OPTICOM CONSULTING SRL
GUTUILOR, Municipiul Sibiu, Sibiu
În 2025: cifra de afaceri 5 mil lei, profit net 1,3 mil lei, 8 angajați.
Despre OPTICOM CONSULTING SRL
OPTICOM CONSULTING SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 mai 2012 cu numărul J32/448/2012 și codul unic de înregistrare (CUI) 30203988, cu sediul în Sibiu, județul Sibiu. Activitatea principală este „Alte activități de telecomunicații” (cod CAEN 6190). Firma are 14 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 5 mil lei (+5% față de 2024), un profit net de 1,3 mil lei și 8 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 2,8 mil lei la 5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 8 ianuarie 2013.
Date de identificare
- CUI
- 30203988
- Nr. Registrul Comerțului
- J32/448/2012
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 16 mai 2012
- EUID
- ROONRC.J32/448/2012
- Cod poștal
- 550092
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 26.09.2026
din 08.01.2013
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Sibiu
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 5 mil lei
- Profit net
- 1,3 mil lei
- Angajați (medie)
- 8
- Capitaluri proprii
- 2,3 mil lei
- Datorii
- 417 mii lei
- Active totale
- 3,6 mil lei
- Marjă netă
- 27%
- Cifră / angajat
- 623 mii lei
+5% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 12% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 603 mii | 621 mii | 1,1 mil | 2 mil | 2,3 mil | 2,8 mil | 3,1 mil | 3,2 mil | 4,8 mil | 5 mil |
| Venituri totale | 618 mii | 623 mii | 1,1 mil | 2 mil | 2,3 mil | 2,8 mil | 3,1 mil | 3,2 mil | 4,9 mil | 5,1 mil |
| Cheltuieli totale | 657 mii | 591 mii | 809 mii | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,9 mil | 2 mil | 2,4 mil | 3,6 mil | 3,5 mil |
| Profit / pierdere brută | -39 mii | 31 mii | 261 mii | 471 mii | 876 mii | 915 mii | 1,1 mil | 792 mii | 1,3 mil | 1,6 mil |
| Profit / pierdere netă | -42 mii | 25 mii | 251 mii | 451 mii | 854 mii | 890 mii | 1 mil | 741 mii | 1,1 mil | 1,3 mil |
| Număr mediu de angajați | 7 | 4 | 3 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 |
| Active imobilizate | 25 mii | 15 mii | 17 mii | 35 mii | 64 mii | 1,3 mil | 1,6 mil | 1,5 mil | 1,4 mil | 1,5 mil |
| Active circulante | 207 mii | 253 mii | 499 mii | 929 mii | 1,9 mil | 1,2 mil | 1,6 mil | 1,9 mil | 2,3 mil | 1,8 mil |
| din care stocuri | 13 mii | 38 mii | 56 mii | 81 mii | 275 mii | 318 mii | 385 mii | 460 mii | 600 mii | 691 mii |
| creanțe | 18 mii | 36 mii | 121 mii | 313 mii | 824 mii | 400 mii | 669 mii | 435 mii | 1,3 mil | 946 mii |
| casa și conturi la bănci | 176 mii | 179 mii | 323 mii | 535 mii | 765 mii | 499 mii | 506 mii | 958 mii | 325 mii | 124 mii |
| Cheltuieli în avans | 24 mii | 43 mii | 52 mii | 115 mii | 202 mii | 176 mii | 180 mii | 226 mii | 196 mii | 284 mii |
| Datorii | 174 mii | 184 mii | 68 mii | 122 mii | 537 mii | 753 mii | 450 mii | 303 mii | 653 mii | 417 mii |
| Venituri în avans | — | 57 mii | 202 mii | 333 mii | 430 mii | 480 mii | 701 mii | 760 mii | 778 mii | 871 mii |
| Capitaluri proprii | 82 mii | 71 mii | 299 mii | 624 mii | 1,2 mil | 1,5 mil | 2,2 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 2,3 mil |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 9 în județul Sibiu și locul 52 din 561 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 6190 – Alte activități de telecomunicații.
Firme similare din județul Sibiu
- TRENDTEL SRL · Sibiu1,2 mil lei · 5 ang.
- SIB TAXI SRL · Sibiu231 mii lei · 2 ang.
- VALTELLINA EST EUROPA SRL · Sibiu200 mii lei · 4 ang.
- IT PODE RO S.R.L. · Sibiu196 mii lei · 1 ang.
- DAEDALUS CAFE S.R.L. · Sibiu100 mii lei · 2 ang.
- SOLAR ENERGY ROSIB S.R.L. · Sibiu92 mii lei · 1 ang.
- 953 SIB SRL · Sibiu87 mii lei · 1 ang.
- MVP PC GAMES S.R.L. · Sibiu72 mii lei · 2 ang.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 6190 – Alte activități de telecomunicații
- 4652 Comerț cu ridicata de componente și echipamente electronice și de telecomunicații
- 4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
- 4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor
- 6190 Alte activități de telecomunicații
- 6201 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6202 Activități de consultanță în tehnologia informației
- 6203 Activități de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6209 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6312 Activități ale portalurilor web
- 8220 Activități ale centrelor de intermediere telefonică (call center)
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Întrebări frecvente despre OPTICOM CONSULTING SRL
Care este CUI-ul firmei OPTICOM CONSULTING SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei OPTICOM CONSULTING SRL este 30203988, iar codul de TVA este RO30203988. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J32/448/2012, iar codul EUID este ROONRC.J32/448/2012.
Unde are sediul OPTICOM CONSULTING SRL?
Sediul social al firmei OPTICOM CONSULTING SRL este în GUTUILOR, Municipiul Sibiu, Sibiu, județul Sibiu, cod poștal 550092, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are OPTICOM CONSULTING SRL?
Activitatea principală a firmei OPTICOM CONSULTING SRL este „Alte activități de telecomunicații”, cod CAEN 6190. În Registrul Comerțului are autorizate în total 12 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată OPTICOM CONSULTING SRL?
OPTICOM CONSULTING SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 mai 2012, deci are 14 ani de activitate.
Cum pot contacta firma OPTICOM CONSULTING SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0748 *** 869). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are OPTICOM CONSULTING SRL?
În 2025, OPTICOM CONSULTING SRL a raportat o cifră de afaceri de 5 mil lei și un profit net de 1,3 mil lei, cu 8 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este OPTICOM CONSULTING SRL plătitoare de TVA?
Da. OPTICOM CONSULTING SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 8 ianuarie 2013. Datele au fost verificate la ANAF pe 26 septembrie 2026.