LAZ & STEF SRL
Sat Vișeu De Jos, Comuna Vișeu De Jos, Maramureș
A primit finanțare publică (10 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 29,9 mil lei, profit net 707 mii lei, 26 angajați.
Despre LAZ & STEF SRL
LAZ & STEF SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 10 februarie 2005 cu numărul J24/246/2005 și codul unic de înregistrare (CUI) 17225229, cu sediul în Vișeu De Jos, județul Maramureș. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate” (cod CAEN 4752). Firma are 21 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 29,9 mil lei (+22% față de 2024), un profit net de 707 mii lei și 26 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 16,5 mil lei la 29,9 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 18 februarie 2005.
Date de identificare
- CUI
- 17225229
- Nr. Registrul Comerțului
- J24/246/2005
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 10 februarie 2005
- EUID
- ROONRC.J24/246/2005
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 26.09.2026
din 18.02.2005
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Maramureş
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 29,9 mil lei
- Profit net
- 707 mii lei
- Angajați (medie)
- 26
- Capitaluri proprii
- 2,1 mil lei
- Datorii
- 14,8 mil lei
- Active totale
- 16,9 mil lei
- Marjă netă
- 2,4%
- Cifră / angajat
- 1,1 mil lei
+22% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Datorii de 87% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 6,8 mil | 7,5 mil | 8,1 mil | 10,8 mil | 14,8 mil | 16,5 mil | 16,6 mil | 18,6 mil | 24,5 mil | 29,9 mil |
| Venituri totale | 6,9 mil | 7,8 mil | 8,4 mil | 11,5 mil | 15,1 mil | 17,4 mil | 16,8 mil | 18,8 mil | 24,9 mil | 30,8 mil |
| Cheltuieli totale | 6,7 mil | 7,8 mil | 8,3 mil | 11,1 mil | 14,5 mil | 16,3 mil | 16,4 mil | 18 mil | 24,2 mil | 30,1 mil |
| Profit / pierdere brută | 241 mii | 22 mii | 147 mii | 388 mii | 565 mii | 1,1 mil | 448 mii | 743 mii | 678 mii | 746 mii |
| Profit / pierdere netă | 208 mii | 13 mii | 132 mii | 330 mii | 488 mii | 1 mil | 376 mii | 700 mii | 652 mii | 707 mii |
| Număr mediu de angajați | 13 | 13 | 10 | 13 | 19 | 19 | 18 | 27 | 25 | 26 |
| Active imobilizate | 1,9 mil | 1,2 mil | 1 mil | 1,1 mil | 923 mii | 1,7 mil | 1,6 mil | 2,8 mil | 3 mil | 3,8 mil |
| Active circulante | 2,5 mil | 3,6 mil | 4,4 mil | 4,8 mil | 7,5 mil | 7,9 mil | 8,7 mil | 8,4 mil | 11,7 mil | 13 mil |
| din care stocuri | 1,2 mil | 1,9 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 3 mil | 4,2 mil | 6,3 mil | 8,3 mil | 7,1 mil |
| creanțe | 758 mii | 1,3 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 3,7 mil | 4,6 mil | 3,6 mil | 2,1 mil | 3,1 mil | 5,7 mil |
| casa și conturi la bănci | 515 mii | 371 mii | 246 mii | 733 mii | 1,5 mil | 311 mii | 912 mii | 43 mii | 241 mii | 190 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | — | — | — | — | — | 55 mii | 55 mii |
| Datorii | 3,2 mil | 4,3 mil | 4,8 mil | 4,9 mil | 6,7 mil | 8 mil | 8,4 mil | 10 mil | 12,8 mil | 14,8 mil |
| Venituri în avans | — | — | — | — | 633 mii | — | 1,3 mil | 749 mii | 749 mii | 17 mii |
| Capitaluri proprii | 1,2 mil | 445 mii | 578 mii | 940 mii | 1,1 mil | 1,7 mil | 576 mii | 437 mii | 1,3 mil | 2,1 mil |
| din care capital subscris vărsat | 835 mii | 835 mii | 835 mii | 835 mii | 835 mii | 835 mii | 835 mii | 835 mii | 1 mil | 1,1 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 84 în județul Maramureș și locul 35 din 2.858 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4752 – Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate.
