METROUL SA
Str. GUTENBERG, București Sectorul 5, București
A primit finanțare publică (1 proiect)În 2025: cifra de afaceri 29,8 mil lei, profit net 4,8 mil lei, 86 angajați.
Despre METROUL SA
METROUL SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 iunie 1991 cu numărul J1991004631402 și codul unic de înregistrare (CUI) 426112, cu sediul în București Sector 5, municipiul București. Activitatea principală este „Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea” (cod CAEN 7112). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 29,8 mil lei (-13% față de 2024), un profit net de 4,8 mil lei și 86 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 13,2 mil lei la 29,8 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 426112
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991004631402
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 17 iunie 1991
- EUID
- ROONRC.J1991004631402
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 02.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Direcţia Generală a Finanţelor Publice Municipiul Bucureşti
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 29,8 mil lei
- Profit net
- 4,8 mil lei
- Angajați (medie)
- 86
- Capitaluri proprii
- 75,8 mil lei
- Datorii
- 9,8 mil lei
- Active totale
- 87,6 mil lei
- Marjă netă
- 16,1%
- Cifră / angajat
- 347 mii lei
-13% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 11% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 19,6 mil | 13,9 mil | 13,9 mil | 20,2 mil | 12,6 mil | 13,2 mil | 24,4 mil | 27,2 mil | 34,4 mil | 29,8 mil |
| Venituri totale | 20,9 mil | 14,4 mil | 14,9 mil | 20,9 mil | 13,4 mil | 13,7 mil | 25,1 mil | 27,7 mil | 35,5 mil | 31,6 mil |
| Cheltuieli totale | 27,8 mil | 26,9 mil | 17,7 mil | 18,2 mil | 12,6 mil | 17,1 mil | 23,9 mil | 23,2 mil | 30,1 mil | 26,3 mil |
| Profit / pierdere brută | -6,8 mil | -12,5 mil | -2,8 mil | 2,7 mil | 819 mii | -3,4 mil | 1,3 mil | 4,5 mil | 5,5 mil | 5,4 mil |
| Profit / pierdere netă | -6,8 mil | -12,5 mil | -2,8 mil | 2,7 mil | 819 mii | -3,4 mil | 1,3 mil | 4,5 mil | 5 mil | 4,8 mil |
| Număr mediu de angajați | 181 | 172 | 118 | 111 | 90 | 91 | 105 | 106 | 99 | 86 |
| Active imobilizate | 16,9 mil | 16,9 mil | 16,2 mil | 15,6 mil | 16,2 mil | 15,6 mil | 15,2 mil | 14,6 mil | 13,9 mil | 17,2 mil |
| Active circulante | 81,1 mil | 71 mil | 34 mil | 34,7 mil | 39 mil | 35,3 mil | 40,3 mil | 47,5 mil | 62,2 mil | 70,2 mil |
| din care stocuri | 32 mii | 26 mii | 42 mii | 35 mii | 30 mii | 31 mii | 27 mii | 16 mii | 22 mii | 18 mii |
| creanțe | 10,2 mil | 8,8 mil | 9,4 mil | 2,7 mil | 8,6 mil | 5,4 mil | 16,4 mil | 15,7 mil | 23,2 mil | 20,8 mil |
| casa și conturi la bănci | 70,8 mil | 62,2 mil | 24,6 mil | 31,9 mil | 30,3 mil | 29 mil | 22,9 mil | 30,8 mil | 38 mil | 49,4 mil |
| Cheltuieli în avans | 106 mii | 82 mii | 81 mii | 89 mii | 349 mii | 322 mii | 92 mii | 302 mii | 139 mii | 221 mii |
| Datorii | 4,4 mil | 4,9 mil | 5,3 mil | 2,6 mil | 6,2 mil | 5,3 mil | 7,7 mil | 9,3 mil | 12,1 mil | 9,8 mil |
| Venituri în avans | 5.146 | 1.896 | — | — | 37 mii | 20 mii | 174 mii | 2.118 | — | — |
| Provizioane | — | 661 mii | 525 mii | 539 mii | 37 mii | 37 mii | 548 mii | 1,4 mil | 2,3 mil | 2 mil |
| Capitaluri proprii | 93,6 mil | 82,4 mil | 44,5 mil | 47,2 mil | 49,3 mil | 45,9 mil | 47,1 mil | 51,6 mil | 61,9 mil | 75,8 mil |
| din care capital subscris vărsat | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 2 mil | 4 mil | 7,9 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 54 din 3.462 în județul București și locul 110 din 16.139 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea.
