IRINIK SRL
Calea NATIONALA, et. P, Municipiul Botoșani, Botoșani
A primit finanțare publică (11 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 64,4 mil lei, profit net 1,9 mil lei, 162 angajați.
Despre IRINIK SRL
IRINIK SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 septembrie 2003 cu numărul J2003000461077 și codul unic de înregistrare (CUI) 15743577, cu sediul în Botoșani, județul Botoșani. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor” (cod CAEN 4777). Firma are 23 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 64,4 mil lei (-15% față de 2024), un profit net de 1,9 mil lei și 162 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 67,2 mil lei la 64,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 2004.
Date de identificare
- CUI
- 15743577
- Nr. Registrul Comerțului
- J2003000461077
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 16 septembrie 2003
- EUID
- ROONRC.J2003000461077
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 10.10.2026
din 01.01.2004
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Botoşani
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 64,4 mil lei
- Profit net
- 1,9 mil lei
- Angajați (medie)
- 162
- Capitaluri proprii
- 26,7 mil lei
- Datorii
- 42,7 mil lei
- Active totale
- 72,1 mil lei
- Marjă netă
- 3%
- Cifră / angajat
- 397 mii lei
-15% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 59% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 32,4 mil | 48 mil | 53,7 mil | 56,5 mil | 50,2 mil | 67,2 mil | 75,1 mil | 76,9 mil | 75,9 mil | 64,4 mil |
| Venituri totale | 36 mil | 52,9 mil | 59,2 mil | 65,1 mil | 58,2 mil | 93,9 mil | 107 mil | 104 mil | 105 mil | 93,4 mil |
| Cheltuieli totale | 30,6 mil | 45,1 mil | 51,7 mil | 60,6 mil | 55,6 mil | 90,8 mil | 103 mil | 99,7 mil | 100 mil | 91,2 mil |
| Profit / pierdere brută | 5,4 mil | 7,8 mil | 7,5 mil | 4,6 mil | 2,6 mil | 3,1 mil | 3,9 mil | 4,1 mil | 4,6 mil | 2,2 mil |
| Profit / pierdere netă | 4,6 mil | 6,7 mil | 6,4 mil | 4,4 mil | 2,3 mil | 2,7 mil | 3,4 mil | 3,6 mil | 4 mil | 1,9 mil |
| Număr mediu de angajați | 129 | 138 | 150 | 162 | 137 | 187 | 183 | 180 | 170 | 162 |
| Active imobilizate | 6,5 mil | 8,3 mil | 9,1 mil | 12,5 mil | 16 mil | 16,5 mil | 18 mil | 17,4 mil | 16,9 mil | 16,7 mil |
| Active circulante | 20,8 mil | 25,4 mil | 38,6 mil | 40,2 mil | 46,8 mil | 43,6 mil | 47,6 mil | 51,5 mil | 54,3 mil | 54,8 mil |
| din care stocuri | 20,4 mil | 24,7 mil | 33,5 mil | 37,8 mil | 44,7 mil | 41,3 mil | 46 mil | 49,1 mil | 46,7 mil | 45 mil |
| creanțe | 164 mii | 147 mii | 4,9 mil | 2,2 mil | 2 mil | 2 mil | 1,2 mil | 1,3 mil | 7,2 mil | 9,6 mil |
| casa și conturi la bănci | 225 mii | 553 mii | 221 mii | 177 mii | 165 mii | 247 mii | 340 mii | 1,1 mil | 360 mii | 205 mii |
| Cheltuieli în avans | 211 mii | 224 mii | 273 mii | 289 mii | 352 mii | 410 mii | 479 mii | 563 mii | 626 mii | 529 mii |
| Datorii | 16 mil | 17,3 mil | 23 mil | 26,1 mil | 35,7 mil | 32,3 mil | 40,1 mil | 40,4 mil | 41,5 mil | 42,7 mil |
| Venituri în avans | 2 mil | 1,8 mil | 6 mil | 5,4 mil | 4,8 mil | 4,2 mil | 3,6 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 2,6 mil |
| Provizioane | — | 268 mii | 303 mii | 230 mii | 320 mii | 383 mii | 460 mii | 569 mii | 656 mii | 126 mii |
| Capitaluri proprii | 9,6 mil | 14,6 mil | 18,7 mil | 21,3 mil | 22,3 mil | 23,6 mil | 22 mil | 25,6 mil | 26,7 mil | 26,7 mil |
| din care capital subscris vărsat | 500 mii | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,5 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 7 în județul Botoșani și locul 7 din 1.031 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4777 – Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor.
