VELMI PREST SRL
Str. MĂGURA, Municipiul Focșani, Vrancea
A primit finanțare publică (11 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 58,1 mil lei, profit net 1,6 mil lei, 23 angajați.
Despre VELMI PREST SRL
VELMI PREST SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 23 noiembrie 1994 cu numărul J1994001006396 și codul unic de înregistrare (CUI) 6486989, cu sediul în Focșani, județul Vrancea. Activitatea principală este „Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase” (cod CAEN 4636). Firma are 31 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 58,1 mil lei (-8% față de 2024), un profit net de 1,6 mil lei și 23 angajați (număr mediu). Între 2020 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 54,9 mil lei la 58,1 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 5 decembrie 1994.
Date de identificare
- CUI
- 6486989
- Nr. Registrul Comerțului
- J1994001006396
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 23 noiembrie 1994
- EUID
- ROONRC.J1994001006396
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 05.12.1994
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Vrancea
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 58,1 mil lei
- Profit net
- 1,6 mil lei
- Angajați (medie)
- 23
- Capitaluri proprii
- 5,7 mil lei
- Datorii
- 6,6 mil lei
- Active totale
- 12,4 mil lei
- Marjă netă
- 2,7%
- Cifră / angajat
- 2,5 mil lei
-8% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 54% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 29,1 mil | 32,5 mil | 42,8 mil | 53,5 mil | 54,9 mil | 62,2 mil | 62,2 mil | 62,8 mil | 58,1 mil |
| Venituri totale | 29,1 mil | 32,5 mil | 42,8 mil | 53,9 mil | 55,5 mil | 62,9 mil | 62,8 mil | 63,4 mil | 58,7 mil |
| Cheltuieli totale | 29 mil | 32,3 mil | 42,6 mil | 53,3 mil | 54,4 mil | 62,4 mil | 60,4 mil | 61,5 mil | 56,8 mil |
| Profit / pierdere brută | 125 mii | 199 mii | 237 mii | 623 mii | 1,1 mil | 508 mii | 2,4 mil | 1,9 mil | 1,8 mil |
| Profit / pierdere netă | 105 mii | 161 mii | 216 mii | 534 mii | 985 mii | 427 mii | 2 mil | 1,6 mil | 1,6 mil |
| Număr mediu de angajați | 30 | 29 | — | 35 | 34 | 31 | 30 | 27 | 23 |
| Active imobilizate | 251 mii | 474 mii | 887 mii | 569 mii | 634 mii | 400 mii | 738 mii | 4,4 mil | 4,5 mil |
| Active circulante | 3,3 mil | 3,6 mil | 4,6 mil | 7,2 mil | 9 mil | 11,3 mil | 12,9 mil | 12,8 mil | 7,9 mil |
| din care stocuri | 2,9 mil | 3,1 mil | 3,8 mil | 4,6 mil | 4,6 mil | 3,6 mil | 3,3 mil | 2 mil | 2,1 mil |
| creanțe | 912 mii | 631 mii | 380 mii | 372 mii | 226 mii | 451 mii | 449 mii | 353 mii | 362 mii |
| casa și conturi la bănci | -496 mii | -177 mii | 447 mii | 2,2 mil | 4,2 mil | 7,2 mil | 9,1 mil | 10,4 mil | 5,4 mil |
| Cheltuieli în avans | 18 mii | 18 mii | 18 mii | 18 mii | 18 mii | — | 53 mii | 54 mii | — |
| Datorii | 2,2 mil | 2,6 mil | 3,8 mil | 5,6 mil | 6,6 mil | 7,4 mil | 7,7 mil | 11,9 mil | 6,6 mil |
| Capitaluri proprii | 1,3 mil | 1,5 mil | 1,7 mil | 2,2 mil | 3,1 mil | 4,2 mil | 5,9 mil | 5,3 mil | 5,7 mil |
| din care capital subscris vărsat | 55 mii | 55 mii | 55 mii | 55 mii | 55 mii | 55 mii | 55 mii | 55 mii | 55 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 10 în județul Vrancea și locul 14 din 306 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4636 – Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase.
Firme similare din județul Vrancea
- LORENA PROD COM SRL · Focșani21,7 mil lei · 0 ang.
- EMCOS COM SRL · Focșani20 mil lei · 23 ang.
- DULCOFRUCT SRL · Goleștii De Sus (com. Cotești)15,7 mil lei · 17 ang.
- DALEX DOC SRL · Golești4,1 mil lei · 12 ang.
- CARMEX SERVCOM SRL · Focșani2,5 mil lei · 4 ang.
- MONDAN SERV SRL · Focșani2,2 mil lei · 1 ang.
- MEGA STAR COMPROD SRL · Focșani2,2 mil lei · 2 ang.
- TEHNO PLUS EXIM SRL · Focșani1,5 mil lei · 3 ang.
Dosare în instanță
5 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 4890/231/202620.03.2026
confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Judecătoria Focsani · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată
- 19700/231/202503.10.2025
alte cereri anulare B.O.
Judecătoria Focsani · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 15888/300/202505.06.2025
cerere de valoare redusă
Judecătoria Sectorul 2 Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 2524/231/202414.02.2024
plângere contravenţională R24/0080300/17.01.2024
Judecătoria Focsani · Fond · Civil · calitate: Petent
- 1540/231/202401.02.2024
pretenţii
Judecătoria Focsani · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 06.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4636 – Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
- 4634 Comerț cu ridicata al băuturilor
- 4636 Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 4638 Comerț cu ridicata specializat al altor alimente
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4689 Comerț cu ridicata specializat al altor produse n.c.a.
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
Întrebări frecvente despre VELMI PREST SRL
Care este CUI-ul firmei VELMI PREST SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei VELMI PREST SRL este 6486989, iar codul de TVA este RO6486989. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1994001006396, iar codul EUID este ROONRC.J1994001006396.
Unde are sediul VELMI PREST SRL?
Sediul social al firmei VELMI PREST SRL este în Str. MĂGURA, Municipiul Focșani, Vrancea, județul Vrancea, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are VELMI PREST SRL?
Activitatea principală a firmei VELMI PREST SRL este „Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase”, cod CAEN 4636. În Registrul Comerțului are autorizate în total 14 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată VELMI PREST SRL?
VELMI PREST SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 23 noiembrie 1994, deci are 31 ani de activitate.
Cum pot contacta firma VELMI PREST SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0237 *** 537). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are VELMI PREST SRL?
În 2025, VELMI PREST SRL a raportat o cifră de afaceri de 58,1 mil lei și un profit net de 1,6 mil lei, cu 23 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este VELMI PREST SRL plătitoare de TVA?
Da. VELMI PREST SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 5 decembrie 1994. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.