URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL
TEILOR, et. P, Municipiul Alba Iulia, Alba
A primit finanțare publică (5 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 53,9 mil lei, profit net 10,1 mil lei, 63 angajați.
Despre URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL
URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 iunie 2013 cu numărul J2013000350019 și codul unic de înregistrare (CUI) 25693247, cu sediul în Alba Iulia, județul Alba. Activitatea principală este „Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale” (cod CAEN 4100). Firma are 13 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 53,9 mil lei (+100% față de 2024), un profit net de 10,1 mil lei și 63 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 18,9 mil lei la 53,9 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 7 noiembrie 2013.
Date de identificare
- CUI
- 25693247
- Nr. Registrul Comerțului
- J2013000350019
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 05 iunie 2013
- EUID
- ROONRC.J2013000350019
- Cod poștal
- 510112
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 07.11.2013
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Alba
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 53,9 mil lei
- Profit net
- 10,1 mil lei
- Angajați (medie)
- 63
- Capitaluri proprii
- 11,4 mil lei
- Datorii
- 15,7 mil lei
- Active totale
- 29,4 mil lei
- Marjă netă
- 18,8%
- Cifră / angajat
- 855 mii lei
+100% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 53% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 14,6 mil | 8,8 mil | 7,5 mil | 5,5 mil | 15,5 mil | 18,9 mil | 17,3 mil | 22 mil | 26,9 mil | 53,9 mil |
| Venituri totale | 14,6 mil | 10,4 mil | 8,6 mil | 5,9 mil | 15 mil | 19,2 mil | 18,5 mil | 20,7 mil | 28,6 mil | 54 mil |
| Cheltuieli totale | 14,3 mil | 8,9 mil | 8,5 mil | 5,8 mil | 13,7 mil | 15,9 mil | 15,9 mil | 17,4 mil | 26,2 mil | 42,8 mil |
| Profit / pierdere brută | 338 mii | 1,6 mil | 77 mii | 136 mii | 1,3 mil | 3,3 mil | 2,5 mil | 3,4 mil | 2,5 mil | 11,2 mil |
| Profit / pierdere netă | 293 mii | 1,4 mil | 62 mii | 111 mii | 1,1 mil | 2,9 mil | 2,2 mil | 2,9 mil | 2,2 mil | 10,1 mil |
| Număr mediu de angajați | 5 | 17 | 19 | 24 | 30 | 32 | 32 | 38 | 48 | 63 |
| Active imobilizate | 605 mii | 596 mii | 432 mii | 388 mii | 548 mii | 1,8 mil | 2,2 mil | 2,1 mil | 3 mil | 6,3 mil |
| Active circulante | 2,8 mil | 3,9 mil | 3,2 mil | 4 mil | 4,5 mil | 7 mil | 5,1 mil | 9,8 mil | 10,6 mil | 23,2 mil |
| din care stocuri | 251 mii | 102 mii | 1,3 mil | 2,2 mil | 1,4 mil | 3,2 mil | 3,3 mil | 1,5 mil | 3,4 mil | 7,5 mil |
| creanțe | 2,6 mil | 3,5 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | 3 mil | 3,7 mil | 1,7 mil | 8 mil | 7,2 mil | 15,7 mil |
| casa și conturi la bănci | 42 mii | 236 mii | 133 | 49 mii | 100 mii | 116 mii | 86 mii | 300 mii | 4.438 | 11 mii |
| Cheltuieli în avans | 7.787 | 2.932 | 2.652 | 4.622 | 1.928 | — | — | — | — | — |
| Datorii | 3,1 mil | 3 mil | 2,9 mil | 3,6 mil | 3,4 mil | 5,7 mil | 3,9 mil | 8,2 mil | 10,6 mil | 15,7 mil |
| Venituri în avans | — | — | — | — | — | 7.344 | 5.469 | 3.594 | 1.719 | 2,4 mil |
| Capitaluri proprii | 395 mii | 1,5 mil | 731 mii | 821 mii | 1,6 mil | 3,2 mil | 3,4 mil | 3,7 mil | 3 mil | 11,4 mil |
| din care capital subscris vărsat | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 110 mii | 110 mii | 110 mii | 510 mii | 510 mii | 510 mii | 510 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 3 din 322 în județul Alba și locul 248 din 19.578 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4100 – Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale.
