POTTER SRL
Sat Sâncrăieni, Comuna Sâncrăieni, Harghita
A primit finanțare publică (1 proiect)În 2024: cifra de afaceri 257 mii lei, profit net 98 mii lei, 2 angajați.
Despre POTTER SRL
POTTER SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 octombrie 2004 cu numărul J19/955/2004 și codul unic de înregistrare (CUI) 16838527, cu sediul în Sâncrăieni, județul Harghita. Activitatea principală este „Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental” (cod CAEN 2341). Firma are 22 ani de la înființare. În 2024, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 257 mii lei (-42% față de 2023), un profit net de 98 mii lei și 2 angajați (număr mediu). Între 2018 și 2024, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 273 mii lei la 257 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 aprilie 2017 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 16838527
- Nr. Registrul Comerțului
- J19/955/2004
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 12 octombrie 2004
- EUID
- ROONRC.J19/955/2004
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 09.10.2026
din 01.04.2017
din 01.04.2018
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Harghita
Date financiare 2024
- Cifra de afaceri
- 257 mii lei
- Profit net
- 98 mii lei
- Angajați (medie)
- 2
- Capitaluri proprii
- 731 mii lei
- Datorii
- 17 mii lei
- Active totale
- 748 mii lei
- Marjă netă
- 38,3%
- Cifră / angajat
- 128 mii lei
-42% față de 2023
Indicator de risc de insolvență: Cifra de afaceri a scăzut cu 42% față de 2023. Calcul orientativ din bilanțul 2024, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 243 mii | 134 mii | 273 mii | 214 mii | 242 mii | 445 mii | 257 mii |
| Venituri totale | 244 mii | 237 mii | 273 mii | 214 mii | 293 mii | 445 mii | 257 mii |
| Cheltuieli totale | 131 mii | 192 mii | 198 mii | 199 mii | 285 mii | 275 mii | 156 mii |
| Profit / pierdere brută | 113 mii | 45 mii | 75 mii | 14 mii | 8.058 | 170 mii | 101 mii |
| Profit / pierdere netă | 110 mii | 44 mii | 72 mii | 12 mii | 5.785 | 166 mii | 98 mii |
| Număr mediu de angajați | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 | 5 | 2 |
| Active imobilizate | 7.443 | 76 mii | 79 mii | 77 mii | 76 mii | 54 mii | 48 mii |
| Active circulante | 229 mii | 210 mii | 248 mii | 246 mii | 270 mii | 609 mii | 700 mii |
| din care stocuri | — | — | 1.148 | 3.548 | — | 1.891 | 1.891 |
| creanțe | 219 mii | 128 mii | 209 mii | 199 mii | 170 mii | 567 mii | 648 mii |
| casa și conturi la bănci | 11 mii | 82 mii | 38 mii | 43 mii | 100 mii | 40 mii | 50 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | 15 mii | — | — | — |
| Datorii | 8.793 | 15 mii | 26 mii | 25 mii | 27 mii | 30 mii | 17 mii |
| Capitaluri proprii | 228 mii | 272 mii | 301 mii | 313 mii | 319 mii | 633 mii | 731 mii |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 5 din 14 în județul Harghita și locul 48 din 138 în România după cifra de afaceri (2024), între firmele cu activitatea principală 2341 – Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental.
Firme similare din județul Harghita
- IO.AN TRADE SRL · Corund410 mii lei · 8 ang.
- BARTIS KERAMIA RO SRL · Miercurea Ciuc305 mii lei · 5 ang.
- ART KLAKER SRL · Miercurea Ciuc213 mii lei · 1 ang.
- KERAMIKA SRL · Miercurea Ciuc155 mii lei · 3 ang.
- KORITAL IMPEX SRL · Corund153 mii lei · 1 ang.
- BELA KERAMIA SRL · Miercurea Ciuc140 mii lei · 1 ang.
- CERAMIC COMPANY GARDEN GNOME SRL · Miercurea Ciuc30 mii lei · 1 ang.
- KEMECSE MANUFAKTURA S.R.L. · Ditrău29 mii lei · 0 ang.
Dosare în instanță
3 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 5629/314/202605.05.2026
cerere de valoare redusă
Judecătoria Suceava · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 10931/314/202517.10.2025
validare poprire
Judecătoria Suceava · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 20725/325/202523.06.2025
cerere de valoare redusă POTTER HOUSE SRL
Judecătoria Timisoara · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 09.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2341 – Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental
- 2341 Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental
Întrebări frecvente despre POTTER SRL
Care este CUI-ul firmei POTTER SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei POTTER SRL este 16838527, iar codul de TVA este RO16838527. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J19/955/2004, iar codul EUID este ROONRC.J19/955/2004.
Unde are sediul POTTER SRL?
Sediul social al firmei POTTER SRL este în Sat Sâncrăieni, Comuna Sâncrăieni, Harghita, județul Harghita, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are POTTER SRL?
Activitatea principală a firmei POTTER SRL este „Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodăresc și ornamental”, cod CAEN 2341.
Când a fost înființată POTTER SRL?
POTTER SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 octombrie 2004, deci are 22 ani de activitate.
Cum pot contacta firma POTTER SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0266 *** 987). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are POTTER SRL?
În 2024, POTTER SRL a raportat o cifră de afaceri de 257 mii lei și un profit net de 98 mii lei, cu 2 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este POTTER SRL plătitoare de TVA?
Da. POTTER SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 aprilie 2017 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 9 octombrie 2026.