ROMCHIM PROTECT SRL
FILIPEȘTI, Sat Filipești, Comuna Filipești, Bacău
A primit finanțare publică (8 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 101 mil lei, profit net 8,1 mil lei, 48 angajați.
Despre ROMCHIM PROTECT SRL
ROMCHIM PROTECT SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 29 ianuarie 1998 cu numărul J1998000101047 și codul unic de înregistrare (CUI) 10167619, cu sediul în Filipești, județul Bacău. Activitatea principală este „Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice și masticurilor” (cod CAEN 2030). Firma are 28 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 101 mil lei (+5% față de 2024), un profit net de 8,1 mil lei și 48 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 35,2 mil lei la 101 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 martie 1998.
Date de identificare
- CUI
- 10167619
- Nr. Registrul Comerțului
- J1998000101047
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 29 ianuarie 1998
- EUID
- ROONRC.J1998000101047
- Cod poștal
- 607185
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 01.03.1998
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Bacău
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 101 mil lei
- Profit net
- 8,1 mil lei
- Angajați (medie)
- 48
- Capitaluri proprii
- 43 mil lei
- Datorii
- 34,5 mil lei
- Active totale
- 78,1 mil lei
- Marjă netă
- 8,1%
- Cifră / angajat
- 2,1 mil lei
+5% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 44% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 10,9 mil | 14,3 mil | 15,2 mil | 22,3 mil | 27,1 mil | 35,2 mil | 80 mil | 89,1 mil | 95,5 mil | 101 mil |
| Venituri totale | 12,2 mil | 16,7 mil | 19 mil | 25,2 mil | 30,9 mil | 38,9 mil | 84,9 mil | 95,7 mil | 101 mil | 105 mil |
| Cheltuieli totale | 9,2 mil | 13,1 mil | 15,4 mil | 20,8 mil | 25,8 mil | 33,4 mil | 77,6 mil | 87,5 mil | 92,3 mil | 95,5 mil |
| Profit / pierdere brută | 3 mil | 3,5 mil | 3,6 mil | 4,5 mil | 5 mil | 5,5 mil | 7,3 mil | 8,2 mil | 8,9 mil | 9,5 mil |
| Profit / pierdere netă | 2,6 mil | 3 mil | 3,1 mil | 3,9 mil | 4,4 mil | 4,9 mil | 6,2 mil | 7,1 mil | 7,7 mil | 8,1 mil |
| Număr mediu de angajați | 31 | 33 | 43 | 40 | 42 | 47 | 43 | 39 | 45 | 48 |
| Active imobilizate | 15,5 mil | 14,6 mil | 14,5 mil | 14,2 mil | 13,6 mil | 12,8 mil | 12,6 mil | 14,4 mil | 15 mil | 18,1 mil |
| Active circulante | 3,7 mil | 6,4 mil | 8,9 mil | 16,2 mil | 19,1 mil | 35,8 mil | 43,5 mil | 43,3 mil | 42,5 mil | 60 mil |
| din care stocuri | 409 mii | 2,4 mil | 4,3 mil | 7,5 mil | 12,1 mil | 17,9 mil | 23,8 mil | 26,8 mil | 34,4 mil | 44,5 mil |
| creanțe | 3,1 mil | 3,4 mil | 4,3 mil | 8,6 mil | 6,9 mil | 15,7 mil | 19,3 mil | 15,6 mil | 7,9 mil | 15,1 mil |
| casa și conturi la bănci | 187 mii | 647 mii | 292 mii | 154 mii | 223 mii | 2,2 mil | 356 mii | 863 mii | 172 mii | 313 mii |
| Cheltuieli în avans | 101 mii | 16 mii | 3.833 | 5.421 | 43 mii | 153 mii | 31 mii | 152 mii | 4.120 | 30 mii |
| Datorii | 5,6 mil | 9,1 mil | 9,2 mil | 12,7 mil | 11,7 mil | 22,3 mil | 29,5 mil | 25,9 mil | 20,7 mil | 34,5 mil |
| Venituri în avans | 5,9 mil | 5,1 mil | 4,3 mil | 3,9 mil | 2,9 mil | 3,2 mil | 1,3 mil | 869 mii | 873 mii | 639 mii |
| Capitaluri proprii | 7,7 mil | 6,8 mil | 9,9 mil | 13,8 mil | 18,2 mil | 23,2 mil | 25,2 mil | 31 mil | 35,9 mil | 43 mil |
| din care capital subscris vărsat | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii | 100 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 2 în județul Bacău și locul 7 din 95 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2030 – Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice și masticurilor.