Firme similare din județul Botoșani
- SETHE S.R.L. · Botoșani2,6 mil lei · 4 ang.
- SILVERO BIZ SRL · Botoșani1 mil lei · 2 ang.
- INVEST CONSULTING TOUR SRL · Botoșani179 mii lei · 2 ang.
- LIV 2000 SRL · Dorohoi164 mii lei · 1 ang.
- MACSCOM SRL · Botoșani155 mii lei · 1 ang.
- SABRINI COMPANY SRL · Botoșani110 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 22 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 40217/325/202615.09.2026
pretenţii
Judecătoria Timisoara · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Reclamant
- 3750/86/2020/a308.09.2026
Abtinere
Curtea de Apel Suceava · Apel · Faliment · calitate: Intimat
- 2899/101/202601.09.2026
anulare act privind decizia nr.1251 din 31.07.2026, decizia nr.1298 din 05.08.2026, etc.
Tribunalul Mehedinti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 33749/325/202604.08.2026
obligaţie de a face /PÂRÂT NEW WHISPER SRL
Judecătoria Timisoara · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 33249/325/202631.07.2026
obligaţie de a face /PÂRÂT NEW WHISPER SRL
Judecătoria Timisoara · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 32336/325/202627.07.2026
obligaţie de a face
Judecătoria Timisoara · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 2565/101/202623.07.2026
acţiune în constatare
Tribunalul Mehedinti · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 3750/86/202015.07.2026
contestaţie împotriva hotărârii comitetului/adunarii creditorilor
Curtea de Apel Suceava · Recurs · Faliment · calitate: Intimat
- 24369/325/202609.06.2026
evacuare art. 1033 CPC ş.u.
Judecătoria Timisoara · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 1473/30/202603.06.2026
sechestru judiciar
Curtea de Apel Timisoara · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat PARAT
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 14.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4777 – Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 3212 Fabricarea bijuteriilor și articolelor similare din metale și pietre prețioase
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4648 Comerț cu ridicata al ceasurilor și bijuteriilor
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5590 Alte servicii de cazare
- 5819 Alte activități de editare
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7010 Activități ale direcțiilor(centralelor), birourilor administrative centralizate
- 7411 Activități de design industrial și vestimentar
- 7412 Design grafic și activități de comunicare vizuală
- 7414 Alte activități de design specializat
- 9525 Repararea și întreținerea ceasurilor și a bijuteriilor
Întrebări frecvente despre IRINIK SRL
Care este CUI-ul firmei IRINIK SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei IRINIK SRL este 15743577, iar codul de TVA este RO15743577. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2003000461077, iar codul EUID este ROONRC.J2003000461077.
Unde are sediul IRINIK SRL?
Sediul social al firmei IRINIK SRL este în Calea NATIONALA, et. P, Municipiul Botoșani, Botoșani, județul Botoșani, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are IRINIK SRL?
Activitatea principală a firmei IRINIK SRL este „Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor”, cod CAEN 4777. În Registrul Comerțului are autorizate în total 18 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată IRINIK SRL?
IRINIK SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 septembrie 2003, deci are 23 ani de activitate.
Cum pot contacta firma IRINIK SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0722 *** 173). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are IRINIK SRL?
În 2025, IRINIK SRL a raportat o cifră de afaceri de 64,4 mil lei și un profit net de 1,9 mil lei, cu 162 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este IRINIK SRL plătitoare de TVA?
Da. IRINIK SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 2004. Datele au fost verificate la ANAF pe 10 octombrie 2026.