FILOPTIC SRL
Str. MIHAI VITEAZU, Municipiul Bacău, Bacău
În 2025: cifra de afaceri 212 mii lei, pierdere netă 55 mii lei, 2 angajați.
Despre FILOPTIC SRL
FILOPTIC SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 15 august 1991 cu numărul J1991001390041 și codul unic de înregistrare (CUI) 949910, cu sediul în Bacău, județul Bacău. Activitatea principală este „Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice” (cod CAEN 4774). Firma are 35 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 212 mii lei (-31% față de 2024), o pierdere netă de 55 mii lei și 2 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 133 mii lei la 212 mii lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 1993 și aplică sistemul TVA la încasare.
Date de identificare
- CUI
- 949910
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991001390041
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 15 august 1991
- EUID
- ROONRC.J1991001390041
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Da
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 08.10.2026
din 01.11.1993
din 01.01.2013
Organ fiscal competent: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bacău
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 212 mii lei
- Pierdere netă
- 55 mii lei
- Angajați (medie)
- 2
- Capitaluri proprii
- -368 mii lei
- Datorii
- 784 mii lei
- Active totale
- 416 mii lei
- Marjă netă
- -26%
- Cifră / angajat
- 106 mii lei
-31% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii negative; pierdere în ultimii doi ani; datorii mai mari decât activele (188%); cifra de afaceri a scăzut cu 31% față de 2024. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 218 mii | 193 mii | 177 mii | 189 mii | 140 mii | 133 mii | 154 mii | 210 mii | 310 mii | 212 mii |
| Venituri totale | 218 mii | 193 mii | 178 mii | 189 mii | 140 mii | 133 mii | 154 mii | 210 mii | 310 mii | 212 mii |
| Cheltuieli totale | 229 mii | 179 mii | 225 mii | 164 mii | 116 mii | 108 mii | 133 mii | 207 mii | 337 mii | 268 mii |
| Profit / pierdere brută | -11 mii | 14 mii | -47 mii | 25 mii | 24 mii | 25 mii | 22 mii | 2.910 | -27 mii | -55 mii |
| Profit / pierdere netă | -14 mii | 12 mii | -49 mii | 20 mii | 20 mii | 21 mii | 17 mii | 1.719 | -30 mii | -55 mii |
| Număr mediu de angajați | 4 | — | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Active imobilizate | 36 mii | 35 mii | 34 mii | 37 mii | 35 mii | 32 mii | 35 mii | 33 mii | 32 mii | 30 mii |
| Active circulante | 406 mii | 406 mii | 392 mii | 416 mii | 439 mii | 459 mii | 491 mii | 494 mii | 443 mii | 386 mii |
| din care stocuri | 392 mii | 386 mii | 384 mii | 406 mii | 416 mii | 433 mii | 449 mii | 436 mii | 359 mii | 313 mii |
| creanțe | 10 mii | 11 mii | 6.349 | 12 mii | 6.118 | 6.601 | 19 mii | 30 mii | 37 mii | 66 mii |
| casa și conturi la bănci | 4.369 | 9.099 | 1.470 | -2.020 | 17 mii | 19 mii | 22 mii | 29 mii | 47 mii | 8.006 |
| Datorii | 860 mii | 847 mii | 882 mii | 889 mii | 890 mii | 886 mii | 903 mii | 903 mii | 787 mii | 784 mii |
| Capitaluri proprii | -418 mii | -406 mii | -456 mii | -436 mii | -416 mii | -395 mii | -378 mii | -376 mii | -313 mii | -368 mii |
| din care capital subscris vărsat | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii | 250 mii |
| Patrimoniul regiei | — | — | — | 3.530 | — | — | — | — | — | — |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 26 din 32 în județul Bacău și locul 931 din 1.266 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 4774 – Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice.
Firme similare din județul Bacău
- ELEOPTIC SRL · Onești288 mii lei · 1 ang.
- DIAMEDICA ELITE SRL · Bacău277 mii lei · 1 ang.
- OFTAMED VERONICA S.R.L. · Bacău239 mii lei · 1 ang.
- OTO PROTICA SRL · Bacău227 mii lei · 1 ang.
- DENOPTIC-MEDICAL SRL · Bacău211 mii lei · 2 ang.
- ONE OPTIC 2011 SRL · Onești187 mii lei · 1 ang.
- SIGMA LENSES SRL · Mărgineni125 mii lei · 0 ang.
- SAN-DEVICE SRL · Bacău95 mii lei · 0 ang.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4774 – Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 8699 Alte activități referitoare la sănătatea umană n.c.a.
Întrebări frecvente despre FILOPTIC SRL
Care este CUI-ul firmei FILOPTIC SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei FILOPTIC SRL este 949910, iar codul de TVA este RO949910. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991001390041, iar codul EUID este ROONRC.J1991001390041.
Unde are sediul FILOPTIC SRL?
Sediul social al firmei FILOPTIC SRL este în Str. MIHAI VITEAZU, Municipiul Bacău, Bacău, județul Bacău, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are FILOPTIC SRL?
Activitatea principală a firmei FILOPTIC SRL este „Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice”, cod CAEN 4774. În Registrul Comerțului are autorizate în total 3 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată FILOPTIC SRL?
FILOPTIC SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 15 august 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma FILOPTIC SRL?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0234 *** 683). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are FILOPTIC SRL?
În 2025, FILOPTIC SRL a raportat o cifră de afaceri de 212 mii lei și o pierdere netă de 55 mii lei, cu 2 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este FILOPTIC SRL plătitoare de TVA?
Da. FILOPTIC SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 noiembrie 1993 și aplică TVA la încasare. Datele au fost verificate la ANAF pe 8 octombrie 2026.