Firme similare din județul Bacău
- METALBAC & FARBE S.R.L. · Măgura25,8 mil lei · 50 ang.
- ALEXANDRA SI MADALINA FOREST SRL · Slănic Moldova0 lei · 0 ang.
- BINALDOM SRL · Faraoani0 lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 18 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 2098/199/202603.08.2026
plângere contravenţională - PROCES VERBAL SERIA R26 NR. 0443199/08.07.2026
Judecătoria Buhusi · Fond · Civil · calitate: Petent
- 521/110/202613.02.2026
deschiderea procedurii la cererea creditorului CU REF.LA DS.269/110/2026
Tribunalul Bacau · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 8980/740/202511.12.2025
cerere de valoare redusă
Judecătoria Alexandria · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 13560/180/202421.08.2025
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Bacau · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant
- 1089/199/202528.04.2025
plângere contravenţională PROCES VERBAL SERIA R25 NR. 0284617/26.03.2025
Judecătoria Buhusi · Fond · Civil · calitate: Petent
- 13560/180/202414.03.2025
plângere contravenţională
Judecătoria Buhusi · Fond · Civil · calitate: Petent
- 1089/254/202527.02.2025
confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Judecătoria Mangalia · Fond · Penal · calitate: Făptuitor
- 33159/245/202426.09.2024
contestaţie la procesul verbal de distribuire a preţului (Art. 570 C.p.c.)
Judecătoria Iasi · Fond · Civil · calitate: Intimat
- 13560/180/202431.07.2024
plângere contravenţională DGAF NR. 0029503 ŞI 3367/09.07.2024
Judecătoria Bacau · Fond · Civil · calitate: Petent
- 1779/196/202123.05.2024
pretenţii
Curtea de Apel Galati · Recurs · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2030 – Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice și masticurilor
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 1722 Fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar, din hârtie sau carton
- 2014 Fabricarea altor produse chimice organice, de bază
- 2015 Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase
- 2020 Fabricarea pesticidelor și a altor produse agrochimice
- 2030 Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice și masticurilor
- 2041 Fabricarea săpunurilor, detergenților și a produselor de întreținere
- 2042 Fabricarea parfumurilor și a produselor cosmetice (de toaletă)
- 2059 Fabricarea altor produse chimice n.c.a.
- 2364 Fabricarea mortarului
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4323 Lucrări de izolații
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7210 Cercetare-dezvoltare în științe naturale și inginerie
Întrebări frecvente despre ROMCHIM PROTECT SRL
Care este CUI-ul firmei ROMCHIM PROTECT SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei ROMCHIM PROTECT SRL este 10167619, iar codul de TVA este RO10167619. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1998000101047, iar codul EUID este ROONRC.J1998000101047.
Unde are sediul ROMCHIM PROTECT SRL?
Sediul social al firmei ROMCHIM PROTECT SRL este în FILIPEȘTI, Sat Filipești, Comuna Filipești, Bacău, județul Bacău, cod poștal 607185, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are ROMCHIM PROTECT SRL?
Activitatea principală a firmei ROMCHIM PROTECT SRL este „Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice și masticurilor”, cod CAEN 2030. În Registrul Comerțului are autorizate în total 32 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată ROMCHIM PROTECT SRL?
ROMCHIM PROTECT SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 29 ianuarie 1998, deci are 28 ani de activitate.
Cum pot contacta firma ROMCHIM PROTECT SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (4002 *** 990). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are ROMCHIM PROTECT SRL?
În 2025, ROMCHIM PROTECT SRL a raportat o cifră de afaceri de 101 mil lei și un profit net de 8,1 mil lei, cu 48 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este ROMCHIM PROTECT SRL plătitoare de TVA?
Da. ROMCHIM PROTECT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 martie 1998. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.