Firme similare din județul Alba
- TOBIMAR CONSTRUCT SRL · Drâmbar (com. Ciugud)72 mil lei · 133 ang.
- COMA CONSTRUCT SRL · Sebeș44,7 mil lei · 20 ang.
- POMPONIO S.R.L. · Vințu De Jos43,8 mil lei · 45 ang.
- DEKA STRUCTURI SRL · Drâmbar (com. Ciugud)38,7 mil lei · 38 ang.
- MIVO EXPERT CONSTRUCT SRL · Săsciori38,1 mil lei · 77 ang.
- URS CONSTRUCT ALBA SRL · Alba Iulia25,7 mil lei · 50 ang.
- LAMACOS CONSTRUCT SRL · Alba Iulia23,5 mil lei · 47 ang.
- ARIA CONSTRUCT SRL · Abrud22,1 mil lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 24 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 9592/176/202608.10.2026
anulare proces verbal de contravenţie PHDX NR. 382593
Judecătoria Albaiulia · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 570/33/2026/a108.07.2026
Alte cereri în materia achiziţiilor publice cerere de restituire cautiune
Curtea de Apel Cluj · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 568/33/202619.05.2026
Plângere împotriva deciziei CNSC Decizia CNSC nr. 1334/C8/1218 din data de 28.04.2026
Curtea de Apel Cluj · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 570/33/202619.05.2026
Plângere împotriva deciziei CNSC Decizia CNSC nr. 1334/C8/1218 din data de 28.04.2026
Curtea de Apel Cluj · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 856/176/202605.02.2026
anulare proces verbal de contravenţie Pv. seria B nr. 0019046
Judecătoria Albaiulia · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 7721/176/2024/a1.423.10.2025
abţinere
Tribunalul Alba · Contestaţie(NCPP) · Penal · calitate: Parte civilă
- 7721/176/2024/a1.322.10.2025
abţinere
Tribunalul Alba · Contestaţie(NCPP) · Penal · calitate: Parte civilă
- 391/43/202514.10.2025
Plângere împotriva deciziei CNSC - Decizia C.N.S.C. nr. 2858/C7/2499/2732 din 25.09.2025
Curtea de Apel Targumures · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 7721/176/2024/a1.226.06.2025
abţinere
Tribunalul Alba · Contestaţie(NCPP) · Penal · calitate: Parte civilă
- 7721/176/2024/a1.130.05.2025
abţinere
Tribunalul Alba · Contestaţie(NCPP) · Penal · calitate: Parte civilă
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 13.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4100 – Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 8122 Activități specializate de curățenie
Întrebări frecvente despre URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL
Care este CUI-ul firmei URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL este 25693247, iar codul de TVA este RO25693247. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2013000350019, iar codul EUID este ROONRC.J2013000350019.
Unde are sediul URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL?
Sediul social al firmei URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL este în TEILOR, et. P, Municipiul Alba Iulia, Alba, județul Alba, cod poștal 510112, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL?
Activitatea principală a firmei URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL este „Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale”, cod CAEN 4100. În Registrul Comerțului are autorizate în total 34 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL?
URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 iunie 2013, deci are 13 ani de activitate.
Cum pot contacta firma URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL?
Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Alba Iulia sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.
Ce cifră de afaceri are URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL?
În 2025, URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL a raportat o cifră de afaceri de 53,9 mil lei și un profit net de 10,1 mil lei, cu 63 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL plătitoare de TVA?
Da. URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 7 noiembrie 2013. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.
Explorează
- Firme din Alba Iulia
- Firme cu CAEN 4100 din județul Alba
- CAEN 4100 – Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- Top firme din județul Alba
- Top firme cu CAEN 4100
- Firme noi din județul Alba
- Beneficiari de fonduri din județul Alba
- Compară URBAN CONSTRUCT TRANSILVANIA SRL cu alte firme