NECOM SRL
Sos. NICOLINA, Municipiul Iași, Iași
A primit finanțare publică (6 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 28,3 mil lei, profit net 7 mil lei, 34 angajați.
Despre NECOM SRL
NECOM SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 21 septembrie 1992 cu numărul J1992002422229 și codul unic de înregistrare (CUI) 1992454, cu sediul în Iași, județul Iași. Activitatea principală este „Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice” (cod CAEN 2711). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 28,3 mil lei (+33% față de 2024), un profit net de 7 mil lei și 34 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 8,8 mil lei la 28,3 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 1992454
- Nr. Registrul Comerțului
- J1992002422229
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 21 septembrie 1992
- EUID
- ROONRC.J1992002422229
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 03.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Iaşi
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 28,3 mil lei
- Profit net
- 7 mil lei
- Angajați (medie)
- 34
- Capitaluri proprii
- 20,9 mil lei
- Datorii
- 12,1 mil lei
- Active totale
- 33,1 mil lei
- Marjă netă
- 24,8%
- Cifră / angajat
- 831 mii lei
+33% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 37% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 4,1 mil | 3,3 mil | 5,9 mil | 5,7 mil | 6,7 mil | 8,8 mil | 12,9 mil | 17,5 mil | 21,3 mil | 28,3 mil |
| Venituri totale | 4,5 mil | 3,8 mil | 6,4 mil | 6,1 mil | 7,1 mil | 10,1 mil | 14,2 mil | 18 mil | 21,6 mil | 28,8 mil |
| Cheltuieli totale | 4,3 mil | 3,7 mil | 5,4 mil | 5,7 mil | 6,2 mil | 8,7 mil | 11,9 mil | 14,8 mil | 18 mil | 21 mil |
| Profit / pierdere brută | 208 mii | 47 mii | 992 mii | 367 mii | 963 mii | 1,4 mil | 2,3 mil | 3,2 mil | 3,5 mil | 7,8 mil |
| Profit / pierdere netă | 176 mii | 22 mii | 873 mii | 313 mii | 848 mii | 1,2 mil | 2,1 mil | 2,8 mil | 3,2 mil | 7 mil |
| Număr mediu de angajați | 16 | 14 | 18 | 22 | 21 | 23 | 26 | 32 | 33 | 34 |
| Active imobilizate | 2,1 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,8 mil | 2,4 mil | 9,3 mil | 12,8 mil | 12,9 mil | 12,4 mil | 17,1 mil |
| Active circulante | 2,9 mil | 2,7 mil | 4,1 mil | 3,4 mil | 4,2 mil | 5,4 mil | 8,8 mil | 10 mil | 14,9 mil | 16 mil |
| din care stocuri | 578 mii | 720 mii | 697 mii | 675 mii | 863 mii | 1,3 mil | 1,9 mil | 2,3 mil | 2,6 mil | 2,9 mil |
| creanțe | 1,3 mil | 1,2 mil | 2,9 mil | 1,9 mil | 2,2 mil | 4,1 mil | 4 mil | 4,9 mil | 7 mil | 8 mil |
| casa și conturi la bănci | 1,1 mil | 780 mii | 531 mii | 875 mii | 1,2 mil | 13 mii | 2,9 mil | 2,8 mil | 5,3 mil | 5,1 mil |
| Cheltuieli în avans | 3.685 | 6.332 | 2.428 | 3.142 | 3.402 | 3.302 | 3.586 | 3.726 | 3.913 | 3.966 |
| Datorii | 761 mii | 1,3 mil | 2 mil | 1,2 mil | 1 mil | 7,9 mil | 12,8 mil | 11,4 mil | 12,8 mil | 12,1 mil |
| Venituri în avans | 341 mii | 293 mii | 267 mii | 250 mii | 233 mii | 216 mii | 200 mii | 183 mii | 166 mii | 149 mii |
| Provizioane | — | — | — | 60 mii | — | — | — | — | — | — |
| Capitaluri proprii | 4 mil | 3,9 mil | 4,5 mil | 4,7 mil | 5,4 mil | 6,6 mil | 8,6 mil | 11,3 mil | 14,3 mil | 20,9 mil |
| din care capital subscris vărsat | 80 mii | 80 mii | 80 mii | 80 mii | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 4 în județul Iași și locul 17 din 93 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2711 – Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice.
Firme similare din județul Iași
- PETRA SRL · Iași1,6 mil lei · 10 ang.
- METAL TECHNOLOGIES S.R.L. · Găureni (com. Miroslava)1 mil lei · 1 ang.
- GEDEREX ENGINEERING S.R.L. · Valea Ursului (com. Miroslava)781 mii lei · 5 ang.
Dosare în instanță
2 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 5922/118/202218.12.2023
infracţiuni de evaziune fiscală (Legea 87/1994, Legea 241/2005)
Curtea de Apel Constanta · Apel · Penal · calitate: Intimat Parte responsabilă civilmente
- 5922/118/202230.08.2022
infracţiuni de evaziune fiscală (Legea 87/1994, Legea 241/2005)
Tribunalul Constanta · Fond · Penal · calitate: Parte responsabilă civilmente
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2711 – Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice
- 1721 Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
- 2014 Fabricarea altor produse chimice organice, de bază
- 2225 Prelucrarea și finisarea articolelor din material plastic
- 2226 Fabricarea altor produse din material plastic
- 2553 Operațiuni de mecanică generală
- 2612 Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
- 2711 Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice
- 2712 Fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității
- 3313 Repararea și întreținerea echipamentelor electronice și optice
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
Întrebări frecvente despre NECOM SRL
Care este CUI-ul firmei NECOM SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei NECOM SRL este 1992454, iar codul de TVA este RO1992454. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1992002422229, iar codul EUID este ROONRC.J1992002422229.
Unde are sediul NECOM SRL?
Sediul social al firmei NECOM SRL este în Sos. NICOLINA, Municipiul Iași, Iași, județul Iași, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are NECOM SRL?
Activitatea principală a firmei NECOM SRL este „Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice”, cod CAEN 2711. În Registrul Comerțului are autorizate în total 17 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată NECOM SRL?
NECOM SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 21 septembrie 1992, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma NECOM SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0232 *** 111). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are NECOM SRL?
În 2025, NECOM SRL a raportat o cifră de afaceri de 28,3 mil lei și un profit net de 7 mil lei, cu 34 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este NECOM SRL plătitoare de TVA?
Da. NECOM SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.