RENTA IMPEX SRL
Loc. Lăzărești, Oraș Bumbești-Jiu, Gorj
A primit finanțare publică (14 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 35,1 mil lei, profit net 2,3 mil lei, 30 angajați.
Despre RENTA IMPEX SRL
RENTA IMPEX SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 6 mai 1993 cu numărul J1993000557182 și codul unic de înregistrare (CUI) 4088529, cu sediul în Lăzărești (oraș Bumbești-Jiu), județul Gorj. Activitatea principală este „Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri” (cod CAEN 2593). Firma are 33 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 35,1 mil lei (+2% față de 2024), un profit net de 2,3 mil lei și 30 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 29,9 mil lei la 35,1 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 decembrie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 4088529
- Nr. Registrul Comerțului
- J1993000557182
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 06 mai 1993
- EUID
- ROONRC.J1993000557182
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 01.10.2026
din 01.12.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Târgu-Jiu
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 35,1 mil lei
- Profit net
- 2,3 mil lei
- Angajați (medie)
- 30
- Capitaluri proprii
- 24,2 mil lei
- Datorii
- 14,1 mil lei
- Active totale
- 67,2 mil lei
- Marjă netă
- 6,5%
- Cifră / angajat
- 1,2 mil lei
+2% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 21% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 9,2 mil | 12,2 mil | 13,7 mil | 17,8 mil | 26,2 mil | 29,9 mil | 34,3 mil | 34 mil | 34,4 mil | 35,1 mil |
| Venituri totale | 11,1 mil | 15,2 mil | 19,3 mil | 24,3 mil | 39,4 mil | 47,5 mil | 53,4 mil | 60,3 mil | 65 mil | 63,9 mil |
| Cheltuieli totale | 10,6 mil | 14,6 mil | 18,5 mil | 23,5 mil | 37,1 mil | 44,1 mil | 50 mil | 55,6 mil | 60,3 mil | 61,3 mil |
| Profit / pierdere brută | 447 mii | 584 mii | 827 mii | 831 mii | 2,3 mil | 3,5 mil | 3,4 mil | 4,7 mil | 4,7 mil | 2,5 mil |
| Profit / pierdere netă | 378 mii | 490 mii | 689 mii | 697 mii | 1,9 mil | 2,9 mil | 2,8 mil | 4 mil | 4 mil | 2,3 mil |
| Număr mediu de angajați | 17 | 17 | 16 | 18 | 17 | 19 | 22 | 25 | 30 | 30 |
| Active imobilizate | 3,2 mil | 2,9 mil | 3,2 mil | 4,5 mil | 4,2 mil | 6,4 mil | 5,9 mil | 7,3 mil | 8,3 mil | 11,7 mil |
| Active circulante | 3 mil | 4,8 mil | 6,1 mil | 7,3 mil | 12,4 mil | 16,2 mil | 22,9 mil | 29,1 mil | 24,2 mil | 55,5 mil |
| din care stocuri | 2,4 mil | 3,3 mil | 4,5 mil | 5,3 mil | 7,7 mil | 10,2 mil | 9,9 mil | 10,1 mil | 14,1 mil | 17 mil |
| creanțe | 605 mii | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,9 mil | 3,8 mil | 5,7 mil | 10,1 mil | 11,4 mil | 6,9 mil | 36,6 mil |
| casa și conturi la bănci | 26 mii | 43 mii | 94 mii | 134 mii | 946 mii | 351 mii | 188 mii | 94 mii | 132 mii | 212 mii |
| Datorii | 2,2 mil | 3,3 mil | 4,4 mil | 7 mil | 9,9 mil | 11,1 mil | 14,6 mil | 18,2 mil | 10,1 mil | 14,1 mil |
| Venituri în avans | 746 mii | 634 mii | 399 mii | 275 mii | 275 mii | 265 mii | — | — | — | 28,9 mil |
| Capitaluri proprii | 3,3 mil | 3,8 mil | 4,5 mil | 4,5 mil | 6,4 mil | 11,3 mil | 14,2 mil | 18,2 mil | 22,5 mil | 24,2 mil |
| din care capital subscris vărsat | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,5 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 4 în județul Gorj și locul 17 din 143 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2593 – Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri.
Firme similare din județul Gorj
- FARPIFOR SRL · Bumbești-Jiu19,3 mil lei · 16 ang.
- TRL GROUP SRL · Motru14,9 mil lei · 1 ang.
- FABRICA DE PRODUSE DIN SÎRMĂ SRL · Târgu Jiu151 mii lei · 4 ang.
- RENARCLA CONSTRUCȚII S.R.L. · Bobu (com. Scoarta)0 lei · 0 ang.
Dosare în instanță
6 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 21033/318/202503.12.2025
validare poprire
Judecătoria Targujiu · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 5650/318/202501.04.2025
validare poprire
Judecătoria Targujiu · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 12140/318/202419.07.2024
validare poprire
Judecătoria Targujiu · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 9722/318/202411.06.2024
validare poprire
Judecătoria Targujiu · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 5325/318/202429.03.2024
validare poprire
Judecătoria Targujiu · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 367/318/202411.01.2024
validare poprire
Judecătoria Targujiu · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2593 – Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri
- 2434 Trefilarea firelor la rece
- 2551 Acoperirea metalelor
- 2593 Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre RENTA IMPEX SRL
Care este CUI-ul firmei RENTA IMPEX SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei RENTA IMPEX SRL este 4088529, iar codul de TVA este RO4088529. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1993000557182, iar codul EUID este ROONRC.J1993000557182.
Unde are sediul RENTA IMPEX SRL?
Sediul social al firmei RENTA IMPEX SRL este în Loc. Lăzărești, Oraș Bumbești-Jiu, Gorj, Lăzărești (oraș Bumbești-Jiu), județul Gorj, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are RENTA IMPEX SRL?
Activitatea principală a firmei RENTA IMPEX SRL este „Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri”, cod CAEN 2593. În Registrul Comerțului are autorizate în total 7 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată RENTA IMPEX SRL?
RENTA IMPEX SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 6 mai 1993, deci are 33 ani de activitate.
Cum pot contacta firma RENTA IMPEX SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0723 *** 475). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are RENTA IMPEX SRL?
În 2025, RENTA IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 35,1 mil lei și un profit net de 2,3 mil lei, cu 30 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este RENTA IMPEX SRL plătitoare de TVA?
Da. RENTA IMPEX SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 decembrie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 1 octombrie 2026.
Explorează
- Firme din Lăzărești (oraș Bumbești-Jiu)
- Firme cu CAEN 2593 din județul Gorj
- CAEN 2593 – Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri
- Top firme din județul Gorj
- Top firme cu CAEN 2593
- Firme noi din județul Gorj
- Beneficiari de fonduri din județul Gorj
- Compară RENTA IMPEX SRL cu alte firme