SIGSTRAT SA
Str. UNIRII, Municipiul Sighetu Marmației, Maramureș
A primit finanțare publică (3 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 18,5 mil lei, pierdere netă 3,5 mil lei, 139 angajați.
Despre SIGSTRAT SA
SIGSTRAT SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 ianuarie 1993 cu numărul J1993000013246 și codul unic de înregistrare (CUI) 2954386, cu sediul în Sighetu Marmației, județul Maramureș. Activitatea principală este „Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn” (cod CAEN 1621). Firma are 33 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 18,5 mil lei (-13% față de 2024), o pierdere netă de 3,5 mil lei și 139 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 25,1 mil lei la 18,5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 2954386
- Nr. Registrul Comerțului
- J1993000013246
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 05 ianuarie 1993
- EUID
- ROONRC.J1993000013246
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 03.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Maramureş
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 18,5 mil lei
- Pierdere netă
- 3,5 mil lei
- Angajați (medie)
- 139
- Capitaluri proprii
- 20,3 mil lei
- Datorii
- 1,2 mil lei
- Active totale
- 21,5 mil lei
- Marjă netă
- -18,7%
- Cifră / angajat
- 133 mii lei
-13% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în 2025. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 32,8 mil | 28,8 mil | 27,1 mil | 25,9 mil | 22,9 mil | 25,1 mil | 31,5 mil | 25,3 mil | 21,4 mil | 18,5 mil |
| Venituri totale | 42,3 mil | 34,8 mil | 37,4 mil | 35,4 mil | 32,9 mil | 29,3 mil | 35,7 mil | 30,5 mil | 26 mil | 23,5 mil |
| Cheltuieli totale | 40,2 mil | 34,7 mil | 36,9 mil | 35,3 mil | 29,6 mil | 28,9 mil | 33 mil | 30,1 mil | 25,1 mil | 27 mil |
| Profit / pierdere brută | 2,1 mil | 107 mii | 474 mii | 92 mii | 3,2 mil | 413 mii | 2,7 mil | 388 mii | 907 mii | -3,5 mil |
| Profit / pierdere netă | 1,8 mil | 59 mii | 361 mii | 23 mii | 2,8 mil | 347 mii | 2,3 mil | 326 mii | 767 mii | -3,5 mil |
| Număr mediu de angajați | 427 | 364 | 333 | 320 | 253 | 251 | 226 | 180 | 146 | 139 |
| Active imobilizate | 15,7 mil | 14,3 mil | 13,1 mil | 11,8 mil | 10,8 mil | 9,7 mil | 11,5 mil | 11,9 mil | 11 mil | 10,7 mil |
| Active circulante | 15,4 mil | 14,1 mil | 14,9 mil | 16,5 mil | 18,5 mil | 18,2 mil | 18,1 mil | 16,9 mil | 18,5 mil | 10,8 mil |
| din care stocuri | 8,8 mil | 7,3 mil | 8,2 mil | 9,6 mil | 7,6 mil | 6,8 mil | 6,9 mil | 5,8 mil | 7,3 mil | 6,1 mil |
| creanțe | 5,4 mil | 5,3 mil | 5,6 mil | 5,7 mil | 4,9 mil | 5,2 mil | 4,5 mil | 3,8 mil | 4,5 mil | 2,9 mil |
| casa și conturi la bănci | 1,2 mil | 1,5 mil | 1,1 mil | 1,2 mil | 6 mil | 6,2 mil | 6,7 mil | 7,3 mil | 6,7 mil | 1,7 mil |
| Cheltuieli în avans | 58 mii | 58 mii | 107 mii | 102 mii | 99 mii | 256 mii | 256 mii | 256 mii | 256 mii | — |
| Datorii | 10,8 mil | 8,2 mil | 7,5 mil | 7,8 mil | 5,9 mil | 4,4 mil | 3,8 mil | 2,6 mil | 2,7 mil | 1,2 mil |
| Provizioane | 140 mii | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Capitaluri proprii | 20,2 mil | 20,3 mil | 20,6 mil | 20,7 mil | 23,4 mil | 23,8 mil | 26,1 mil | 26,4 mil | 27,2 mil | 20,3 mil |
| din care capital subscris vărsat | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,3 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 3 în județul Maramureș și locul 13 din 72 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1621 – Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn.
