Sari la conținut
raspundere penala cf. Legii 286/2009, Legii 135/2010; funcțiunePlătitor TVA28 ani pe piață

METALCOLECT PROD SRL

CUI 10133845J1998000015186

Str. CIOCÂRLĂU, Municipiul Târgu Jiu, Gorj

A primit finanțare publică (4 proiecte)

În 2025: cifra de afaceri 19,4 mil lei, profit net 238 mii lei, 45 angajați.

Despre METALCOLECT PROD SRL

METALCOLECT PROD SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 15 ianuarie 1998 cu numărul J1998000015186 și codul unic de înregistrare (CUI) 10133845, cu sediul în Târgu Jiu, județul Gorj. Activitatea principală este „Recuperarea materialelor reciclabile” (cod CAEN 3821). Firma are 28 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 19,4 mil lei (+409% față de 2024), un profit net de 238 mii lei și 45 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 54,4 mil lei la 19,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 28 ianuarie 1998.

Date de identificare

CUI
10133845
Nr. Registrul Comerțului
J1998000015186
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
15 ianuarie 1998
EUID
ROONRC.J1998000015186
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 28.01.1998

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Neînscris
Actualizat
04.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Târgu-Jiu

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
19,4 mil lei

+409% față de 2024

Profit net
238 mii lei
Angajați (medie)
45
Capitaluri proprii
45,2 mil lei
Datorii
18 mil lei
Active totale
84,8 mil lei
Marjă netă
1,2%
Cifră / angajat
430 mii lei
Risc scăzut

Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 21% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
020 mil40 mil60 mil80 mil2016: cifra de afaceri 15.874.593 lei; profit net 1.460.600 lei20162017: cifra de afaceri 10.926.479 lei; profit net 98.043 lei20172018: cifra de afaceri 9.483.099 lei; profit net 115.472 lei20182019: cifra de afaceri 12.729.622 lei; profit net 208.915 lei20192020: cifra de afaceri 21.885.622 lei; profit net 4.822.005 lei20202021: cifra de afaceri 54.429.440 lei; profit net 16.557.825 lei20212022: cifra de afaceri 36.560.890 lei; profit net 4.857.244 lei20222023: cifra de afaceri 64.027.785 lei; profit net 20.551.320 lei20232024: cifra de afaceri 3.805.908 lei; profit net 2.446.186 lei20242025: cifra de afaceri 19.362.017 lei; profit net 237.650 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă15,9 mil10,9 mil9,5 mil12,7 mil21,9 mil54,4 mil36,6 mil64 mil3,8 mil19,4 mil
Venituri totale20,7 mil16,2 mil12,6 mil10,9 mil21,1 mil55,2 mil39,3 mil63,1 mil7,6 mil22,4 mil
Cheltuieli totale19,3 mil16,1 mil12,5 mil10,7 mil15,5 mil36,3 mil33,8 mil39,6 mil4,8 mil22 mil
Profit / pierdere brută1,5 mil106 mii138 mii245 mii5,6 mil18,9 mil5,5 mil23,5 mil2,9 mil317 mii
Profit / pierdere netă1,5 mil98 mii115 mii209 mii4,8 mil16,6 mil4,9 mil20,6 mil2,4 mil238 mii
Număr mediu de angajați87838375494649454545
Active imobilizate10,5 mil9,5 mil8,6 mil8 mil9,6 mil22,4 mil16,3 mil21,4 mil43,7 mil41,9 mil
Active circulante14,7 mil15,1 mil17,7 mil17,1 mil19,6 mil24 mil38,9 mil44,2 mil27,8 mil43 mil
din care stocuri4,1 mil6,9 mil10 mil8,4 mil7,3 mil7,1 mil10,4 mil8,4 mil12,1 mil13,7 mil
creanțe9,2 mil7,4 mil7,3 mil7,5 mil7,4 mil4,8 mil15,6 mil13,8 mil14,9 mil26,6 mil
casa și conturi la bănci1,4 mil834 mii464 mii1,2 mil4,9 mil12,1 mil12,9 mil2 mil741 mii2,7 mil
Datorii14 mil13,2 mil14,9 mil13,5 mil12,3 mil9,9 mil23,2 mil13,7 mil19,8 mil18 mil
Venituri în avans—————————14,6 mil
Provizioane1,3 mil2,3 mil2,3 mil2,3 mil3,8 mil7,6 mil9,4 mil9,8 mil7,3 mil6,9 mil
Capitaluri proprii9,8 mil9,1 mil9,1 mil9,3 mil13,1 mil28,8 mil22,5 mil42,1 mil44,3 mil45,2 mil
din care capital subscris vărsat1,5 mil1,5 mil1,5 mil——1,5 mil1,5 mil1,5 mil1,5 mil1,5 mil

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 2 din 16 în județul Gorj și locul 72 din 841 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 3821 – Recuperarea materialelor reciclabile.

