MECATES BRAȘOV SRL
DN 73 KM 129+200, Loc. Ghimbav, Oraș Ghimbav, Brașov
A primit finanțare publică (2 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 3,1 mil lei, profit net 367 mii lei, 10 angajați.
Despre MECATES BRAȘOV SRL
MECATES BRAȘOV SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 februarie 2005 cu numărul J2005000393084 și codul unic de înregistrare (CUI) 17261833, cu sediul în Ghimbav, județul Brașov. Activitatea principală este „Operațiuni de mecanică generală” (cod CAEN 2553). Firma are 21 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 3,1 mil lei (+4% față de 2024), un profit net de 367 mii lei și 10 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 2,2 mil lei la 3,1 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 25 februarie 2005.
Date de identificare
- CUI
- 17261833
- Nr. Registrul Comerțului
- J2005000393084
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 18 februarie 2005
- EUID
- ROONRC.J2005000393084
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 15.10.2026
din 25.02.2005
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Municipală Codlea
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 3,1 mil lei
- Profit net
- 367 mii lei
- Angajați (medie)
- 10
- Capitaluri proprii
- 309 mii lei
- Datorii
- 1,4 mil lei
- Active totale
- 1,7 mil lei
- Marjă netă
- 11,9%
- Cifră / angajat
- 309 mii lei
+4% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Datorii de 82% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 3,1 mil | 3,3 mil | 3,2 mil | 2,7 mil | 2 mil | 2,2 mil | 2,9 mil | 2,8 mil | 3 mil | 3,1 mil |
| Venituri totale | 3,1 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 2,7 mil | 2,2 mil | 2,8 mil | 3,1 mil | 3,5 mil | 2,2 mil | 3,3 mil |
| Cheltuieli totale | 3,1 mil | 3,3 mil | 3,1 mil | 2,5 mil | 2,1 mil | 2,7 mil | 3,1 mil | 3,4 mil | 2,9 mil | 3 mil |
| Profit / pierdere brută | 80 mii | 183 mii | 207 mii | 212 mii | 74 mii | 112 mii | 64 mii | 46 mii | -724 mii | 391 mii |
| Profit / pierdere netă | 57 mii | 147 mii | 175 mii | 185 mii | 56 mii | 91 mii | 40 mii | 31 mii | -724 mii | 367 mii |
| Număr mediu de angajați | 20 | 19 | 17 | 17 | 12 | 12 | 13 | 12 | 11 | 10 |
| Active imobilizate | 314 mii | 179 mii | 713 mii | 709 mii | 550 mii | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,4 mil | 1,1 mil | 1,2 mil |
| Active circulante | 548 mii | 704 mii | 684 mii | 598 mii | 804 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,8 mil | 497 mii | 528 mii |
| din care stocuri | 81 mii | -14 mii | 65 mii | 87 mii | 281 mii | 613 mii | 667 mii | 894 mii | 35 | 2.336 |
| creanțe | 428 mii | 695 mii | 646 mii | 484 mii | 506 mii | 534 mii | 402 mii | 878 mii | 487 mii | 509 mii |
| casa și conturi la bănci | 39 mii | 23 mii | -28 mii | 27 mii | 17 mii | -29 mii | 8.925 | 13 mii | 10 mii | 16 mii |
| Cheltuieli în avans | 113 mii | 157 mii | 34 mii | 21 mii | 15 mii | 18 mii | 15 mii | 26 mii | 12 mii | 23 mii |
| Datorii | 599 mii | 680 mii | 896 mii | 635 mii | 622 mii | 1,8 mil | 1,5 mil | 2,3 mil | 1,7 mil | 1,4 mil |
| Venituri în avans | 1.840 | 1.840 | 1.840 | 191 | 191 | 191 | 11 mii | 11 mii | — | — |
| Capitaluri proprii | 373 mii | 358 mii | 533 mii | 692 mii | 747 mii | 838 mii | 878 mii | 882 mii | -58 mii | 309 mii |
| din care capital subscris vărsat | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii | 200 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 30 din 69 în județul Brașov și locul 235 din 1.060 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2553 – Operațiuni de mecanică generală.
Firme similare din județul Brașov
- TURBO RAIL SERVICE SRL · Săcele4 mil lei · 6 ang.
- CADMACHINING 3D S.R.L. · Brașov3,5 mil lei · 8 ang.
- TOOLING TECH SRL · Brașov3,4 mil lei · 16 ang.
- SUDOCOR VMV SRL · Făgăraș3,3 mil lei · 4 ang.
- PROCURI-SISTEM SRL · Brașov3,1 mil lei · 4 ang.
- MACHRO TECHNOLOGY S.R.L. · Brașov3 mil lei · 8 ang.
- BUBIX DIE METAL S.R.L. · Brașov2,6 mil lei · 5 ang.
- MECODIS COMPANY SRL · Brașov2,3 mil lei · 13 ang.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2553 – Operațiuni de mecanică generală
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2553 Operațiuni de mecanică generală
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Întrebări frecvente despre MECATES BRAȘOV SRL
Care este CUI-ul firmei MECATES BRAȘOV SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei MECATES BRAȘOV SRL este 17261833, iar codul de TVA este RO17261833. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2005000393084, iar codul EUID este ROONRC.J2005000393084.
Unde are sediul MECATES BRAȘOV SRL?
Sediul social al firmei MECATES BRAȘOV SRL este în DN 73 KM 129+200, Loc. Ghimbav, Oraș Ghimbav, Brașov, județul Brașov, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are MECATES BRAȘOV SRL?
Activitatea principală a firmei MECATES BRAȘOV SRL este „Operațiuni de mecanică generală”, cod CAEN 2553. În Registrul Comerțului are autorizate în total 4 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată MECATES BRAȘOV SRL?
MECATES BRAȘOV SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 18 februarie 2005, deci are 21 ani de activitate.
Cum pot contacta firma MECATES BRAȘOV SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0722 *** 667). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are MECATES BRAȘOV SRL?
În 2025, MECATES BRAȘOV SRL a raportat o cifră de afaceri de 3,1 mil lei și un profit net de 367 mii lei, cu 10 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este MECATES BRAȘOV SRL plătitoare de TVA?
Da. MECATES BRAȘOV SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 25 februarie 2005. Datele au fost verificate la ANAF pe 15 octombrie 2026.