Firme similare din județul București
- GEODATA SERVICES S.R.L. · București Sector 131,7 mil lei · 28 ang.
- BOURBON TECH SOLUTIONS S.R.L. · București Sector 231,3 mil lei · 35 ang.
- CONCEPT - STRUCTURE SRL · București Sector 131,1 mil lei · 47 ang.
- SOILTECH ROMANIA S.R.L. · București Sector 130,3 mil lei · 0 ang.
- VENTURO INVESTMENT SRL · București Sector 329,8 mil lei · 63 ang.
- KREG CONSTRUCT & CONSULT SRL · București Sector 529,6 mil lei · 29 ang.
- SADE INGENIERIE S.R.L. · București Sector 228,5 mil lei · 30 ang.
- GEOMATICS INTEGRATED SERVICES S.R.L. · București Sector 128,1 mil lei · 68 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 186 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 20034/3/202505.10.2026
pretentii
Curtea de Apel Bucuresti · Apel · Litigii de muncă · calitate: Apelant
- 59757/299/202605.10.2026
pretenţii 10739,75 LEI
Judecătoria Sectorul 1 Bucuresti · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 20033/3/2025*30.09.2026
pretentii
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 3148/2/2026/a125.09.2026
abţinere în şedinţă publică
Curtea de Apel Bucuresti · Revizuire - Apel · Litigii de muncă · calitate: Intimat Pârât
- 1864/2/2026/a121.09.2026
cauţiune
Curtea de Apel Bucuresti · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Petent
- 18357/3/2024*14.09.2026
pretentii
Curtea de Apel Bucuresti · Apel · Litigii de muncă · calitate: Apelant Pârât
- 22238/3/2025*24.08.2026
pretentii
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 17306/3/2024*/a114.08.2026
pretentii RECURS IMP INHC DE SUSP. 08.07.2026
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 20282/3/2024*/a114.08.2026
pretentii RECURS IMP INHC DE SUSP. 08.07.2026
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 18601/3/2024*/a114.08.2026
pretentii RECURS IMP INHC DE SUSP. 08.07.2026
Tribunalul Bucuresti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 13.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 5224 Manipulări
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 8110 Activități de servicii suport combinate
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4651 Comerț cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice și software- ului
- 4652 Comerț cu ridicata de componente și echipamente electronice și de telecomunicații
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
- 4673 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare
- 4674 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor
- 5819 Alte activități de editare
- 5829 Activități de editare a altor produse software
- 6201 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6202 Activități de consultanță în tehnologia informației
- 6203 Activități de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6209 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6420 Activități ale holdingurilor
- 6810 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6831 Agenții imobiliare
- 6920 Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal
- 7010 Activități ale direcțiilor (centralelor), birourilor administrative centralizate
- 7022 Activități de consultanță pentru afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7219 Cercetare- dezvoltare în alte științe naturale și inginerie
- 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
- 7410 Activități de design specializat
- 7430 Activități de traducere scrisă și orală (interpreți)
- 7490 Alte activități profesionale, științifice și tehnice n.c.a.
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 8020 Activități de servicii privind sistemele de securizare
- 8211 Activități combinate de secretariat
- 8219 Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și alte activități specializate de secretariat
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
- 9511 Repararea calculatoarelor și a echipamentelor periferice
Întrebări frecvente despre METROUL SA
Care este CUI-ul firmei METROUL SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei METROUL SA este 426112, iar codul de TVA este RO426112. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991004631402, iar codul EUID este ROONRC.J1991004631402.
Unde are sediul METROUL SA?
Sediul social al firmei METROUL SA este în Str. GUTENBERG, București Sectorul 5, București, București Sector 5, municipiul București, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are METROUL SA?
Activitatea principală a firmei METROUL SA este „Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea”, cod CAEN 7112. În Registrul Comerțului are autorizate în total 47 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată METROUL SA?
METROUL SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 iunie 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma METROUL SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0745 *** 776). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are METROUL SA?
În 2025, METROUL SA a raportat o cifră de afaceri de 29,8 mil lei și un profit net de 4,8 mil lei, cu 86 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este METROUL SA plătitoare de TVA?
Da. METROUL SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 2 octombrie 2026.
Explorează
- Firme din București Sector 5
- Firme cu CAEN 7112 din județul București
- CAEN 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- Top firme din județul București
- Top firme cu CAEN 7112
- Firme noi din județul București
- Beneficiari de fonduri din județul București
- Compară METROUL SA cu alte firme