GLERUPS RO. SRL
Str. PĂLTINIȘ, Municipiul Aiud, Alba
În 2025: cifra de afaceri 15,7 mil lei, pierdere netă 3,2 mil lei, 50 angajați.
Despre GLERUPS RO. SRL
GLERUPS RO. SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 mai 2005 cu numărul J01/572/2005 și codul unic de înregistrare (CUI) 17578948, cu sediul în Aiud, județul Alba. Activitatea principală este „Fabricarea încălțămintei” (cod CAEN 1520). Firma are 21 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 15,7 mil lei (+13% față de 2024), o pierdere netă de 3,2 mil lei și 50 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a scăzut (de la 24,2 mil lei la 15,7 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 16 mai 2005.
Date de identificare
- CUI
- 17578948
- Nr. Registrul Comerțului
- J01/572/2005
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 12 mai 2005
- EUID
- ROONRC.J01/572/2005
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 04.10.2026
din 16.05.2005
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Alba
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 15,7 mil lei
- Pierdere netă
- 3,2 mil lei
- Angajați (medie)
- 50
- Capitaluri proprii
- 22,2 mil lei
- Datorii
- 17,7 mil lei
- Active totale
- 40,1 mil lei
- Marjă netă
- -20%
- Cifră / angajat
- 315 mii lei
+13% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în ultimii doi ani. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 4,5 mil | 8,3 mil | 10,7 mil | 14,6 mil | 15,2 mil | 24,2 mil | 30,9 mil | 15,3 mil | 13,9 mil | 15,7 mil |
| Venituri totale | 4 mil | 8,5 mil | 11 mil | 14,9 mil | 15,1 mil | 24,6 mil | 33 mil | 20,4 mil | 13,5 mil | 14,3 mil |
| Cheltuieli totale | 3,9 mil | 7,9 mil | 10,9 mil | 13,9 mil | 13,1 mil | 20,2 mil | 30 mil | 24,9 mil | 18 mil | 17,4 mil |
| Profit / pierdere brută | 116 mii | 559 mii | 62 mii | 975 mii | 1,9 mil | 4,4 mil | 3 mil | -4,5 mil | -4,5 mil | -3,2 mil |
| Profit / pierdere netă | 99 mii | 459 mii | 32 mii | 808 mii | 1,6 mil | 3,8 mil | 2,6 mil | -4,5 mil | -4,5 mil | -3,2 mil |
| Număr mediu de angajați | 49 | 40 | 67 | 71 | — | — | 132 | 90 | 55 | 50 |
| Active imobilizate | 3,6 mil | 4,3 mil | 6,1 mil | 6,8 mil | 6,7 mil | 16,8 mil | 22,4 mil | 22,6 mil | 21,9 mil | 21,8 mil |
| Active circulante | 1,2 mil | 5,4 mil | 6,5 mil | 7,3 mil | 7,5 mil | 8,8 mil | 11,1 mil | 21 mil | 18,2 mil | 18,2 mil |
| din care stocuri | 977 mii | 2,2 mil | 4,3 mil | 5,7 mil | 5,2 mil | 6,3 mil | 8,7 mil | 18,6 mil | 15,6 mil | 14 mil |
| creanțe | 21 mii | 3 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 92 mii | 1,8 mil | 2,1 mil | 2,4 mil | 2,2 mil | 3,7 mil |
| casa și conturi la bănci | 174 mii | 202 mii | 423 mii | 193 mii | 2,2 mil | 777 mii | 297 mii | 30 mii | 418 mii | 490 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | 3.953 | 39 mii | 58 mii | 7.291 | 0 | — | 122 mii | 129 mii |
| Datorii | 4,2 mil | 8,6 mil | 11,6 mil | 12,2 mil | 10,7 mil | 18,3 mil | 23,5 mil | 38,1 mil | 14,7 mil | 17,7 mil |
| Provizioane | — | — | — | — | — | — | 0 | 95 mii | 112 mii | 115 mii |
| Capitaluri proprii | 611 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,9 mil | 3,5 mil | 7,3 mil | 9,9 mil | 5,4 mil | 25,5 mil | 22,2 mil |
| din care capital subscris vărsat | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 24,9 mil | 24,9 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 4 din 11 în județul Alba și locul 36 din 561 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1520 – Fabricarea încălțămintei.
Firme similare din județul Alba
- DROKER SRL · Sebeș23,5 mil lei · 127 ang.
- MATIN-MAIER SRL · Alba Iulia11,8 mil lei · 121 ang.
- BALDO SRL · Totoi (com. Sântimbru)3,3 mil lei · 17 ang.
- ONOCANCOMPANY S.R.L. · Sebeș394 mii lei · 2 ang.
- RAMY SHOES S.R.L. · Alba Iulia165 mii lei · 0 ang.
- RUNSTAR SHOES S.R.L. · Alba Iulia101 mii lei · 1 ang.
- GHEPARDUL SRL · Stremț79 mii lei · 0 ang.
- PROGRESUL SOCIETATE COOPERATIVĂ MEȘTEȘUGĂREASCĂ · Alba Iulia2.550 lei · 1 ang.
Dosare în instanță
4 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 2549/107/202628.07.2026
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. 205.259,90 LEI
Tribunalul Alba · Fond · Litigii cu profesioniştii · calitate: Pârât
- 1810/107/202310.12.2024
contestaţie decizie de concediere
Curtea de Apel Albaiulia · Apel · Litigii de muncă · calitate: Intimat Pârât
- 1810/107/202304.05.2023
contestaţie decizie de concediere DECIZIA NR. 226/23.03.2023
Tribunalul Alba · Fond · Litigii de muncă · calitate: Pârât
- 4615/175/202214.11.2022
partaj judiciar acţiune în constatare, alte cereri - întabulare în CF
Judecătoria Aiud · Fond · Civil · calitate: Pârât
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 14.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 1520 – Fabricarea încălțămintei
- 1310 Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile
- 1330 Finisarea materialelor textile
- 1399 Fabricarea altor articole textile n.c.a.
- 1520 Fabricarea încălțămintei
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Întrebări frecvente despre GLERUPS RO. SRL
Care este CUI-ul firmei GLERUPS RO. SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei GLERUPS RO. SRL este 17578948, iar codul de TVA este RO17578948. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J01/572/2005, iar codul EUID este ROONRC.J01/572/2005.
Unde are sediul GLERUPS RO. SRL?
Sediul social al firmei GLERUPS RO. SRL este în Str. PĂLTINIȘ, Municipiul Aiud, Alba, județul Alba, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are GLERUPS RO. SRL?
Activitatea principală a firmei GLERUPS RO. SRL este „Fabricarea încălțămintei”, cod CAEN 1520. În Registrul Comerțului are autorizate în total 5 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată GLERUPS RO. SRL?
GLERUPS RO. SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 12 mai 2005, deci are 21 ani de activitate.
Cum pot contacta firma GLERUPS RO. SRL?
Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru GLERUPS RO. SRL. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Aiud sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.
Ce cifră de afaceri are GLERUPS RO. SRL?
În 2025, GLERUPS RO. SRL a raportat o cifră de afaceri de 15,7 mil lei și o pierdere netă de 3,2 mil lei, cu 50 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este GLERUPS RO. SRL plătitoare de TVA?
Da. GLERUPS RO. SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 16 mai 2005. Datele au fost verificate la ANAF pe 4 octombrie 2026.