RATUS SRL
Sat Tușnad, Comuna Tușnad, Harghita
În 2025: cifra de afaceri 108 mii lei, profit net 432 mii lei.
Despre RATUS SRL
RATUS SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 26 aprilie 1995 cu numărul J1995000265191 și codul unic de înregistrare (CUI) 7294086, cu sediul în Tușnad, județul Harghita. Activitatea principală este „Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea” (cod CAEN 7112). Firma are 31 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 108 mii lei (+93% față de 2024), un profit net de 432 mii lei. Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 212 mii lei la 108 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 11 mai 1995.
Date de identificare
- CUI
- 7294086
- Nr. Registrul Comerțului
- J1995000265191
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 26 aprilie 1995
- EUID
- ROONRC.J1995000265191
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 05.10.2026
din 11.05.1995
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Harghita
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 108 mii lei
- Profit net
- 432 mii lei
- Angajați (medie)
- —
- Capitaluri proprii
- 1,9 mil lei
- Datorii
- 5.132 lei
- Active totale
- 1,9 mil lei
- Marjă netă
- 399,4%
+93% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 0% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 84 mii | 184 mii | 230 mii | 193 mii | 226 mii | 212 mii | 155 mii | 158 mii | 56 mii | 108 mii |
| Venituri totale | 84 mii | 184 mii | 230 mii | 196 mii | 228 mii | 214 mii | 168 mii | 187 mii | 1,1 mil | 552 mii |
| Cheltuieli totale | 52 mii | 84 mii | 103 mii | 110 mii | 131 mii | 121 mii | 151 mii | 131 mii | 106 mii | 116 mii |
| Profit / pierdere brută | 32 mii | 101 mii | 126 mii | 86 mii | 97 mii | 93 mii | 17 mii | 56 mii | 967 mii | 435 mii |
| Profit / pierdere netă | 25 mii | 82 mii | 120 mii | 80 mii | 91 mii | 87 mii | 13 mii | 44 mii | 965 mii | 432 mii |
| Active imobilizate | 185 mii | 170 mii | 148 mii | 133 mii | 203 mii | 174 mii | 150 mii | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,4 mil |
| Active circulante | 9.279 | 55 mii | 155 mii | 203 mii | 230 mii | 348 mii | 386 mii | 49 mii | 476 mii | 508 mii |
| creanțe | 6.062 | 15 mii | 18 mii | 19 mii | 31 mii | 11 mii | 17 mii | 24 mii | 442 mii | 256 mii |
| casa și conturi la bănci | 3.217 | 41 mii | 138 mii | 184 mii | 199 mii | 336 mii | 368 mii | 25 mii | 34 mii | 252 mii |
| Datorii | 41 mii | 14 mii | 17 mii | 7.365 | 14 mii | 16 mii | 12 mii | 917 mii | 351 mii | 5.132 |
| Venituri în avans | — | — | — | — | — | — | 3.572 | 1.051 | 1 | — |
| Capitaluri proprii | 154 mii | 211 mii | 286 mii | 328 mii | 419 mii | 506 mii | 519 mii | 563 mii | 1,5 mil | 1,9 mil |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 155 din 217 în județul Harghita și locul 11.771 din 16.139 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea.
Firme similare din județul Harghita
- KADOSA PACTA S.R.L. · Cetățuia (com. Sânsimion)119 mii lei · 1 ang.
- FUTURE HOME SOLUTIONS S.R.L. · Mădăraș115 mii lei · 2 ang.
- ARTI ENGINEERING &TRADING SRL · Odorheiu Secuiesc112 mii lei · 1 ang.
- NOVADEV S.R.L. · Miercurea Ciuc110 mii lei · 1 ang.
- KELVIN PROIECT SRL · Miercurea Ciuc107 mii lei · 0 ang.
- STABECH ENGINEERING S.R.L. · Gheorgheni104 mii lei · 1 ang.
- IGLOO DESIGN SRL · Miercurea Ciuc100 mii lei · 1 ang.
- TANARIS PROIECT SRL · Odorheiu Secuiesc99 mii lei · 1 ang.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6220 Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Întrebări frecvente despre RATUS SRL
Care este CUI-ul firmei RATUS SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei RATUS SRL este 7294086, iar codul de TVA este RO7294086. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1995000265191, iar codul EUID este ROONRC.J1995000265191.
Unde are sediul RATUS SRL?
Sediul social al firmei RATUS SRL este în Sat Tușnad, Comuna Tușnad, Harghita, județul Harghita, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are RATUS SRL?
Activitatea principală a firmei RATUS SRL este „Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea”, cod CAEN 7112. În Registrul Comerțului are autorizate în total 8 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată RATUS SRL?
RATUS SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 26 aprilie 1995, deci are 31 ani de activitate.
Cum pot contacta firma RATUS SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0266 *** 437). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are RATUS SRL?
În 2025, RATUS SRL a raportat o cifră de afaceri de 108 mii lei și un profit net de 432 mii lei, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este RATUS SRL plătitoare de TVA?
Da. RATUS SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 11 mai 1995. Datele au fost verificate la ANAF pe 5 octombrie 2026.