Firme similare din județul Maramureș
- AGRODAP MANUFACTURE S.R.L. · Cicârlău116 mii lei · 1 ang.
- TRANSIMPEX SRL · Ulmeni47 mii lei · 0 ang.
- DAP LIGNUM PROD S.R.L. · Cicârlău0 lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 21 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 3936/100/202407.07.2026
deschiderea procedurii la cererea creditorului
Curtea de Apel Cluj · Apel · Faliment · calitate: Debitor
- 2596/307/202617.06.2026
Somatia europeana de plata
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Creditor
- 2157/307/202512.06.2025
pretenţii
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 1640/307/202508.05.2025
încuviinţarea executării silite
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Debitor
- 859/307/202514.03.2025
opoziţie la somaţie europeană de plată în dos. nr.4146/307/2024
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Creditor
- 19084/182/202419.12.2024
obligaţie de a face
Judecătoria Baiamare · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 3936/100/202429.11.2024
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Tribunalul Maramures · Fond · Faliment · calitate: Debitor
- 4146/307/202430.10.2024
pretenţii
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 3382/307/202410.09.2024
cerere de valoare redusă
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 10545/182/202410.09.2024
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. E-MAIL
Judecătoria Sighetumarmatiei · Fond · Civil · calitate: Debitor
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 11.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 1621 – Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 1520 Fabricarea încălțămintei
- 1611 Tăierea și rindeluirea lemnului
- 1612 Prelucrarea și finisarea lemnului
- 1621 Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn
- 1622 Fabricarea parchetului asamblat în panouri
- 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
- 1624 Fabricarea ambalajelor din lemn
- 1625 Fabricarea de uși și ferestre din lemn
- 1626 Fabricarea de combustibili solizi din biomasă vegetală
- 1627 Finisarea articolelor din lemn
- 1628 Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite
- 1725 Fabricarea altor articole din hârtie și carton n.c.a.
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 2522 Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
- 2790 Fabricarea altor echipamente electrice
- 2823 Fabricarea mașinilor și echipamentelor de birou (exceptând fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice)
- 2824 Fabricarea mașinilor-unelte portabile acționate electric
- 2841 Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului
- 2842 Fabricarea altor mașini-unelte n.c.a.
- 2932 Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 3100 Fabricarea de mobilă
- 3230 Fabricarea articolelor pentru sport
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 3514 Distribuția energiei electrice
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 3516 Depozitarea energiei electrice
- 3524 Depozitarea gazelor, ca parte a serviciilor de furnizare
- 3540 Activități ale agenților și brokerilor din domeniul energiei electrice și a gazelor naturale
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4616 Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
Întrebări frecvente despre SIGSTRAT SA
Care este CUI-ul firmei SIGSTRAT SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei SIGSTRAT SA este 2954386, iar codul de TVA este RO2954386. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1993000013246, iar codul EUID este ROONRC.J1993000013246.
Unde are sediul SIGSTRAT SA?
Sediul social al firmei SIGSTRAT SA este în Str. UNIRII, Municipiul Sighetu Marmației, Maramureș, județul Maramureș, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are SIGSTRAT SA?
Activitatea principală a firmei SIGSTRAT SA este „Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn”, cod CAEN 1621. În Registrul Comerțului are autorizate în total 46 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată SIGSTRAT SA?
SIGSTRAT SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 ianuarie 1993, deci are 33 ani de activitate.
Cum pot contacta firma SIGSTRAT SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0262 *** 575). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are SIGSTRAT SA?
În 2025, SIGSTRAT SA a raportat o cifră de afaceri de 18,5 mil lei și o pierdere netă de 3,5 mil lei, cu 139 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este SIGSTRAT SA plătitoare de TVA?
Da. SIGSTRAT SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.