Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA35 ani pe piață

SIMPA SA

CUI 785078J1991000138321

Sos. ALBA IULIA, Municipiul Sibiu, Sibiu

A primit finanțare publică (11 proiecte)

În 2025: cifra de afaceri 60,3 mil lei, profit net 8,8 mil lei, 171 angajați.

Despre SIMPA SA

SIMPA SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 13 februarie 1991 cu numărul J1991000138321 și codul unic de înregistrare (CUI) 785078, cu sediul în Sibiu, județul Sibiu. Activitatea principală este „Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie” (cod CAEN 1071). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 60,3 mil lei (+5% față de 2024), un profit net de 8,8 mil lei și 171 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 106 mil lei la 60,3 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 30 noiembrie 1992.

Date de identificare

CUI
785078
Nr. Registrul Comerțului
J1991000138321
Formă juridică
SA
Data înregistrării
13 februarie 1991
EUID
ROONRC.J1991000138321
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 30.11.1992

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Înscris
Actualizat
04.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Sibiu

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
60,3 mil lei

+5% față de 2024

Profit net
8,8 mil lei
Angajați (medie)
171
Capitaluri proprii
19,2 mil lei
Datorii
18 mil lei
Active totale
38,6 mil lei
Marjă netă
14,6%
Cifră / angajat
353 mii lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 47% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
050 mil100 mil150 mil2016: cifra de afaceri 65.120.631 lei; profit net 5.350.628 lei20162017: cifra de afaceri 77.287.030 lei; profit net 5.803.973 lei20172018: cifra de afaceri 90.014.452 lei; profit net 7.299.101 lei20182019: cifra de afaceri 98.074.558 lei; profit net 8.081.536 lei20192020: cifra de afaceri 94.709.396 lei; profit net 6.366.321 lei20202021: cifra de afaceri 105.974.642 lei; profit net 9.704.713 lei20212022: cifra de afaceri 119.402.144 lei; profit net 13.327.411 lei20222023: cifra de afaceri 54.923.896 lei; profit net 11.531.769 lei20232024: cifra de afaceri 57.230.077 lei; profit net 10.572.705 lei20242025: cifra de afaceri 60.318.244 lei; profit net 8.787.076 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă65,1 mil77,3 mil90 mil98,1 mil94,7 mil106 mil119 mil54,9 mil57,2 mil60,3 mil
Venituri totale84,2 mil99,6 mil117 mil130 mil124 mil142 mil161 mil60,2 mil63 mil66,9 mil
Cheltuieli totale78,1 mil92,9 mil109 mil121 mil117 mil131 mil146 mil47,1 mil50,9 mil56,8 mil
Profit / pierdere brută6,1 mil6,7 mil8,3 mil9,3 mil7 mil10,9 mil15,2 mil13,1 mil12,1 mil10,1 mil
Profit / pierdere netă5,4 mil5,8 mil7,3 mil8,1 mil6,4 mil9,7 mil13,3 mil11,5 mil10,6 mil8,8 mil
Număr mediu de angajați278296336345326331205165170171
Active imobilizate8,3 mil19,1 mil19,6 mil19,4 mil13,6 mil16,5 mil17,3 mil15,6 mil18,9 mil17,6 mil
Active circulante14,7 mil8,5 mil9,1 mil13,4 mil24,2 mil30,2 mil16,9 mil14,3 mil13 mil20,9 mil
din care stocuri2 mil2,3 mil2,4 mil3,1 mil3,6 mil3,5 mil1,3 mil1,3 mil1,8 mil1,8 mil
creanțe405 mii382 mii309 mii338 mii2,7 mil2,5 mil10 mil1,1 mil2,4 mil7,9 mil
casa și conturi la bănci12,3 mil5,8 mil6,4 mil10 mil17,9 mil9,1 mil3,6 mil8 mil2,8 mil3,1 mil
Cheltuieli în avans82 mii201 mii212 mii188 mii415 mii477 mii208 mii134 mii62 mii89 mii
Datorii4,1 mil5,3 mil4,9 mil7,7 mil11,7 mil17 mil11 mil7,2 mil9,8 mil18 mil
Venituri în avans347 mii2,4 mil1,9 mil1,5 mil3,7 mil3,3 mil2,8 mil2,2 mil1,8 mil1,3 mil
Capitaluri proprii18,7 mil20,1 mil22,1 mil23,9 mil22,9 mil26,9 mil20,6 mil20,7 mil20,4 mil19,2 mil
din care capital subscris vărsat875 mii875 mii875 mii875 mii875 mii875 mii875 mii875 mii875 mii875 mii