Firme similare din județul Maramureș
- KARYLUCA INSTAL SRL · Tisa (com. Bocicoiu Mare)26,1 mil lei · 29 ang.
- MONPLAST TRANS SRL · Baia Mare24,6 mil lei · 20 ang.
- GIOINVEST CORPORATION SRL · Vișeu De Jos18,4 mil lei · 12 ang.
- UTIL CASA BIACRIS SRL · Borsa (oraș Borșa)12 mil lei · 13 ang.
- COMIMPEX TARA SRL · Baia Mare11,5 mil lei · 11 ang.
- MEGA IZOLATII SRL · Baia Sprie9,6 mil lei · 14 ang.
- MITIONI COM SRL · Cavnic9,5 mil lei · 14 ang.
- FEREASTRA ASO GROUP S.R.L. · Plopis (com. Șișești)8,8 mil lei · 12 ang.
Dosare în instanță
7 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 2394/336/202604.08.2026
cerere de valoare redusă
Judecătoria Viseudesus · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 2408/336/202604.08.2026
confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Judecătoria Viseudesus · Fond · Penal · calitate: Parte vătămată
- 1713/100/202402.07.2024
acţiune în constatare
Tribunalul Maramures · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 1240/336/202415.05.2024
actiune in raspundere contractuala
Judecătoria Viseudesus · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 6/336/202303.01.2023
constatare nulitate act
Judecătoria Viseudesus · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 1882/336/202106.06.2022
actiune în daune contractuale
Tribunalul Maramures · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat Reclamant
- 1882/336/202113.10.2021
actiune in raspundere contractuala
Judecătoria Viseudesus · Fond · Civil · calitate: Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 10.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4752 – Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 2561 Tratarea și acoperirea metalelor
- 2562 Operațiuni de mecanică generală
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
- 2825 Fabricarea echipamentelor de ventilație și frigorifice, exclusiv a echipamentelor de uz casnic
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3812 Colectarea deșeurilor periculoase
- 4120 Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții a căilor ferate de suprafață și subterane
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4511 Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone)
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4651 Comerț cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice și software- ului
- 4665 Comerț cu ridicata al mobilei de birou
- 4669 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4673 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare
- 4674 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4677 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea, în magazine specializate
- 4759 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie, în magazine specializate
- 4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
- 4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 7022 Activități de consultanță pentru afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7490 Alte activități profesionale, științifice și tehnice n.c.a.
- 8211 Activități combinate de secretariat
- 8219 Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și alte activități specializate de secretariat
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Întrebări frecvente despre LAZ & STEF SRL
Care este CUI-ul firmei LAZ & STEF SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei LAZ & STEF SRL este 17225229, iar codul de TVA este RO17225229. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J24/246/2005, iar codul EUID este ROONRC.J24/246/2005.
Unde are sediul LAZ & STEF SRL?
Sediul social al firmei LAZ & STEF SRL este în Sat Vișeu De Jos, Comuna Vișeu De Jos, Maramureș, județul Maramureș, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are LAZ & STEF SRL?
Activitatea principală a firmei LAZ & STEF SRL este „Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate”, cod CAEN 4752. În Registrul Comerțului are autorizate în total 60 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată LAZ & STEF SRL?
LAZ & STEF SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 10 februarie 2005, deci are 21 ani de activitate.
Cum pot contacta firma LAZ & STEF SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0740 *** 588). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are LAZ & STEF SRL?
În 2025, LAZ & STEF SRL a raportat o cifră de afaceri de 29,9 mil lei și un profit net de 707 mii lei, cu 26 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este LAZ & STEF SRL plătitoare de TVA?
Da. LAZ & STEF SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 18 februarie 2005. Datele au fost verificate la ANAF pe 26 septembrie 2026.
Explorează
- Firme din Vișeu De Jos
- Firme cu CAEN 4752 din județul Maramureș
- CAEN 4752 – Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate
- Top firme din județul Maramureș
- Top firme cu CAEN 4752
- Firme noi din județul Maramureș
- Beneficiari de fonduri din județul Maramureș
- Compară LAZ & STEF SRL cu alte firme