SLAVYA CONSTRUCT SRL
SF. ILIE, Loc. Turceni, Oraș Turceni, Gorj
În 2025: cifra de afaceri 4,3 mil lei, profit net 317 mii lei, 8 angajați.
Despre SLAVYA CONSTRUCT SRL
SLAVYA CONSTRUCT SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 14 august 1996 cu numărul J1996000520185 și codul unic de înregistrare (CUI) 8739654, cu sediul în Turceni, județul Gorj. Activitatea principală este „Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale” (cod CAEN 4100). Firma are 30 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 4,3 mil lei (-29% față de 2024), un profit net de 317 mii lei și 8 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 2 mil lei la 4,3 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 octombrie 1996.
Date de identificare
- CUI
- 8739654
- Nr. Registrul Comerțului
- J1996000520185
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 14 august 1996
- EUID
- ROONRC.J1996000520185
- Cod poștal
- 217520
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 01.10.1996
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Rovinari
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 4,3 mil lei
- Profit net
- 317 mii lei
- Angajați (medie)
- 8
- Capitaluri proprii
- 1,8 mil lei
- Datorii
- 1,5 mil lei
- Active totale
- 3,3 mil lei
- Marjă netă
- 7,3%
- Cifră / angajat
- 542 mii lei
-29% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 46% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 1,3 mil | 980 mii | 3,1 mil | 3,2 mil | 6,8 mil | 2 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 6,1 mil | 4,3 mil |
| Venituri totale | 2,2 mil | 1,5 mil | 3 mil | 3,1 mil | 6,6 mil | 2,6 mil | 3,3 mil | 2,1 mil | 5,3 mil | 4,3 mil |
| Cheltuieli totale | 1,9 mil | 1,5 mil | 2,8 mil | 3 mil | 4,6 mil | 2,5 mil | 3,1 mil | 1,8 mil | 4,5 mil | 4 mil |
| Profit / pierdere brută | 292 mii | 40 mii | 174 mii | 154 mii | 2 mil | 84 mii | 205 mii | 246 mii | 755 mii | 386 mii |
| Profit / pierdere netă | 243 mii | 30 mii | 143 mii | 122 mii | 1,6 mil | 48 mii | 180 mii | 193 mii | 632 mii | 317 mii |
| Număr mediu de angajați | 12 | 12 | 16 | 17 | 18 | 19 | 14 | 13 | 17 | 8 |
| Active imobilizate | 2,3 mil | 2 mil | 1,7 mil | 1,8 mil | 102 mii | 234 mii | 169 mii | 217 mii | 172 mii | 79 mii |
| Active circulante | 1,9 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 3,3 mil | 6,1 mil | 3,5 mil | 3 mil | 3,2 mil | 4,4 mil | 3,2 mil |
| din care stocuri | — | 539 mii | 504 mii | 575 mii | — | 1,3 mil | 1,4 mil | 1 mil | 501 mii | 249 mii |
| creanțe | 1,8 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | 2,1 mil | 2,8 mil | 1,9 mil | 1,1 mil | 1,9 mil | 3,7 mil | 2,4 mil |
| casa și conturi la bănci | 48 mii | 62 mii | 130 mii | 599 mii | 3,3 mil | 278 mii | 538 mii | 298 mii | 194 mii | 571 mii |
| Datorii | 1,4 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 2,4 mil | 3,6 mil | 2,1 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 2,6 mil | 1,5 mil |
| Capitaluri proprii | 2,8 mil | 2,6 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,6 mil | 1,6 mil | 1,3 mil | 1,5 mil | 2,1 mil | 1,8 mil |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 23 din 279 în județul Gorj și locul 2.441 din 19.566 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4100 – Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale.
Firme similare din județul Gorj
- ORNIS PROD SRL · Târgu Jiu5,2 mil lei · 20 ang.
- ABRUD SRL · Sat Topești, Oraș Tismana4,8 mil lei · 10 ang.
- STINJENELUL SRL · Tismana4,4 mil lei · 11 ang.
- DANRUCRIS REZIST SRL · Turceni4,2 mil lei · 25 ang.
- MONOLIT BUILDSTRUCT 1990 S.R.L. · Târgu Jiu4,1 mil lei · 0 ang.
- LEXSERCON 2010 SRL · Izvoarele (com. Plopsoru)3,9 mil lei · 20 ang.