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 2 din 157 în județul Sibiu și locul 26 din 5.804 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1071 – Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie.

Firme similare din județul Sibiu

Dosare în instanță

6 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 829/99/2013/a1830.06.2026

    înlocuirea administratorului judiciar/lichidatorului

    Tribunalul Iasi · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 10/114/2025/a329.05.2025

    alte cereri cerere de ridicare a suspendării reglemntată de art.75 alin 1, formulată de BRD GROUPE SOCIETE GENERALE SA

    Tribunalul Buzau · Fond · Faliment · calitate: Pârât

  • 10/114/2025/a216.05.2025

    contestaţie formulata de GRAUBUDEN METAL SRL împotriva tabelului preliminar de creanţe, publicat în BPI nr.10026/07.05.2025

    Tribunalul Buzau · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 10/114/202509.01.2025

    deschiderea procedurii la cererea debitorului

    Tribunalul Buzau · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 3956/866/202419.06.2024

    validare poprire

    Judecătoria Pascani · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit

  • 17569/325/202415.05.2024

    cerere de valoare redusă /PÂRÂT NEZO SIMPA CONSTRUCT SRL

    Judecătoria Timisoara · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 10.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 1071 – Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie

  • 1052 Fabricarea înghețatei
  • 1071 Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie
  • 1072 Fabricarea biscuiților și pișcoturilor; fabricarea prăjiturilor și a produselor conservate de patiserie
  • 1082 Fabricarea produselor din cacao, a ciocolatei și a produselor zaharoase
  • 1085 Fabricarea de mâncăruri preparate
  • 1086 Fabricarea preparatelor alimentare omogenizate și alimentelor dietetice
  • 1089 Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.
  • 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
  • 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
  • 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
  • 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
  • 4312 Lucrări de pregătire a terenului
  • 4321 Lucrări de instalații electrice
  • 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
  • 4323 Lucrări de izolații
  • 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
  • 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
  • 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
  • 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
  • 4335 Alte lucrări de finisare
  • 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
  • 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
  • 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
  • 4636 Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase
  • 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
  • 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
  • 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
  • 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
  • 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 5611 Restaurante
  • 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
  • 5622 Alte servicii de alimentație n.c.a.
  • 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
  • 8292 Activități de ambalare
  • 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
  • 4677 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
  • 4781 Comerț cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor și produselor din tutun efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe
  • 4789 Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare

Întrebări frecvente despre SIMPA SA

Care este CUI-ul firmei SIMPA SA?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei SIMPA SA este 785078, iar codul de TVA este RO785078. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991000138321, iar codul EUID este ROONRC.J1991000138321.

Unde are sediul SIMPA SA?

Sediul social al firmei SIMPA SA este în Sos. ALBA IULIA, Municipiul Sibiu, Sibiu, județul Sibiu, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are SIMPA SA?

Activitatea principală a firmei SIMPA SA este „Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie”, cod CAEN 1071. În Registrul Comerțului are autorizate în total 43 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată SIMPA SA?

SIMPA SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 13 februarie 1991, deci are 35 ani de activitate.

Cum pot contacta firma SIMPA SA?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0269 *** 616). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are SIMPA SA?

În 2025, SIMPA SA a raportat o cifră de afaceri de 60,3 mil lei și un profit net de 8,8 mil lei, cu 171 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este SIMPA SA plătitoare de TVA?

Da. SIMPA SA este înregistrată în scopuri de TVA din 30 noiembrie 1992. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.

Explorează