MONTURIST SRL
GÁBOR ÁRON, Municipiul Gheorgheni, Harghita
În 2025: cifra de afaceri 1,4 mil lei, profit net 193 mii lei, 6 angajați.
Despre MONTURIST SRL
MONTURIST SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 iulie 1996 cu numărul J19/413/1996 și codul unic de înregistrare (CUI) 8686444, cu sediul în Gheorgheni, județul Harghita. Activitatea principală este „Alte servicii de rezervare și asistență turistică” (cod CAEN 7990). Firma are 30 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 1,4 mil lei (+35% față de 2024), un profit net de 193 mii lei și 6 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 519 mii lei la 1,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 8 august 1996 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 8686444
- Nr. Registrul Comerțului
- J19/413/1996
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 18 iulie 1996
- EUID
- ROONRC.J19/413/1996
- Cod poștal
- 535500
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 08.08.1996
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Municipală Gheorgheni
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 1,4 mil lei
- Profit net
- 193 mii lei
- Angajați (medie)
- 6
- Capitaluri proprii
- 1,2 mil lei
- Datorii
- 192 mii lei
- Active totale
- 1,4 mil lei
- Marjă netă
- 14,2%
- Cifră / angajat
- 226 mii lei
+35% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 14% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 277 mii | 369 mii | 271 mii | 346 mii | 313 mii | 519 mii | 625 mii | 778 mii | 1 mil | 1,4 mil |
| Venituri totale | 282 mii | 384 mii | 284 mii | 347 mii | 323 mii | 531 mii | 661 mii | 808 mii | 983 mii | 1,4 mil |
| Cheltuieli totale | 293 mii | 310 mii | 316 mii | 342 mii | 298 mii | 398 mii | 530 mii | 747 mii | 782 mii | 1,2 mil |
| Profit / pierdere brută | -11 mii | 74 mii | -32 mii | 4.842 | 25 mii | 133 mii | 131 mii | 61 mii | 200 mii | 223 mii |
| Profit / pierdere netă | -14 mii | 70 mii | -34 mii | 1.372 | 22 mii | 129 mii | 103 mii | 38 mii | 172 mii | 193 mii |
| Număr mediu de angajați | 5 | 2 | 2 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 3 | 6 |
| Active imobilizate | 534 mii | 548 mii | 530 mii | 527 mii | 503 mii | 547 mii | 807 mii | 786 mii | 1,2 mil | 1,3 mil |
| Active circulante | 101 mii | 143 mii | 87 mii | 103 mii | 125 mii | 191 mii | 88 mii | 104 mii | 61 mii | 55 mii |
| din care stocuri | 0 | — | 97 | 101 | 1.265 | 133 | — | 6.619 | 3.572 | 4.442 |
| creanțe | 86 mii | 111 mii | 61 mii | 89 mii | 63 mii | 15 mii | 48 mii | 71 mii | 57 mii | 40 mii |
| casa și conturi la bănci | 15 mii | 32 mii | 26 mii | 14 mii | 61 mii | 175 mii | 40 mii | 27 mii | 242 | 10 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | 11 mii | 12 mii | — | — | — | — | 1.505 | 399 |
| Datorii | 50 mii | 72 mii | 64 mii | 76 mii | 74 mii | 48 mii | 104 mii | 174 mii | 244 mii | 192 mii |
| Venituri în avans | — | — | — | — | — | 6.399 | 4.799 | — | 26 mii | 2.583 |
| Capitaluri proprii | 584 mii | 619 mii | 564 mii | 566 mii | 555 mii | 684 mii | 787 mii | 716 mii | 997 mii | 1,2 mil |
| din care capital subscris vărsat | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii | 223 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 2 din 18 în județul Harghita și locul 39 din 567 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 7990 – Alte servicii de rezervare și asistență turistică.
Firme similare din județul Harghita
- FOTONATURA S.R.L. · Eghersec (com. Ciucsângeorgiu)774 mii lei · 0 ang.
- HATIZ SOLUTION SRL · Gheorgheni333 mii lei · 1 ang.
- HIPPARION SRL · Gheorgheni176 mii lei · 1 ang.
- KONRÁD TRAIN S.R.L. · Vlăhița149 mii lei · 0 ang.
- PRO-SILVA HR SRL · Toplița146 mii lei · 0 ang.
- WESTLINE TRAVEL S.R.L. · Morăreni (com. Lupeni)140 mii lei · 0 ang.
- HATÁRTALANUL GYERGYÓ SRL · Suseni121 mii lei · 0 ang.
- EURO FORTUNATO S.R.L. · Gheorgheni98 mii lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 37 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 1721/234/202617.09.2026
obligatia de a face
Judecătoria Gheorgheni · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 285/234/202314.09.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Harghita · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant Petent
- 887/234/202304.09.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Harghita · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant Petent
- 319/234/202204.09.2026
acţiune confesorie
Tribunalul Harghita · Apel · Civil · calitate: Apelant Reclamant
- 1267/234/202613.07.2026
acţiune în constatare
Judecătoria Gheorgheni · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 499/234/202427.05.2026
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Harghita · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Apelant Petent
- 312/96/202603.03.2026
anulare act administrativ Certificat nr. 131 din 09.01.2025
Tribunalul Harghita · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
- 236/96/202616.02.2026
Plângere împotriva rezoluţiei directorului ORC Încheierea nr. 74482 din 29.01.2026
Tribunalul Harghita · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Petent
- 135/234/202426.08.2025
anulare proces verbal de contravenţie
Tribunalul Harghita · Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Intimat Petent
- 1820/234/202423.07.2025
pretentii
Tribunalul Harghita · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 01.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 7990 – Alte servicii de rezervare și asistență turistică
- 1071 Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie
- 4781 Comerț cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor și produselor din tutun efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5610 Restaurante
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7990 Alte servicii de rezervare și asistență turistică
Întrebări frecvente despre MONTURIST SRL
Care este CUI-ul firmei MONTURIST SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei MONTURIST SRL este 8686444, iar codul de TVA este RO8686444. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J19/413/1996, iar codul EUID este ROONRC.J19/413/1996.
Unde are sediul MONTURIST SRL?
Sediul social al firmei MONTURIST SRL este în GÁBOR ÁRON, Municipiul Gheorgheni, Harghita, județul Harghita, cod poștal 535500, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are MONTURIST SRL?
Activitatea principală a firmei MONTURIST SRL este „Alte servicii de rezervare și asistență turistică”, cod CAEN 7990. În Registrul Comerțului are autorizate în total 6 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată MONTURIST SRL?
MONTURIST SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 iulie 1996, deci are 30 ani de activitate.
Cum pot contacta firma MONTURIST SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0748 *** 590). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are MONTURIST SRL?
În 2025, MONTURIST SRL a raportat o cifră de afaceri de 1,4 mil lei și un profit net de 193 mii lei, cu 6 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este MONTURIST SRL plătitoare de TVA?
Da. MONTURIST SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 8 august 1996 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.