Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA26 ani pe piață

PREMACO SA

CUI 12931096J2000000231260

Str. PRINCIPALA, Loc. Ungheni, Oraș Ungheni, Mureș

În 2025: cifra de afaceri 18,4 mil lei, profit net 808 mii lei, 16 angajați.

Despre PREMACO SA

PREMACO SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 aprilie 2000 cu numărul J2000000231260 și codul unic de înregistrare (CUI) 12931096, cu sediul în Ungheni, județul Mureș. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule” (cod CAEN 4730). Firma are 26 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 18,4 mil lei (-3% față de 2024), un profit net de 808 mii lei și 16 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 17,2 mil lei la 18,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 20 aprilie 2000.

Date de identificare

CUI
12931096
Nr. Registrul Comerțului
J2000000231260
Formă juridică
SA
Data înregistrării
18 aprilie 2000
EUID
ROONRC.J2000000231260
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 20.04.2000

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Neînscris
Actualizat
03.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Mureş

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
18,4 mil lei

-3% față de 2024

Profit net
808 mii lei
Angajați (medie)
16
Capitaluri proprii
6 mil lei
Datorii
2 mil lei
Active totale
8 mil lei
Marjă netă
4,4%
Cifră / angajat
1,2 mil lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 25% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
010 mil20 mil30 mil2016: cifra de afaceri 16.323.495 lei; profit net 167.169 lei20162017: cifra de afaceri 19.392.074 lei; profit net 639.082 lei20172018: cifra de afaceri 20.879.787 lei; profit net 340.984 lei20182019: cifra de afaceri 17.001.282 lei; profit net 4.454 lei20192020: cifra de afaceri 13.233.293 lei; profit net 89.111 lei20202021: cifra de afaceri 17.171.292 lei; profit net 555.073 lei20212022: cifra de afaceri 18.619.253 lei; profit net 1.665.742 lei20222023: cifra de afaceri 16.531.336 lei; profit net 98.811 lei20232024: cifra de afaceri 18.941.204 lei; profit net 648.344 lei20242025: cifra de afaceri 18.412.241 lei; profit net 808.433 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă16,3 mil19,4 mil20,9 mil17 mil13,2 mil17,2 mil18,6 mil16,5 mil18,9 mil18,4 mil
Venituri totale16,7 mil19,3 mil20,8 mil17,5 mil13,3 mil17,4 mil20,7 mil16,5 mil19 mil19,4 mil
Cheltuieli totale16,5 mil18,5 mil20,3 mil17,4 mil13,2 mil16,7 mil19 mil16,4 mil18,2 mil18,4 mil
Profit / pierdere brută221 mii789 mii488 mii61 mii89 mii652 mii1,7 mil120 mii767 mii982 mii
Profit / pierdere netă167 mii639 mii341 mii4.45489 mii555 mii1,7 mil99 mii648 mii808 mii
Număr mediu de angajați84788337221819171616
Active imobilizate4,3 mil4,4 mil4,1 mil3,9 mil3,5 mil3,4 mil4,9 mil4,5 mil4,3 mil5 mil
Active circulante8,6 mil3,3 mil4 mil3,2 mil2,7 mil2,8 mil3 mil3,3 mil4,3 mil3 mil
din care stocuri1,2 mil1,2 mil1,1 mil1 mil742 mii901 mii973 mii792 mii1,1 mil1,2 mil
creanțe7,3 mil2 mil2,8 mil2,1 mil1,9 mil1,5 mil1,8 mil2,1 mil3,1 mil1,7 mil
casa și conturi la bănci95 mii125 mii37 mii87 mii135 mii407 mii223 mii399 mii114 mii86 mii
Cheltuieli în avans40 mii32 mii18 mii15 mii1.8891.23211 mii11 mii12 mii11 mii
Datorii9 mil3,3 mil3,4 mil2,5 mil1,6 mil943 mii1,7 mil1,8 mil2,2 mil2 mil
Capitaluri proprii4 mil4,5 mil4,6 mil4,6 mil4,7 mil5,3 mil6,2 mil6,1 mil6,5 mil6 mil
din care capital subscris vărsat132 mii132 mii132 mii132 mii132 mii132 mii132 mii132 mii132 mii132 mii

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 5 din 18 în județul Mureș și locul 154 din 907 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4730 – Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule.

Firme similare din județul Mureș

Dosare în instanță

Cele mai recente 10 din 12 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 3107/102/2024*01.04.2025

    alte cereri obligaţia de a face-declinare Tribunalul Mureş

    Tribunalul Comercial Mures · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 3107/102/2024*13.02.2025

    conflict de competenţă

    Curtea de Apel Targumures · Fond · Litigii cu profesionişti · calitate: Reclamant

  • 3107/102/202404.02.2025

    conflict de competenţă

    Curtea de Apel Targumures · Fond · Civil · calitate: Reclamant

  • 3107/102/202420.11.2024

    obligaţie de a face declinat

    Judecătoria Targumures · Fond · Civil · calitate: Reclamant

  • 3107/102/202423.09.2024

    alte cereri obligaţia de a face-declinare Tribunalul Mureş

    Tribunalul Comercial Mures · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 242/1371/2023*/a214.06.2024

    concordat preventiv

    Curtea de Apel Targumures · Apel · Faliment · calitate: Intimat Creditor

  • 242/1371/2023*/a213.06.2024

    concordat preventiv

    Tribunalul Comercial Mures · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 3107/102/202430.04.2024

    obligaţie de a face

    Tribunalul Mures · Fond · Civil · calitate: Reclamant

  • 242/1371/2023*22.01.2024

    concordat preventiv

    Tribunalul Comercial Mures · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 10432/320/202218.08.2023

    pretenţii

    Curtea de Apel Targumures · Recurs · Litigii cu profesionişti · calitate: Recurent Pârât

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 14.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 4730 – Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule

  • 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
  • 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
  • 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor
  • 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
  • 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
  • 2363 Fabricarea betonului
  • 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
  • 4681 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate
  • 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
  • 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
  • 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
  • 5510 Hoteluri și alte facilități de cazare similare
  • 5611 Restaurante
  • 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
  • 8730 Activități ale căminelor de bătrâni și ale căminelor pentru persoane cu dizabilități aflate în incapacitate de a se îngriji singure

Întrebări frecvente despre PREMACO SA

Care este CUI-ul firmei PREMACO SA?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei PREMACO SA este 12931096, iar codul de TVA este RO12931096. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2000000231260, iar codul EUID este ROONRC.J2000000231260.

Unde are sediul PREMACO SA?

Sediul social al firmei PREMACO SA este în Str. PRINCIPALA, Loc. Ungheni, Oraș Ungheni, Mureș, județul Mureș, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are PREMACO SA?

Activitatea principală a firmei PREMACO SA este „Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule”, cod CAEN 4730. În Registrul Comerțului are autorizate în total 15 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată PREMACO SA?

PREMACO SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 aprilie 2000, deci are 26 ani de activitate.

Cum pot contacta firma PREMACO SA?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0265 *** 125). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are PREMACO SA?

În 2025, PREMACO SA a raportat o cifră de afaceri de 18,4 mil lei și un profit net de 808 mii lei, cu 16 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este PREMACO SA plătitoare de TVA?

Da. PREMACO SA este înregistrată în scopuri de TVA din 20 aprilie 2000. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.

Explorează