SITROM '97 SA
CORNELIU COPOSU, ap. 17, Municipiul Arad, Arad
În 2025: cifra de afaceri 3,5 mil lei, pierdere netă 241 mii lei, 18 angajați.
Despre SITROM '97 SA
SITROM '97 SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 mai 1997 cu numărul J1997000249027 și codul unic de înregistrare (CUI) 9449497, cu sediul în Arad, județul Arad. Activitatea principală este „Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei” (cod CAEN 0811). Firma are 29 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 3,5 mil lei (-40% față de 2024), o pierdere netă de 241 mii lei și 18 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 4,9 mil lei la 3,5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 23 mai 1997.
Date de identificare
- CUI
- 9449497
- Nr. Registrul Comerțului
- J1997000249027
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 12 mai 1997
- EUID
- ROONRC.J1997000249027
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 07.10.2026
din 23.05.1997
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Arad
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 3,5 mil lei
- Pierdere netă
- 241 mii lei
- Angajați (medie)
- 18
- Capitaluri proprii
- 10,2 mil lei
- Datorii
- 332 mii lei
- Active totale
- 10,7 mil lei
- Marjă netă
- -7%
- Cifră / angajat
- 192 mii lei
-40% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în 2025; cifra de afaceri a scăzut cu 40% față de 2024. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 2,8 mil | 2,1 mil | 5 mil | 6,6 mil | 3,8 mil | 4,9 mil | 4,3 mil | 4,2 mil | 5,8 mil | 3,5 mil |
| Venituri totale | 3 mil | 2,7 mil | 4,8 mil | 7 mil | 4 mil | 5,1 mil | 4,7 mil | 4,7 mil | 5,8 mil | 4,2 mil |
| Cheltuieli totale | 2,4 mil | 2,2 mil | 3,8 mil | 5,5 mil | 4,1 mil | 3,8 mil | 4,3 mil | 4,6 mil | 5,3 mil | 4,4 mil |
| Profit / pierdere brută | 605 mii | 496 mii | 1 mil | 1,5 mil | -47 mii | 1,3 mil | 388 mii | 60 mii | 502 mii | -241 mii |
| Profit / pierdere netă | 494 mii | 426 mii | 915 mii | 1,2 mil | -84 mii | 1,1 mil | 334 mii | 53 mii | 401 mii | -241 mii |
| Număr mediu de angajați | 19 | 20 | 25 | 24 | 21 | 22 | 22 | 22 | 21 | 18 |
| Active imobilizate | 10,4 mil | 10,9 mil | 9,3 mil | 10 mil | 9,5 mil | 10,2 mil | 9,8 mil | 10,3 mil | 10,2 mil | 9,3 mil |
| Active circulante | 2,3 mil | 2,2 mil | 2,3 mil | 3,1 mil | 2,7 mil | 2,8 mil | 3,2 mil | 2,4 mil | 2,3 mil | 1,3 mil |
| din care stocuri | 406 mii | 631 mii | 303 mii | 128 mii | 73 mii | 84 mii | 120 mii | 203 mii | 186 mii | 277 mii |
| creanțe | 756 mii | 803 mii | 740 mii | 715 mii | 456 mii | 302 mii | 430 mii | 734 mii | 435 mii | 631 mii |
| casa și conturi la bănci | 1,1 mil | 813 mii | 1,3 mil | 2,3 mil | 1,2 mil | 1,4 mil | 1,6 mil | 473 mii | 688 mii | 399 mii |
| Cheltuieli în avans | 11 mii | 62 mii | 105 mii | 75 mii | 58 mii | 39 mii | 45 mii | 393 mii | 115 mii | 102 mii |
| Datorii | 251 mii | 395 mii | 577 mii | 479 mii | 418 mii | 600 mii | 380 mii | 668 mii | 412 mii | 332 mii |
| Venituri în avans | 5.095 | 1.130 | — | — | — | 7.344 | 5.469 | 3.594 | 1.719 | — |
| Provizioane | 98 mii | 103 mii | 167 mii | 399 mii | 240 mii | 240 mii | 164 mii | 164 mii | 164 mii | 164 mii |
| Capitaluri proprii | 12,3 mil | 12,7 mil | 11 mil | 12,3 mil | 11,6 mil | 12,2 mil | 12,5 mil | 12,3 mil | 12 mil | 10,2 mil |
| din care capital subscris vărsat | 344 mii | 344 mii | 344 mii | 416 mii | 416 mii | 416 mii | 416 mii | 416 mii | 416 mii | 313 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 4 din 7 în județul Arad și locul 90 din 227 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 0811 – Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei.
Firme similare din județul Arad
- DAMALUC SRL · Arad4,1 mil lei · 29 ang.
- CARIERA DUD S.R.L. · Dud (com. Târnova)1,8 mil lei · 4 ang.
- GRANIDOR SRL · Sântana133 mii lei · 0 ang.
- GROSSMAN INDUSTRY S.R.L. · Șiria15 mii lei · 0 ang.
- FLINSTONE TEAM SRL · Arad0 lei · 0 ang.
- CUBITEX MARMI S.R.L. · Mânerău (com. Bocsig)0 lei · 0 ang.
- CASA LUCES SRL · Dieci0 lei · 0 ang.
- EUROMARMI IMPEX SRL · Arad0 lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 14 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 660/108/2023/a1230.09.2026
contestaţie împotriva hotărârii comitetului/adunarii creditorilor
Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 18231/55/202606.08.2026
cerere de valoare redusă
Judecătoria Arad · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 11054/55/202531.07.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Arad · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat
- 660/108/2023/a1014.07.2026
contestare raport şi plan de distribuire sume
Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 327/59/202627.04.2026
anulare acte emise de autorităţile de reglementare
Curtea de Apel Timisoara · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 660/108/2023/a908.04.2026
intrare/trecere faliment la cererea creditorului
Curtea de Apel Timisoara · Apel · Faliment · calitate: Intimat creditor
- 660/108/2023/a931.03.2026
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 2488/108/2009*02.12.2025
închiderea procedurii
Curtea de Apel Timisoara · Recurs · Faliment · calitate: Intimat CREDITOR
- 660/108/2023/a824.06.2025
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar
Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 11054/55/202516.06.2025
plângere contravenţională AVR 0022577/28.05.2025
Judecătoria Arad · Fond · Civil · calitate: Petent
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 0811 – Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre SITROM '97 SA
Care este CUI-ul firmei SITROM '97 SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei SITROM '97 SA este 9449497, iar codul de TVA este RO9449497. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1997000249027, iar codul EUID este ROONRC.J1997000249027.
Unde are sediul SITROM '97 SA?
Sediul social al firmei SITROM '97 SA este în CORNELIU COPOSU, ap. 17, Municipiul Arad, Arad, județul Arad, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are SITROM '97 SA?
Activitatea principală a firmei SITROM '97 SA este „Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei”, cod CAEN 0811. În Registrul Comerțului are autorizate în total 2 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată SITROM '97 SA?
SITROM '97 SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 mai 1997, deci are 29 ani de activitate.
Cum pot contacta firma SITROM '97 SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0257 *** 009). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are SITROM '97 SA?
În 2025, SITROM '97 SA a raportat o cifră de afaceri de 3,5 mil lei și o pierdere netă de 241 mii lei, cu 18 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este SITROM '97 SA plătitoare de TVA?
Da. SITROM '97 SA este înregistrată în scopuri de TVA din 23 mai 1997. Datele au fost verificate la ANAF pe 7 octombrie 2026.