Firme similare din județul Gorj

Dosare în instanță

Cele mai recente 10 din 83 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 3319/63/2025/a101.10.2026

    concordat preventiv

    Curtea de Apel Craiova · Apel · Faliment · calitate: Intimat

  • 5944/63/202629.09.2026

    pretenţii

    Tribunalul Dolj · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 3188/63/2026/a129.09.2026

    concordat preventiv

    Tribunalul Dolj · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 5211/63/2026/a229.09.2026

    cerere reexaminare ajutor public judiciar

    Tribunalul Dolj · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 5211/63/2026/a116.09.2026

    cerere reexaminare ajutor public judiciar

    Tribunalul Dolj · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

  • 28374/215/202627.08.2026

    plângere împotriva încheierii de carte funciară (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996) ÎNCHEIERE 155165/2026

    Judecătoria Craiova · Fond · Civil · calitate: Petent

  • 28375/215/202627.08.2026

    plângere împotriva încheierii de carte funciară (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996) ÎNCHEIERE 155161/2026

    Judecătoria Craiova · Fond · Civil · calitate: Petent

  • 28376/215/202627.08.2026

    plângere împotriva încheierii de carte funciară (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996) ÎNCHEIERE 156994/2026

    Judecătoria Craiova · Fond · Civil · calitate: Petent

  • 28377/215/202627.08.2026

    plângere împotriva încheierii de carte funciară (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996) ÎNCHEIERE 157719/2026

    Judecătoria Craiova · Fond · Civil · calitate: Petent

  • 5132/95/202624.08.2026

    contestaţie la executare

    Tribunalul Gorj · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 01.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 3821 – Recuperarea materialelor reciclabile

  • 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
  • 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
  • 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
  • 2362 Fabricarea produselor din ipsos pentru construcții
  • 2363 Fabricarea betonului
  • 2364 Fabricarea mortarului
  • 2365 Fabricarea produselor din azbociment
  • 2366 Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos
  • 2399 Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.
  • 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
  • 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
  • 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
  • 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
  • 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
  • 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
  • 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
  • 4213 Construcția de poduri și tuneluri
  • 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
  • 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
  • 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
  • 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
  • 4312 Lucrări de pregătire a terenului
  • 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
  • 4321 Lucrări de instalații electrice
  • 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
  • 4323 Lucrări de izolații
  • 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
  • 4331 Lucrări de ipsoserie
  • 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
  • 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
  • 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
  • 4335 Alte lucrări de finisare
  • 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
  • 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
  • 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
  • 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
  • 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
  • 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 4942 Servicii de mutare
  • 5210 Depozitări
  • 5224 Manipulări
  • 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
  • 8210 Activități de secretariat și servicii suport

Întrebări frecvente despre METALCOLECT PROD SRL

Care este CUI-ul firmei METALCOLECT PROD SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei METALCOLECT PROD SRL este 10133845, iar codul de TVA este RO10133845. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1998000015186, iar codul EUID este ROONRC.J1998000015186.

Unde are sediul METALCOLECT PROD SRL?

Sediul social al firmei METALCOLECT PROD SRL este în Str. CIOCÂRLĂU, Municipiul Târgu Jiu, Gorj, județul Gorj, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are METALCOLECT PROD SRL?

Activitatea principală a firmei METALCOLECT PROD SRL este „Recuperarea materialelor reciclabile”, cod CAEN 3821. În Registrul Comerțului are autorizate în total 44 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată METALCOLECT PROD SRL?

METALCOLECT PROD SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 15 ianuarie 1998, deci are 28 ani de activitate.

Cum pot contacta firma METALCOLECT PROD SRL?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0253 *** 025). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are METALCOLECT PROD SRL?

În 2025, METALCOLECT PROD SRL a raportat o cifră de afaceri de 19,4 mil lei și un profit net de 238 mii lei, cu 45 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este METALCOLECT PROD SRL plătitoare de TVA?

Da. METALCOLECT PROD SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 28 ianuarie 1998. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.

Explorează