Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVATVA la încasare18 ani pe piață

GIRASOLE SRL

CUI 23666785J2008000248075

ALEXANDRU IOAN CUZA, Loc. Săveni, Oraș Săveni, Botoșani

În 2025: cifra de afaceri 2,5 mil lei, pierdere netă 245 mii lei, 32 angajați.

Despre GIRASOLE SRL

GIRASOLE SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 7 aprilie 2008 cu numărul J2008000248075 și codul unic de înregistrare (CUI) 23666785, cu sediul în Săveni, județul Botoșani. Activitatea principală este „Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte” (cod CAEN 1421). Firma are 18 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 2,5 mil lei (-5% față de 2024), o pierdere netă de 245 mii lei și 32 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 1,7 mil lei la 2,5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 5 decembrie 2019 și aplică sistemul TVA la încasare.

Date de identificare

CUI
23666785
Nr. Registrul Comerțului
J2008000248075
Formă juridică
SRL
Data înregistrării
07 aprilie 2008
EUID
ROONRC.J2008000248075
Cod poștal
715300

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 05.12.2019

TVA la încasare
Da

din 01.01.2013

Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Înscris
Actualizat
10.10.2026

Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Săveni

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
2,5 mil lei

-5% față de 2024

Pierdere netă
245 mii lei
Angajați (medie)
32
Capitaluri proprii
76 mii lei
Datorii
314 mii lei
Active totale
390 mii lei
Marjă netă
-9,9%
Cifră / angajat
77 mii lei
Risc mediu

Indicator de risc de insolvență: Pierdere în 2025; datorii de 81% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
-1 mil01 mil2 mil3 mil2016: cifra de afaceri 1.577.039 lei; profit net 358 lei20162017: cifra de afaceri 1.754.840 lei; profit net 215 lei20172018: cifra de afaceri 1.906.628 lei; profit net 283 lei20182019: cifra de afaceri 1.433.243 lei; profit net 1.251 lei20192020: cifra de afaceri 1.592.623 lei; profit net 14.610 lei20202021: cifra de afaceri 1.709.222 lei; profit net 166.036 lei20212022: cifra de afaceri 1.767.319 lei; profit net 232.119 lei20222023: cifra de afaceri 2.608.873 lei; profit net 555.345 lei20232024: cifra de afaceri 2.617.602 lei; profit net 160.508 lei20242025: cifra de afaceri 2.476.857 lei; pierdere netă 245.292 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă1,6 mil1,8 mil1,9 mil1,4 mil1,6 mil1,7 mil1,8 mil2,6 mil2,6 mil2,5 mil
Venituri totale1,6 mil1,8 mil2 mil1,5 mil1,5 mil1,7 mil1,8 mil2,6 mil2,6 mil2,5 mil
Cheltuieli totale1,5 mil1,7 mil2 mil1,5 mil1,4 mil1,5 mil1,5 mil2 mil2,4 mil2,7 mil
Profit / pierdere brută2.67316 mii19 mii16 mii31 mii182 mii249 mii590 mii195 mii-245 mii
Profit / pierdere netă3582152831.25115 mii166 mii232 mii555 mii161 mii-245 mii
Număr mediu de angajați47524640393227282932
Active imobilizate176 mii168 mii170 mii170 mii170 mii182 mii240 mii244 mii234 mii211 mii
Active circulante105 mii222 mii365 mii482 mii415 mii461 mii235 mii610 mii484 mii179 mii
din care stocuri21 mii29 mii138 mii248 mii——————
creanțe68 mii193 mii223 mii234 mii383 mii356 mii17 mii16 mii115 mii161 mii
casa și conturi la bănci16 mii1.1853.79056432 mii105 mii217 mii594 mii369 mii17 mii
Cheltuieli în avans—650650650650650650650650650
Datorii293 mii403 mii547 mii663 mii308 mii200 mii121 mii144 mii397 mii314 mii
Capitaluri proprii-12 mii-12 mii-11 mii-10 mii278 mii444 mii355 mii710 mii321 mii76 mii
din care capital subscris vărsat260260260260260260260260260260

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 10 din 29 în județul Botoșani și locul 215 din 1.574 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 1421 – Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte.

Firme similare din județul Botoșani

Dosare în instanță

Cele mai recente 10 din 45 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.

  • 543/108/2026/a2928.07.2026

    contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 543/108/2026/a2813.07.2026

    contestaţie împotriva hotărârii comitetului/adunarii creditorilor

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 543/108/2026/a2702.07.2026

    contestaţie obiecţiuni la raport - art. 97 alin. 1 ind. 3 L 85/2014

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 543/108/2026/a2529.06.2026

    contestaţie obiecţiuni la raport - art. 97 alin. 1 ind. 3 L 85/2014

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 543/108/2026/a2629.06.2026

    contestaţie obiecţiuni la raport - art. 97 alin. 1 ind. 3 L 85/2014

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

  • 4421/210/202411.05.2026

    acţiune în constatare

    Tribunalul Arad · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat

  • 158/833/202605.05.2026

    contestaţie la executare DISJUNGERE DIN DOSAR NR. 1420/833/2025

    Tribunalul Bihor · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Apelant

  • 4628/210/202416.03.2026

    pretenţii

    Tribunalul Arad · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Intimat

  • 329/108/2025*11.03.2026

    actiune în daune contractuale

    Curtea de Apel Timisoara · Apel · Litigii cu profesioniştii · calitate: Apelant PARAT

  • 543/108/202624.02.2026

    cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)

    Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 10.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 1421 – Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte

  • 1421 Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte
  • 1422 Fabricarea de articole de lenjerie de corp
  • 1423 Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
  • 1424 Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte din piele și blană
  • 1429 Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte și accesorii n.c.a.
  • 4616 Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele
  • 7020 Activități de consultanță în afaceri și management

Întrebări frecvente despre GIRASOLE SRL

Care este CUI-ul firmei GIRASOLE SRL?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei GIRASOLE SRL este 23666785, iar codul de TVA este RO23666785. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2008000248075, iar codul EUID este ROONRC.J2008000248075.

Unde are sediul GIRASOLE SRL?

Sediul social al firmei GIRASOLE SRL este în ALEXANDRU IOAN CUZA, Loc. Săveni, Oraș Săveni, Botoșani, județul Botoșani, cod poștal 715300, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are GIRASOLE SRL?

Activitatea principală a firmei GIRASOLE SRL este „Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte”, cod CAEN 1421. În Registrul Comerțului are autorizate în total 7 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată GIRASOLE SRL?

GIRASOLE SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 7 aprilie 2008, deci are 18 ani de activitate.

Cum pot contacta firma GIRASOLE SRL?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0744 *** 894). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are GIRASOLE SRL?

În 2025, GIRASOLE SRL a raportat o cifră de afaceri de 2,5 mil lei și o pierdere netă de 245 mii lei, cu 32 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este GIRASOLE SRL plătitoare de TVA?

Da. GIRASOLE SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 5 decembrie 2019 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 10 octombrie 2026.

Explorează