IRICO SRL
Str. PĂIȘEȘTI D.N., Comuna Bascov, Argeș
În 2025: cifra de afaceri 5,8 mil lei, profit net 63 mii lei, 12 angajați.
Despre IRICO SRL
IRICO SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 ianuarie 1992 cu numărul J1992000120031 și codul unic de înregistrare (CUI) 144316, cu sediul în Bascov, județul Argeș. Activitatea principală este „Comerț cu ridicata al băuturilor” (cod CAEN 4634). Firma are 34 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 5,8 mil lei (-8% față de 2024), un profit net de 63 mii lei și 12 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 3,1 mil lei la 5,8 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
Date de identificare
- CUI
- 144316
- Nr. Registrul Comerțului
- J1992000120031
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 17 ianuarie 1992
- EUID
- ROONRC.J1992000120031
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 06.10.2026
din 01.07.1993
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Argeş
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 5,8 mil lei
- Profit net
- 63 mii lei
- Angajați (medie)
- 12
- Capitaluri proprii
- 166 mii lei
- Datorii
- 2,2 mil lei
- Active totale
- 2,3 mil lei
- Marjă netă
- 1,1%
- Cifră / angajat
- 482 mii lei
-8% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Datorii de 93% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 4,8 mil | 4,7 mil | 4,4 mil | 4,8 mil | 4,6 mil | 3,1 mil | 5,2 mil | 5,7 mil | 6,3 mil | 5,8 mil |
| Venituri totale | 4,8 mil | 4,7 mil | 4,4 mil | 4,9 mil | 4,7 mil | 3,6 mil | 5,3 mil | 5,8 mil | 6,4 mil | 5,9 mil |
| Cheltuieli totale | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,3 mil | 4,6 mil | 4,4 mil | 3,6 mil | 5,1 mil | 5,6 mil | 6,4 mil | 5,8 mil |
| Profit / pierdere brută | 245 mii | 264 mii | 173 mii | 295 mii | 207 mii | 78 mii | 142 mii | 178 mii | 79 mii | 89 mii |
| Profit / pierdere netă | 206 mii | 227 mii | 150 mii | 265 mii | 176 mii | 42 mii | 91 mii | 150 mii | 52 mii | 63 mii |
| Număr mediu de angajați | 11 | 11 | — | 9 | 9 | 7 | 10 | 10 | 12 | 12 |
| Active imobilizate | 571 mii | 578 mii | 674 mii | 748 mii | 767 mii | 856 mii | 896 mii | 1,2 mil | 1,5 mil | 1,5 mil |
| Active circulante | 489 mii | 451 mii | 268 mii | 476 mii | 534 mii | 744 mii | 743 mii | 756 mii | 670 mii | 807 mii |
| din care stocuri | 374 mii | 308 mii | 189 mii | 387 mii | 435 mii | 693 mii | 535 mii | 605 mii | 456 mii | 537 mii |
| creanțe | 86 mii | 77 mii | 63 mii | 67 mii | 71 mii | 47 mii | 183 mii | 106 mii | 198 mii | 235 mii |
| casa și conturi la bănci | 28 mii | 65 mii | 15 mii | 22 mii | 28 mii | 4.123 | 25 mii | 45 mii | 15 mii | 35 mii |
| Datorii | 910 mii | 879 mii | 642 mii | 809 mii | 943 mii | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,5 mil | 2 mil | 2,2 mil |
| Capitaluri proprii | 150 mii | 150 mii | 300 mii | 415 mii | 358 mii | 502 mii | 447 mii | 461 mii | 158 mii | 166 mii |
| din care capital subscris vărsat | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii | 150 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 4 din 20 în județul Argeș și locul 147 din 618 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4634 – Comerț cu ridicata al băuturilor.
Firme similare din județul Argeș
- SERVCOMEX GRUP TOTAL S.R.L. · Pitești10,6 mil lei · 23 ang.
- SPIRITO GROUP S.R.L. · Smeura (com. Moșoaia)4,7 mil lei · 6 ang.
- NOY DISTRIBUȚIE S.R.L. · Dârmănești (com. Dîrmănești)2 mil lei · 9 ang.
- ALL DREAMS TRAVEL S.R.L. · Câmpulung1,5 mil lei · 1 ang.
- ASC PRO NEW DISTRIBUTION S.R.L. · Ciocănești (com. Călinești)578 mii lei · 1 ang.
- KARY GLAMOUR GIRL SRL · Pitești353 mii lei · 1 ang.
- SERVCOMEX GRUP SRL · Pitești262 mii lei · 2 ang.
- PETRU & ELENA ORIZONT SRL · Podu Dâmboviței (com. Dâmbovicioara)241 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 09.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4634 – Comerț cu ridicata al băuturilor
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
- 4634 Comerț cu ridicata al băuturilor
- 4636 Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 4638 Comerț cu ridicata specializat al altor alimente
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4779 Comerț cu amănuntul al bunurilor de ocazie
- 5210 Depozitări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre IRICO SRL
Care este CUI-ul firmei IRICO SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei IRICO SRL este 144316, iar codul de TVA este RO144316. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1992000120031, iar codul EUID este ROONRC.J1992000120031.
Unde are sediul IRICO SRL?
Sediul social al firmei IRICO SRL este în Str. PĂIȘEȘTI D.N., Comuna Bascov, Argeș, județul Argeș, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are IRICO SRL?
Activitatea principală a firmei IRICO SRL este „Comerț cu ridicata al băuturilor”, cod CAEN 4634. În Registrul Comerțului are autorizate în total 23 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată IRICO SRL?
IRICO SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 ianuarie 1992, deci are 34 ani de activitate.
Cum pot contacta firma IRICO SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0745 *** 358). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are IRICO SRL?
În 2025, IRICO SRL a raportat o cifră de afaceri de 5,8 mil lei și un profit net de 63 mii lei, cu 12 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este IRICO SRL plătitoare de TVA?
Da. IRICO SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993. Datele au fost verificate la ANAF pe 7 octombrie 2026.