Registrul Comerțului are autorizate în total 37 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată VRANCART SA?
VRANCART SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 februarie 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma VRANCART SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0237 *** 800). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are VRANCART SA?
În 2025, VRANCART SA a raportat o cifră de afaceri de 329 mil lei și o pierdere netă de 48,1 mil lei, cu 698 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este VRANCART SA plătitoare de TVA?
Da. VRANCART SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 26 septembrie 2026.