RACHETA SRL
Str. CASIN, bl. G1, ap. 19, Municipiul Constanța, Constanța
A primit finanțare publică (1 proiect)În 2025: cifra de afaceri 3,5 mil lei, profit net 242 mii lei, 4 angajați.
Despre RACHETA SRL
RACHETA SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 23 iunie 1992 cu numărul J1992004034130 și codul unic de înregistrare (CUI) 2409681, cu sediul în Constanța, județul Constanța. Activitatea principală este „Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor” (cod CAEN 4631). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 3,5 mil lei (+9% față de 2024), un profit net de 242 mii lei și 4 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 4,4 mil lei la 3,5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 1994.
Date de identificare
- CUI
- 2409681
- Nr. Registrul Comerțului
- J1992004034130
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 23 iunie 1992
- EUID
- ROONRC.J1992004034130
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 11.10.2026
din 01.01.1994
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Constanţa
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 3,5 mil lei
- Profit net
- 242 mii lei
- Angajați (medie)
- 4
- Capitaluri proprii
- 729 mii lei
- Datorii
- 929 mii lei
- Active totale
- 1,7 mil lei
- Marjă netă
- 6,8%
- Cifră / angajat
- 886 mii lei
+9% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 56% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 2 mil | 2,7 mil | 2,5 mil | 3,8 mil | 4 mil | 4,4 mil | 3,8 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 3,5 mil |
| Venituri totale | 2 mil | 2,7 mil | 2,6 mil | 3,8 mil | 4 mil | 4,4 mil | 3,8 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 3,6 mil |
| Cheltuieli totale | 1,6 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 3,4 mil | 3,6 mil | 3,7 mil | 3,3 mil | 3,2 mil | 2,8 mil | 3,3 mil |
| Profit / pierdere brută | 389 mii | 218 mii | 182 mii | 407 mii | 463 mii | 723 mii | 474 mii | 311 mii | 439 mii | 296 mii |
| Profit / pierdere netă | 327 mii | 189 mii | 156 mii | 369 mii | 429 mii | 684 mii | 438 mii | 271 mii | 363 mii | 242 mii |
| Număr mediu de angajați | 7 | 7 | 5 | 4 | 5 | 5 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Active imobilizate | 745 mii | 1,2 mil | 1,1 mil | 937 mii | 896 mii | 845 mii | 742 mii | 693 mii | 615 mii | 531 mii |
| Active circulante | 924 mii | 626 mii | 670 mii | 1 mil | 1,3 mil | 908 mii | 498 mii | 741 mii | 679 mii | 1,1 mil |
| din care stocuri | 31 mii | 61 mii | 4.999 | 45 mii | 104 mii | 73 mii | 68 mii | 73 mii | 100 mii | 437 mii |
| creanțe | 294 mii | 233 mii | 103 mii | 206 mii | 202 mii | 193 mii | 173 mii | 211 mii | 161 mii | 382 mii |
| casa și conturi la bănci | 599 mii | 331 mii | 562 mii | 793 mii | 1 mil | 641 mii | 257 mii | 457 mii | 419 mii | 304 mii |
| Cheltuieli în avans | 65 | — | 24 | 2.565 | 3.895 | 2.933 | 5.605 | 4.874 | 3.997 | 4.275 |
| Datorii | 837 mii | 780 mii | 563 mii | 438 mii | 260 mii | 242 mii | 407 mii | 329 mii | 555 mii | 929 mii |
| Capitaluri proprii | 832 mii | 1 mil | 1,2 mil | 1,5 mil | 2 mil | 1,5 mil | 839 mii | 1,1 mil | 743 mii | 729 mii |
| din care capital subscris vărsat | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 14 din 45 în județul Constanța și locul 430 din 1.414 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4631 – Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor.
Firme similare din județul Constanța
- LORYMANU RO SRL · Mangalia4,3 mil lei · 4 ang.
- CAFEL CO SRL · Mangalia3,9 mil lei · 4 ang.
- ARSELENY S.R.L. · Constanța3,3 mil lei · 2 ang.
- BMK GLOBAL IMPORT EXPORT SRL · Amzacea2,9 mil lei · 5 ang.
- DANSALG SRL · Constanța2,9 mil lei · 2 ang.
- CAZACU FRUCTOLEG S.R.L. · Constanța1,9 mil lei · 2 ang.
- SIBELLE TRADE SRL · Constanța1,7 mil lei · 2 ang.
- SER DEPOT COSTINESTI S.R.L. · Costinești1,5 mil lei · 2 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 19 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 28906/299/202530.07.2025
ordonanţă preşedinţială
Tribunalul Bucuresti · Apel · Civil · calitate: Apelant Reclamant
- 28905/299/202522.07.2025
obligaţie de a face
Judecătoria Sectorul 1 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 28906/299/202522.07.2025
ordonanţă preşedinţială
Judecătoria Sectorul 1 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 7415/314/202521.07.2025
anulare proces verbal de contravenţie PSVY-112758
Judecătoria Suceava · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 563/39/202404.11.2024
desfiinţare înscrisuri (art.315 lit. d NCPP) art.549 ind.1 CPP
Curtea de Apel Suceava · Fond · Penal · calitate: Intimat
- 753/86/2022*29.10.2024
actiune în daune contractuale
Tribunalul Suceava · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Apelant Pârât
- 30983/300/202410.10.2024
cerere de valoare redusă
Judecătoria Sectorul 2 Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 10136/314/2020**/a107.05.2024
abţinere (art. 50 C.p.p./art.66 NCPP/art.70 NCPP)
Judecătoria Suceava · Fond · Penal · calitate: Apelant Inculpat
- 10136/314/2020**26.04.2024
infracţiuni la regimul vamal (Legea 141/1997, Legea 86/2006)
Judecătoria Suceava · Fond · Penal · calitate: Inculpat Inculpat
- 27055/3/202218.04.2024
anulare act administrativ
Curtea de Apel Bucuresti · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 14.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4631 – Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4689 Comerț cu ridicata specializat al altor produse n.c.a.
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre RACHETA SRL
Care este CUI-ul firmei RACHETA SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei RACHETA SRL este 2409681, iar codul de TVA este RO2409681. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1992004034130, iar codul EUID este ROONRC.J1992004034130.
Unde are sediul RACHETA SRL?
Sediul social al firmei RACHETA SRL este în Str. CASIN, bl. G1, ap. 19, Municipiul Constanța, Constanța, județul Constanța, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are RACHETA SRL?
Activitatea principală a firmei RACHETA SRL este „Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor”, cod CAEN 4631. În Registrul Comerțului are autorizate în total 9 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată RACHETA SRL?
RACHETA SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 23 iunie 1992, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma RACHETA SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0241 *** 070). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are RACHETA SRL?
În 2025, RACHETA SRL a raportat o cifră de afaceri de 3,5 mil lei și un profit net de 242 mii lei, cu 4 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este RACHETA SRL plătitoare de TVA?
Da. RACHETA SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 1994. Datele au fost verificate la ANAF pe 11 octombrie 2026.