MARBIS SRL
AUGUSTIN BENA, Municipiul Sebeș, Alba
În 2025: cifra de afaceri 16,4 mil lei, profit net 1,4 mil lei, 36 angajați.
Despre MARBIS SRL
MARBIS SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 30 septembrie 1993 cu numărul J1993000945015 și codul unic de înregistrare (CUI) 4904627, cu sediul în Sebeș, județul Alba. Activitatea principală este „Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp)” (cod CAEN 1392). Firma are 33 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 16,4 mil lei (+7% față de 2024), un profit net de 1,4 mil lei și 36 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 9,2 mil lei la 16,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 4904627
- Nr. Registrul Comerțului
- J1993000945015
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 30 septembrie 1993
- EUID
- ROONRC.J1993000945015
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 03.10.2026
din 01.11.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Alba
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 16,4 mil lei
- Profit net
- 1,4 mil lei
- Angajați (medie)
- 36
- Capitaluri proprii
- 6,3 mil lei
- Datorii
- 2,8 mil lei
- Active totale
- 9,1 mil lei
- Marjă netă
- 8,7%
- Cifră / angajat
- 457 mii lei
+7% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 31% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 5,8 mil | 6,2 mil | 7,6 mil | 6,9 mil | 7,3 mil | 9,2 mil | 12,7 mil | 13 mil | 15,4 mil | 16,4 mil |
| Venituri totale | 6,4 mil | 6,5 mil | 7,9 mil | 7,2 mil | 7,6 mil | 9,4 mil | 13,1 mil | 13,4 mil | 15,7 mil | 16,9 mil |
| Cheltuieli totale | 6,2 mil | 6,1 mil | 7,6 mil | 6,7 mil | 6,6 mil | 8,5 mil | 11,8 mil | 12,3 mil | 15,2 mil | 15,3 mil |
| Profit / pierdere brută | 287 mii | 406 mii | 347 mii | 518 mii | 990 mii | 951 mii | 1,3 mil | 1,1 mil | 562 mii | 1,7 mil |
| Profit / pierdere netă | 245 mii | 347 mii | 288 mii | 445 mii | 855 mii | 820 mii | 1,1 mil | 938 mii | 473 mii | 1,4 mil |
| Număr mediu de angajați | 34 | 36 | 38 | 37 | 34 | 37 | 38 | 38 | 38 | 36 |
| Active imobilizate | 1,6 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 2,3 mil | 4 mil | 3,8 mil | 3,7 mil | 3,3 mil |
| Active circulante | 2,1 mil | 2,2 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 4,1 mil | 4,1 mil | 4,3 mil | 5,6 mil |
| din care stocuri | 974 mii | 792 mii | 824 mii | 974 mii | 789 mii | 830 mii | 957 mii | 867 mii | 809 mii | 707 mii |
| creanțe | 857 mii | 874 mii | 1,1 mil | 1 mil | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,7 mil | 1,8 mil | 2,2 mil | 3 mil |
| casa și conturi la bănci | 291 mii | 520 mii | 550 mii | 522 mii | 1,1 mil | 911 mii | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,9 mil |
| Cheltuieli în avans | 76 mii | 76 mii | 51 mii | 44 mii | 54 mii | 57 mii | 124 mii | 227 mii | 136 mii | 127 mii |
| Datorii | 1,7 mil | 1,9 mil | 2 mil | 1,7 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 3,7 mil | 3,3 mil | 3,4 mil | 2,8 mil |
| Capitaluri proprii | 2,1 mil | 2,2 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | 3,1 mil | 3,9 mil | 4,6 mil | 4,9 mil | 4,9 mil | 6,3 mil |
| din care capital subscris vărsat | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 2 din 16 în județul Alba și locul 25 din 779 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1392 – Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp).
Firme similare din județul Alba
- RO.DE.X FASHION SRL · Zlatna20,9 mil lei · 65 ang.
- INTER TONY SRL · Daia Română4 mil lei · 5 ang.
- ORIZONT LUX SRL · Micești (mun. Alba Iulia)2,4 mil lei · 11 ang.
- MA.LO.CRIS FASHION S.R.L. · Sat Pirita, Oraș Zlatna943 mii lei · 15 ang.
- PARTENER TEX HOME SRL · Alba Iulia275 mii lei · 1 ang.
- EMIMONA SRL · Valea Inzelului (com. Râmeț)242 mii lei · 1 ang.
- EVINEX SYSTEMS SRL · Sebeș214 mii lei · 2 ang.
- CONFORT TEXTIL LUX S.R.L. · Petrești (mun. Sebeș)202 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
4 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 4674/216/202618.08.2026
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.
Judecătoria Curteadearges · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Debitor
- 3305/298/202524.10.2025
actiune in raspundere contractuala
Judecătoria Sebes · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 2245/272/202311.10.2023
confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Judecătoria Orastie · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată
- 2150/107/202207.06.2022
contestaţie act administrativ fiscal DECIZIA NR. F-AB 107/31.05.2016; RAPORTUL NR. 30/F-AB-83/31.05.2016
Tribunalul Alba · Fond · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 10.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 1392 – Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp)
- 1392 Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp)
- 4616 Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4641 Comerț cu ridicata al produselor textile
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5224 Manipulări
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
- 9531 Repararea și întreținerea autovehiculelor
Întrebări frecvente despre MARBIS SRL
Care este CUI-ul firmei MARBIS SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei MARBIS SRL este 4904627, iar codul de TVA este RO4904627. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1993000945015, iar codul EUID este ROONRC.J1993000945015.
Unde are sediul MARBIS SRL?
Sediul social al firmei MARBIS SRL este în AUGUSTIN BENA, Municipiul Sebeș, Alba, județul Alba, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are MARBIS SRL?
Activitatea principală a firmei MARBIS SRL este „Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp)”, cod CAEN 1392. În Registrul Comerțului are autorizate în total 12 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată MARBIS SRL?
MARBIS SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 30 septembrie 1993, deci are 33 ani de activitate.
Cum pot contacta firma MARBIS SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0358 *** 722). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are MARBIS SRL?
În 2025, MARBIS SRL a raportat o cifră de afaceri de 16,4 mil lei și un profit net de 1,4 mil lei, cu 36 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este MARBIS SRL plătitoare de TVA?
Da. MARBIS SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.