HELYANTIS SRL
Str. ACAD. SERBAN CIOCULESCU, Loc. Găești, Oraș Găești, Dâmbovița
În 2025: cifra de afaceri 355 mii lei, pierdere netă 83 mii lei, 1 angajați.
Despre HELYANTIS SRL
HELYANTIS SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 mai 1994 cu numărul J15/710/1994 și codul unic de înregistrare (CUI) 5699059, cu sediul în Găești, județul Dâmbovița. Activitatea principală este „Prelucrarea ceaiului și cafelei” (cod CAEN 1083). Firma are 32 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 355 mii lei (-33% față de 2024), o pierdere netă de 83 mii lei și 1 angajat (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 998 mii lei la 355 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iunie 1994 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 5699059
- Nr. Registrul Comerțului
- J15/710/1994
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 17 mai 1994
- EUID
- ROONRC.J15/710/1994
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 12.10.2026
din 01.06.1994
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Găeşti
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 355 mii lei
- Pierdere netă
- 83 mii lei
- Angajați (medie)
- 1
- Capitaluri proprii
- 199 mii lei
- Datorii
- 1,3 mil lei
- Active totale
- 1,5 mil lei
- Marjă netă
- -23,3%
- Cifră / angajat
- 355 mii lei
-33% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în 2025; datorii de 86% din active; cifra de afaceri a scăzut cu 33% față de 2024. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 1,1 mil | 814 mii | 995 mii | 569 mii | 844 mii | 998 mii | 84 mii | 608 mii | 530 mii | 355 mii |
| Venituri totale | 1,3 mil | 899 mii | 1,1 mil | 506 mii | 716 mii | 777 mii | 458 mii | 630 mii | 509 mii | 496 mii |
| Cheltuieli totale | 1,2 mil | 769 mii | 1 mil | 596 mii | 664 mii | 740 mii | 645 mii | 585 mii | 433 mii | 570 mii |
| Profit / pierdere brută | 54 mii | 130 mii | 53 mii | -90 mii | 52 mii | 37 mii | -187 mii | 45 mii | 76 mii | -74 mii |
| Profit / pierdere netă | 44 mii | 122 mii | 43 mii | -95 mii | 45 mii | 30 mii | -188 mii | 39 mii | 66 mii | -83 mii |
| Număr mediu de angajați | 2 | 4 | 3 | — | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Active imobilizate | 249 mii | 233 mii | 99 mii | 87 mii | 200 mii | 166 mii | 124 mii | 84 mii | 226 mii | 401 mii |
| Active circulante | 813 mii | 1,2 mil | 1 mil | 1,1 mil | 917 mii | 799 mii | 992 mii | 987 mii | 997 mii | 1,1 mil |
| din care stocuri | 648 mii | 734 mii | 758 mii | 787 mii | 582 mii | 303 mii | 661 mii | 693 mii | 665 mii | 814 mii |
| creanțe | 155 mii | 415 mii | 259 mii | 260 mii | 281 mii | 251 mii | 303 mii | 283 mii | 276 mii | 237 mii |
| casa și conturi la bănci | 9.574 | 15 mii | 6.754 | 20 mii | 54 mii | 245 mii | 29 mii | 11 mii | 55 mii | 858 |
| Cheltuieli în avans | — | 407 | 225 | 423 | 398 | 204 | 325 | 245 | 646 | 285 |
| Datorii | 667 mii | 886 mii | 708 mii | 835 mii | 778 mii | 601 mii | 940 mii | 856 mii | 942 mii | 1,3 mil |
| Venituri în avans | 146 mii | 138 mii | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Capitaluri proprii | 249 mii | 373 mii | 416 mii | 321 mii | 340 mii | 364 mii | 176 mii | 215 mii | 282 mii | 199 mii |
| din care capital subscris vărsat | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii | 11 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 2 în județul Dâmbovița și locul 111 din 223 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1083 – Prelucrarea ceaiului și cafelei.
Firme similare din județul Dâmbovița
- IANCOFFEE ROASTED S.R.L. · Văcărești224 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 1083 – Prelucrarea ceaiului și cafelei
- 0230 Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană
- 1083 Prelucrarea ceaiului și cafelei
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 5210 Depozitări
Întrebări frecvente despre HELYANTIS SRL
Care este CUI-ul firmei HELYANTIS SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei HELYANTIS SRL este 5699059, iar codul de TVA este RO5699059. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J15/710/1994, iar codul EUID este ROONRC.J15/710/1994.
Unde are sediul HELYANTIS SRL?
Sediul social al firmei HELYANTIS SRL este în Str. ACAD. SERBAN CIOCULESCU, Loc. Găești, Oraș Găești, Dâmbovița, județul Dâmbovița, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are HELYANTIS SRL?
Activitatea principală a firmei HELYANTIS SRL este „Prelucrarea ceaiului și cafelei”, cod CAEN 1083. În Registrul Comerțului are autorizate în total 6 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată HELYANTIS SRL?
HELYANTIS SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 mai 1994, deci are 32 ani de activitate.
Cum pot contacta firma HELYANTIS SRL?
Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru HELYANTIS SRL. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Găești sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.
Ce cifră de afaceri are HELYANTIS SRL?
În 2025, HELYANTIS SRL a raportat o cifră de afaceri de 355 mii lei și o pierdere netă de 83 mii lei, cu 1 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este HELYANTIS SRL plătitoare de TVA?
Da. HELYANTIS SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iunie 1994 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 12 octombrie 2026.