TRANSILANA SA
Str. FABRICILOR, Loc. Ghimbav, Oraș Ghimbav, Brașov
A primit finanțare publică (2 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 22 mil lei, profit net 9.426 lei, 126 angajați.
Despre TRANSILANA SA
TRANSILANA SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 31 ianuarie 1991 cu numărul J1991000015088 și codul unic de înregistrare (CUI) 1132417, cu sediul în Ghimbav, județul Brașov. Activitatea principală este „Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile” (cod CAEN 1310). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 22 mil lei (-16% față de 2024), un profit net de 9.426 lei și 126 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 30,2 mil lei la 22 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 1132417
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991000015088
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 31 ianuarie 1991
- EUID
- ROONRC.J1991000015088
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Braşov
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 22 mil lei
- Profit net
- 9.426 lei
- Angajați (medie)
- 126
- Capitaluri proprii
- 8,2 mil lei
- Datorii
- 16 mil lei
- Active totale
- 24,4 mil lei
- Marjă netă
- 0%
- Cifră / angajat
- 175 mii lei
-16% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 66% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 28,2 mil | 28,2 mil | 32,3 mil | 33,1 mil | 21,4 mil | 30,2 mil | 34,1 mil | 34,5 mil | 26,3 mil | 22 mil |
| Venituri totale | 28,9 mil | 29,3 mil | 33,7 mil | 33 mil | 22,6 mil | 29,9 mil | 35,8 mil | 33,3 mil | 28,4 mil | 25,3 mil |
| Cheltuieli totale | 28,8 mil | 29,2 mil | 33,5 mil | 32,8 mil | 22,4 mil | 29,7 mil | 35,5 mil | 33,2 mil | 28,2 mil | 25,3 mil |
| Profit / pierdere brută | 120 mii | 119 mii | 232 mii | 147 mii | 157 mii | 262 mii | 308 mii | 154 mii | 160 mii | 33 mii |
| Profit / pierdere netă | 100 mii | 101 mii | 199 mii | 122 mii | 132 mii | 222 mii | 257 mii | 121 mii | 118 mii | 9.426 |
| Număr mediu de angajați | — | 148 | 140 | 132 | 131 | 127 | 130 | 137 | 133 | 126 |
| Active imobilizate | 9,8 mil | 11,6 mil | 13,6 mil | 12,8 mil | 11,5 mil | 10,3 mil | 9,3 mil | 9,5 mil | 8,6 mil | 7,2 mil |
| Active circulante | 13 mil | 14,9 mil | 19,5 mil | 17,8 mil | 15,9 mil | 16,1 mil | 18,4 mil | 14,7 mil | 16,3 mil | 17,2 mil |
| din care stocuri | 8,2 mil | 9,5 mil | 10,1 mil | 10,1 mil | 9,8 mil | 9,8 mil | 10,8 mil | 8,3 mil | 9,6 mil | 13 mil |
| creanțe | 4 mil | 4,8 mil | 8,9 mil | 7,2 mil | 5,7 mil | 5,5 mil | 6 mil | 5,7 mil | 5 mil | 3,9 mil |
| casa și conturi la bănci | 742 mii | 544 mii | 509 mii | 514 mii | 389 mii | 837 mii | 1,5 mil | 757 mii | 1,6 mil | 253 mii |
| Datorii | 15,1 mil | 18,8 mil | 25,4 mil | 22,8 mil | 19,6 mil | 18,3 mil | 19,5 mil | 15,9 mil | 16,5 mil | 16 mil |
| Venituri în avans | 685 mii | 558 mii | 431 mii | 365 mii | 320 mii | 275 mii | 231 mii | 206 mii | 157 mii | 109 mii |
| Provizioane | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii | 13 mii |
| Capitaluri proprii | 7 mil | 7,1 mil | 7,3 mil | 7,4 mil | 7,5 mil | 7,7 mil | 8 mil | 8,1 mil | 8,2 mil | 8,2 mil |
| din care capital subscris vărsat | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 2 din 2 în județul Brașov și locul 14 din 41 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1310 – Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile.
Firme similare din județul Brașov
- AMANN ROMANIA SRL · Hărman145 mil lei · 327 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 13 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 3930/62/202506.10.2026
anulare act
Curtea de Apel Brasov · Apel · Litigii de muncă · calitate: Apelant Reclamant
- 5639/105/2008/a1025.06.2026
contestaţie
Curtea de Apel Ploiesti · Recurs · Faliment · calitate: Intimat Creditor
- 7952/197/201704.06.2026
obligaţie de a face
Tribunalul Brasov · Apel · Civil · calitate: Apelant
- 4708/62/2025/a216.04.2026
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar CONTESTAŢIE RAPORT
Tribunalul Brasov · Fond · Faliment · calitate: Contestator
- 4708/62/2025/a106.04.2026
contestaţie creanţe
Tribunalul Brasov · Fond · Faliment · calitate: Contestator
- 4790/62/202518.12.2025
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Tribunalul Brasov · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 4708/62/202515.12.2025
deschiderea procedurii la cererea debitorului
Tribunalul Brasov · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 3930/62/202520.10.2025
anulare act
Tribunalul Brasov · Fond · Litigii de muncă · calitate: Reclamant
- 5639/105/2008/a906.02.2025
contestare raport şi plan de distribuire sume
Curtea de Apel Ploiesti · Recurs · Faliment · calitate: Intimat Creditor
- 754/197/2005*28.11.2024
prestaţie tabulară
Tribunalul Brasov · Recurs · Civil · calitate: Apelant Pârât
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 14.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 1310 – Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile
- 1310 Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile
- 1396 Fabricarea de articole tehnice și industriale din textile
- 1399 Fabricarea altor articole textile n.c.a.
- 1421 Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte
- 1429 Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte și accesorii n.c.a.
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 3530 Furnizarea de abur și aer condiționat
- 3600 Captarea, tratarea și distribuția apei
- 3700 Colectarea și epurarea apelor uzate
- 4616 Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4641 Comerț cu ridicata al produselor textile
- 4642 Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre TRANSILANA SA
Care este CUI-ul firmei TRANSILANA SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei TRANSILANA SA este 1132417, iar codul de TVA este RO1132417. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991000015088, iar codul EUID este ROONRC.J1991000015088.
Unde are sediul TRANSILANA SA?
Sediul social al firmei TRANSILANA SA este în Str. FABRICILOR, Loc. Ghimbav, Oraș Ghimbav, Brașov, județul Brașov, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are TRANSILANA SA?
Activitatea principală a firmei TRANSILANA SA este „Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile”, cod CAEN 1310. În Registrul Comerțului are autorizate în total 20 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată TRANSILANA SA?
TRANSILANA SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 31 ianuarie 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma TRANSILANA SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0268 *** 421). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are TRANSILANA SA?
În 2025, TRANSILANA SA a raportat o cifră de afaceri de 22 mil lei și un profit net de 9.426 lei, cu 126 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este TRANSILANA SA plătitoare de TVA?
Da. TRANSILANA SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.