Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA15 ani pe piață

SPANIS VALCRIS SRL

CUI 27581487J06/394/2010

GHINZII, Municipiul Bistrița, Bistrița-Năsăud

În 2025: cifra de afaceri 118 mii lei, pierdere netă 44 mii lei.

Despre SPANIS VALCRIS SRL

SPANIS VALCRIS SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 20 octombrie 2010 cu numărul J06/394/2010 și codul unic de înregistrare (CUI) 27581487, cu sediul în Bistrița, județul Bistrița-Năsăud. Activitatea principală este „Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale” (cod CAEN 4120). Firma are 15 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 118 mii lei (-38% față de 2024), o pierdere netă de 44 mii lei. Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 1,3 mil lei la 118 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 21 octombrie 2010.

Date de identificare

CUI
27581487
Nr. Registrul Comerțului
J06/394/2010
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
20 octombrie 2010
EUID
ROONRC.J06/394/2010
Cod poștal
420020

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 21.10.2010

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Neînscris
Actualizat
03.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bistriţa-Năsăud

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
118 mii lei

-38% față de 2024

Pierdere netă
44 mii lei
Angajați (medie)
—
Capitaluri proprii
-827 mii lei
Datorii
3,5 mil lei
Active totale
2,7 mil lei
Marjă netă
-37,7%
Risc crescut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii negative; pierdere în ultimii doi ani; datorii mai mari decât activele (131%); cifra de afaceri a scăzut cu 38% față de 2024. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
-1 mil01 mil2 mil2016: cifra de afaceri 4.935 lei; pierdere netă 174.664 lei20162017: cifra de afaceri 122.201 lei; profit net 234.376 lei20172018: cifra de afaceri 16.758 lei; pierdere netă 184.095 lei20182019: cifra de afaceri 761.949 lei; profit net 56.065 lei20192020: cifra de afaceri 1.986.173 lei; profit net 219.150 lei20202021: cifra de afaceri 1.257.794 lei; pierdere netă 30.204 lei20212022: cifra de afaceri 196.308 lei; pierdere netă 108.398 lei20222023: cifra de afaceri 456.798 lei; profit net 2.067 lei20232024: cifra de afaceri 191.722 lei; pierdere netă 28.619 lei20242025: cifra de afaceri 118.069 lei; pierdere netă 44.476 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă4.935122 mii17 mii762 mii2 mil1,3 mil196 mii457 mii192 mii118 mii
Venituri totale4.982472 mii37 mii762 mii2,1 mil1,3 mil199 mii459 mii192 mii177 mii
Cheltuieli totale180 mii224 mii220 mii699 mii1,8 mil1,3 mil305 mii453 mii219 mii221 mii
Profit / pierdere brută-175 mii247 mii-183 mii64 mii236 mii-18 mii-106 mii6.216-28 mii-44 mii
Profit / pierdere netă-175 mii234 mii-184 mii56 mii219 mii-30 mii-108 mii2.067-29 mii-44 mii
Număr mediu de angajați111112321—
Active imobilizate412 mii715 mii1,3 mil1,6 mil2 mil2 mil1,9 mil2,5 mil2,4 mil2,3 mil
Active circulante36 mii36 mii691 mii2,2 mil2,4 mil2,2 mil1,1 mil430 mii323 mii339 mii
din care stocuri——635 mii1,5 mil503 mii377 mii317 mii107 mii65 mii77 mii
creanțe31 mii28 mii47 mii756 mii1,9 mil1,8 mil295 mii273 mii223 mii217 mii
casa și conturi la bănci5.2217.5658.6734.7876.3309.947512 mii50 mii35 mii45 mii
Cheltuieli în avans——3783785.5595.559————
Datorii1,5 mil1,6 mil2,9 mil4,6 mil5 mil4,8 mil3,8 mil3,7 mil3,5 mil3,5 mil
Venituri în avans———6.4166.4166.4166.4176.4179.73311 mii
Capitaluri proprii-1 mil-804 mii-893 mii-837 mii-617 mii-648 mii-756 mii-754 mii-783 mii-827 mii
din care capital subscris vărsat10 mii14 mii14 mii14 mii14 mii14 mii14 mii14 mii14 mii14 mii

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 275 din 439 în județul Bistrița-Năsăud și locul 10.435 din 16.155 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4120 – Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale.

Firme similare din județul Bistrița-Năsăud

Dosare în instanță

1 dosar înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 530/112/202606.04.2026

    anulare act emis de autorităţi publice locale certificat de urbanism nr. 2124/30.12.2025

    Tribunalul Bistritanasaud · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 14.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 4120 – Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

  • 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
  • 4120 Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
  • 4211 Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor
  • 4212 Lucrări de construcții a căilor ferate de suprafață și subterane
  • 4213 Construcția de poduri și tuneluri
  • 4221 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide
  • 4222 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
  • 4291 Construcții hidrotehnice
  • 4299 Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a
  • 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
  • 4312 Lucrări de pregătire a terenului
  • 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
  • 4321 Lucrări de instalații electrice
  • 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
  • 4329 Alte lucrări de instalații pentru construcții
  • 4331 Lucrări de ipsoserie
  • 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
  • 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
  • 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
  • 4339 Alte lucrări de finisare
  • 4391 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
  • 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 6810 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
  • 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • 6831 Agenții imobiliare
  • 6832 Administrarea imobilelor pe bază de comision sau contract
  • 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
  • 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
  • 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții

Întrebări frecvente despre SPANIS VALCRIS SRL

Care este CUI-ul firmei SPANIS VALCRIS SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei SPANIS VALCRIS SRL este 27581487, iar codul de TVA este RO27581487. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J06/394/2010, iar codul EUID este ROONRC.J06/394/2010.

Unde are sediul SPANIS VALCRIS SRL?

Sediul social al firmei SPANIS VALCRIS SRL este în GHINZII, Municipiul Bistrița, Bistrița-Năsăud, județul Bistrița-Năsăud, cod poștal 420020, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are SPANIS VALCRIS SRL?

Activitatea principală a firmei SPANIS VALCRIS SRL este „Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale”, cod CAEN 4120. În Registrul Comerțului are autorizate în total 30 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată SPANIS VALCRIS SRL?

SPANIS VALCRIS SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 20 octombrie 2010, deci are 15 ani de activitate.

Cum pot contacta firma SPANIS VALCRIS SRL?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0756 *** 682). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are SPANIS VALCRIS SRL?

În 2025, SPANIS VALCRIS SRL a raportat o cifră de afaceri de 118 mii lei și o pierdere netă de 44 mii lei, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este SPANIS VALCRIS SRL plătitoare de TVA?

Da. SPANIS VALCRIS SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 21 octombrie 2010. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.

Explorează