Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA15 ani pe piață

OPERE PUBLICE SRL

CUI 27950576J2011000047324

Doamna Stanca, et. 4, ap. 16, Sat Șelimbăr, Comuna Șelimbăr, Sibiu

A primit finanțare publică (6 proiecte)

În 2025: cifra de afaceri 12,9 mil lei, profit net 685 mii lei, 37 angajați.

Despre OPERE PUBLICE SRL

OPERE PUBLICE SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 26 ianuarie 2011 cu numărul J2011000047324 și codul unic de înregistrare (CUI) 27950576, cu sediul în Șelimbăr, județul Sibiu. Activitatea principală este „Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor” (cod CAEN 4211). Firma are 15 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 12,9 mil lei (-9% față de 2024), un profit net de 685 mii lei și 37 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 8,3 mil lei la 12,9 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 28 ianuarie 2011.

Date de identificare

CUI
27950576
Nr. Registrul Comerțului
J2011000047324
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
26 ianuarie 2011
EUID
ROONRC.J2011000047324
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 28.01.2011

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Înscris
Actualizat
01.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Sibiu

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
12,9 mil lei

-9% față de 2024

Profit net
685 mii lei
Angajați (medie)
37
Capitaluri proprii
4,8 mil lei
Datorii
5,8 mil lei
Active totale
10,6 mil lei
Marjă netă
5,3%
Cifră / angajat
349 mii lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 54% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
05 mil10 mil15 mil2016: cifra de afaceri 2.168.020 lei; profit net 288.313 lei20162017: cifra de afaceri 2.209.502 lei; profit net 487.057 lei20172018: cifra de afaceri 3.721.028 lei; profit net 494.492 lei20182019: cifra de afaceri 4.053.614 lei; profit net 321.413 lei20192020: cifra de afaceri 5.554.441 lei; profit net 854.444 lei20202021: cifra de afaceri 8.292.095 lei; profit net 1.086.416 lei20212022: cifra de afaceri 9.619.108 lei; profit net 2.060.116 lei20222023: cifra de afaceri 14.559.353 lei; profit net 1.922.650 lei20232024: cifra de afaceri 14.212.917 lei; profit net 2.337.395 lei20242025: cifra de afaceri 12.931.397 lei; profit net 684.563 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă2,2 mil2,2 mil3,7 mil4,1 mil5,6 mil8,3 mil9,6 mil14,6 mil14,2 mil12,9 mil
Venituri totale2,2 mil2,5 mil3,4 mil4,3 mil6,2 mil8,8 mil10 mil14,3 mil15 mil12,6 mil
Cheltuieli totale1,9 mil2 mil2,9 mil3,9 mil5,3 mil7,5 mil7,9 mil12,1 mil12,6 mil11,8 mil
Profit / pierdere brută345 mii516 mii527 mii363 mii904 mii1,3 mil2,1 mil2,3 mil2,4 mil830 mii
Profit / pierdere netă288 mii487 mii494 mii321 mii854 mii1,1 mil2,1 mil1,9 mil2,3 mil685 mii
Număr mediu de angajați22272635513229433737
Active imobilizate841 mii968 mii1,3 mil1,1 mil1,6 mil1,5 mil4,4 mil4,6 mil6,5 mil5,2 mil
Active circulante530 mii963 mii1,8 mil1,9 mil3,6 mil6,3 mil3,4 mil5,3 mil5,3 mil5,2 mil
din care stocuri709325 mii693139 mii484 mii777 mii671 mii257 mii375 mii45 mii
creanțe417 mii419 mii1,3 mil1,4 mil3 mil5,4 mil2,4 mil3,9 mil4,8 mil5,1 mil
casa și conturi la bănci111 mii219 mii425 mii418 mii44 mii147 mii335 mii1,1 mil125 mii90 mii
Cheltuieli în avans9.507—2.770172 mii166 mii104 mii64 mii34 mii54 mii162 mii
Datorii637 mii671 mii1,4 mil1,2 mil2,7 mil4,9 mil5,6 mil5,9 mil6,2 mil5,8 mil
Provizioane—30 mii0———————
Capitaluri proprii743 mii1,2 mil1,7 mil2 mil2,6 mil3 mil2,3 mil4 mil5,6 mil4,8 mil
din care capital subscris vărsat200200200200200200200200200200

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 4 din 32 în județul Sibiu și locul 329 din 1.950 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4211 – Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor.

Firme similare din județul Sibiu

Dosare în instanță

Cele mai recente 10 din 13 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 7821/4/2026**02.10.2026

    contestaţie la executare

    Tribunalul Bucuresti · Apel · Civil · calitate: Intimat

  • 7821/4/202621.08.2026

    contestaţie la executare

    Tribunalul Bucuresti · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat

  • 1632/3/2026/a126.05.2026

    reexaminare anulare cerere

    Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Petent

  • 7629/215/202613.03.2026

    confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)

    Judecătoria Craiova · Fond · Penal · calitate: Intimat

  • 7821/4/202612.03.2026

    contestaţie la executare dosar executare nr. 651/2026, suspendare executare

    Judecătoria Sectorul 4 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Intimat

  • 7161/4/202609.03.2026

    validare poprire in dosar de executare nr. 651/2026

    Judecătoria Sectorul 4 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Creditor

  • 3816/3/202604.02.2026

    pretenţii suma 862.754,20 lei

    Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 1632/3/202621.01.2026

    pretenţii

    Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 810/3/202614.01.2026

    pretenţii

    Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 23036/215/202410.07.2025

    furtul calificat (art.229 NCP)

    Curtea de Apel Craiova · Apel · Penal · calitate: Parte civilă

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 13.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 4211 – Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor

  • 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
  • 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
  • 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor
  • 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
  • 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
  • 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
  • 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
  • 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
  • 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
  • 4213 Construcția de poduri și tuneluri
  • 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
  • 4291 Construcții hidrotehnice
  • 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
  • 4312 Lucrări de pregătire a terenului
  • 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
  • 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
  • 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
  • 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
  • 4672 Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
  • 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
  • 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 5210 Depozitări
  • 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
  • 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
  • 8130 Activități de întreținere peisagistică
  • 8210 Activități de secretariat și servicii suport

Întrebări frecvente despre OPERE PUBLICE SRL

Care este CUI-ul firmei OPERE PUBLICE SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei OPERE PUBLICE SRL este 27950576, iar codul de TVA este RO27950576. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2011000047324, iar codul EUID este ROONRC.J2011000047324.

Unde are sediul OPERE PUBLICE SRL?

Sediul social al firmei OPERE PUBLICE SRL este în Doamna Stanca, et. 4, ap. 16, Sat Șelimbăr, Comuna Șelimbăr, Sibiu, județul Sibiu, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are OPERE PUBLICE SRL?

Activitatea principală a firmei OPERE PUBLICE SRL este „Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor”, cod CAEN 4211. În Registrul Comerțului are autorizate în total 28 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată OPERE PUBLICE SRL?

OPERE PUBLICE SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 26 ianuarie 2011, deci are 15 ani de activitate.

Cum pot contacta firma OPERE PUBLICE SRL?

Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru OPERE PUBLICE SRL. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Șelimbăr sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.

Ce cifră de afaceri are OPERE PUBLICE SRL?

În 2025, OPERE PUBLICE SRL a raportat o cifră de afaceri de 12,9 mil lei și un profit net de 685 mii lei, cu 37 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este OPERE PUBLICE SRL plătitoare de TVA?

Da. OPERE PUBLICE SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 28 ianuarie 2011. Datele au fost verificate la ANAF pe 1 octombrie 2026.

Explorează