- BKLBROCOMP S.R.L. · Radosi (com. Crasna)3,9 mil lei · 13 ang.
- NEDOMAG LOGISTIC S.R.L. · Târgu Jiu3,7 mil lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 22 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 4507/95/202628.07.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Gorj · Contestaţie în anulare - Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Contestator
- 3594/95/202618.06.2026
litigiu privind achiziţiile publice
Tribunalul Gorj · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 703/274/202615.06.2026
plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)
Judecătoria Orsova · Fond · Penal · calitate: Petent
- 4914/318/202524.04.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Gorj · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant Petent
- 138/54/202627.01.2026
Plângere împotriva deciziei CNSC decizie CNSC 3891/C8/4724/22.12.2025
Curtea de Apel Craiova · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 143/101/202622.01.2026
Litigiu privind achiziţiile publice – Executare contract
Tribunalul Mehedinti · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Pârât
- 1006/274/202507.10.2025
plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)
Judecătoria Orsova · Fond · Penal · calitate: Petent
- 996/54/202520.08.2025
litigiu privind achiziţiile publice
Curtea de Apel Craiova · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 634/115/202522.07.2025
litigiu privind achiziţiile publice
Curtea de Apel Timisoara · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant parat
- 5325/318/201922.05.2025
revendicare imobiliară
Curtea de Apel Craiova · Recurs · Civil · calitate: Recurent PÂRÂT
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4100 – Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 0121 Cultivarea strugurilor
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0230 Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 0510 Extracția cărbunelui superior (PCS=>23865 kJ/kg)
- 0520 Extracția cărbunelui inferior (PCS<23865 kJ/kg)
- 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
- 0891 Extracția mineralelor pentru industria chimică și a îngrășămintelor naturale
- 0893 Extracția sării
- 0899 Alte activități extractive n.c.a.
- 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor
- 1920 Fabricarea produselor obținute din prelucrarea țițeiului
- 2332 Fabricarea cărămizilor, țiglelor și altor produse pentru construcții, din argilă arsă
- 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
- 2366 Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos
- 2370 Tăierea, fasonarea și finisarea pietrei
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3812 Colectarea deșeurilor periculoase
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 3822 Producția de energie (electrică sau termică) prin tratarea deșeurilor (inclusiv prin incinerare)
- 3823 Alte activități de tratare a deșeurilor
- 3831 Incinerarea deșeurilor fără producție de energie
- 3833 Alte activități de eliminare a deșeurilor
- 3900 Activități și servicii de decontaminare
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4681 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 5510 Hoteluri și alte facilități de cazare similare
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5530 Parcuri pentru rulote, campinguri și tabere
- 5540 Intermedieri pentru servicii de cazare
- 5590 Alte servicii de cazare
- 5611 Restaurante
- 5612 Activități ale unităților mobile de alimentație
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 5622 Alte servicii de alimentație n.c.a.
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 5640 Intermedieri pentru servicii de alimentație și de servire a băuturilor
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7722 Activități de închiriere și leasing cu alte bunuri personale și gospodărești n.c.a.
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 7911 Activități ale agențiilor turistice
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Întrebări frecvente despre SLAVYA CONSTRUCT SRL
Care este CUI-ul firmei SLAVYA CONSTRUCT SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei SLAVYA CONSTRUCT SRL este 8739654, iar codul de TVA este RO8739654. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1996000520185, iar codul EUID este ROONRC.J1996000520185.
Unde are sediul SLAVYA CONSTRUCT SRL?
Sediul social al firmei SLAVYA CONSTRUCT SRL este în SF. ILIE, Loc. Turceni, Oraș Turceni, Gorj, județul Gorj, cod poștal 217520, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are SLAVYA CONSTRUCT SRL?
Activitatea principală a firmei SLAVYA CONSTRUCT SRL este „Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale”, cod CAEN 4100. În Registrul Comerțului are autorizate în total 88 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată SLAVYA CONSTRUCT SRL?
SLAVYA CONSTRUCT SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 14 august 1996, deci are 30 ani de activitate.
Cum pot contacta firma SLAVYA CONSTRUCT SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0723 *** 454). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are SLAVYA CONSTRUCT SRL?
În 2025, SLAVYA CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 4,3 mil lei și un profit net de 317 mii lei, cu 8 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este SLAVYA CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?
Da. SLAVYA CONSTRUCT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 octombrie 1996. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.